Pedagogika w Lublinie
Pedagogika - studia
Kierunek Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna realizowany jest w formie jednolitych studiów magisterskich. Pozostałe kierunki pedagogiczne są dwustopniowe. Wszystkie lubelskie uczelnie oferują studia pedagogiczne na każdym ze stopni.
Pedagogikę wybierają osoby myślące przede wszystkim o pracy z dziećmi i młodzieżą, ale też dorosłymi i osobami starszymi. Będą w przyszłości wsparciem przy rozwiązywaniu problemów szkolnych, wychowawczych, wyborze ścieżki kształcenia, rozwoju zawodowego, podtrzymywaniu sprawności umysłowej seniorów.
Studenci kierunku uczą się diagnozować problemy, opracowują programy pracy z osobami młodymi i starszymi.
Czym zajmuje się pedagog?
Rolą pedagoga jest towarzyszenie w procesie edukacji, rozwoju, wychowania na każdym etapie życia. Pedagog wspiera w problemach dzieci, młodzież, osoby dorosłe w domu, w szkole, pracy, instytucjach opiekuńczo-wychowawczych. Zajmuje się profilaktyką oraz terapią, w odniesieniu do osób w różnym wieku, tj. dzieci, młodzieży, osób dorosłych w tym osób będących w trudnej sytuacji życiowej czy pochodzących ze środowisk dysfunkcyjnych.
Pedagogika - przedmioty na studiach
Przykładowe przedmioty w programie studiów: wprowadzenie do pedagogiki, wprowadzenie do psychologii, historia wychowania, techniki uczenia się, kultura języka, emisja głosu, teoria wychowania, dydaktyka, podstawy pedagogiki specjalnej, metodologiczne podstawy badań pedagogicznych, porozumiewanie się w relacjach wychowawczych, pedagogika medialna, wprowadzenie do edukacji międzykulturowej itp.
Pedagogika - specjalizacje
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z doradztwem edukacyjno-zawodowym
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z interwencją kryzysową wobec dzieci
- pedagogika opiekuńczo-terapeutyczna
- profilaktyka społeczna i resocjalizacja
- pedagogika szkolna z profilaktyką
- pedagogika rodziny, poradnictwo i kuratela rodzinna
- pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i resocjalizacja
Pedagogika - rekrutacja
Rekrutacja na UMCS odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka polskiego oraz języka obcego.
Nabór na KUL obejmuje wynik z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, geografia, historia, filozofia, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Pedagogikę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Pedagogice
Pedagodzy są zatrudniani w:
- placówkach oświatowych,
- żłobkach,
- przedszkolach,
- szkołach,
- poradniach pedagogiczno - psychologicznych,
- placówkach pomocy społecznej,
- domach dziecka.
Ich kompetencje są niezbędne w placówkach resocjalizacyjnych, socjoterapeutycznych, zakładach karnych.
Ile zarabia pedagog?
Wynagrodzenie w instytucjach oświatowych nie należy do najwyższych. Mediana zarobków pedagoga szkolnego to ok. 4000 zł brutto.
Na nieco wyższą pensję mogą liczyć osoby zatrudnione w innych branżach, działach HR, firmach edukacyjnych.
Czy warto studiować Pedagogikę?
Jedną ze ścieżek zawodowych po ukończeniu pedagogiki jest praca z dziećmi, w przedszkolu. Jak wiele satysfakcji może ona przynieść, opowie Wam nauczycielka przedszkolna.
Posłuchajcie:
Pedagogika - opinie
Studia w rzetelny sposób przygotowują do pracy pedagogicznej, a z uwagi na ich funkcjonalny charakter, większość przedmiotów realizowana jest w formie ćwiczeń i warsztatów, co umożliwia szlifowanie wiedzy i zdobytych umiejętności w praktyce. Kadra wykładowa to praktycy – terapeuci, pedagodzy i nauczyciele pracujący na co dzień z dziećmi i młodzieżą z dysfunkcjami i zaburzeniami rozwojowymi. Studia to świetne połączenie wiedzy akademickiej z praktyką.
dr Teresa Lewandowska-Kidoń, Uczelnia Korczaka
***
Może zainteresują Cię szczególnie inne kierunki:
Oligofrenopedagogika z arteterapią
Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.