Analityka medyczna w Łodzi
Analityka medyczna – studia w Łodzi
Analityka medyczna łączy wiedzę z obszaru nauk medycznych, biologicznych i biochemicznych w kontekście medycyny laboratoryjnej. Studia przygotowują do pracy w charakterze diagnosty laboratoryjnego.
Studenci uczą się wykonywania badań laboratoryjnych – zarówno z zastosowaniem technik manualnych, jak i zaawansowanego sprzętu diagnostycznego z wykorzystaniem laboratoryjnych algorytmów postępowania. Poznają zagadnienia w zakresie diagnostyki laboratoryjnej w obszarze hematologii laboratoryjnej, serologii, transfuzjologii, cytologii klinicznej mikrobiologii czy koagulologii. Zapoznają się z metodami rozpoznawania jednostek chorobowych i interpretacji wyników przeprowadzonych badań.
Kierunek realizowany jest w formie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat.
Analityka medyczna – specjalizacje
Po ukończeniu studiów jest możliwość kontynuowania kształcenia specjalizacyjnego w zakresie:
- laboratoryjnej diagnostyki medycznej
- laboratoryjnej immunologii medycznej
- mikrobiologii medycznej
- laboratoryjnej transfuzjologii medycznej
- laboratoryjnej toksykologii medycznej
- laboratoryjnej genetyki medycznej
- zdrowia publicznego
- cytomorfologii medycznej
- parazytologii medycznej
- epidemiologii
- laboratoryjnej hematologii medycznej
- laboratoryjnej genetyki sądowej
- laboratoryjnej toksykologii sądowej.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na tym kierunku znajdą się m.in. przedmioty: biofizyka medyczna, biologia medyczna, chemia organiczna, chemia ogólna i nieorganiczna, chemia fizyczna, podstawy biotechnologii medycznej, biochemia, chemia analityczna, fizjologia, immunologia, analiza instrumentalna, biologia molekularna, analityka ogólna, genetyka medyczna, patomorfologia, cytologia kliniczna, farmakologia, toksykologia, diagnostyka izotopowa, diagnostyka laboratoryjna, prawo medyczne.
Czym zajmuje się analityk medyczny?
Wielu analityków medycznych pracuje w charakterze diagnosty laboratoryjnego. To pracownik medyczny laboratorium diagnostycznego, który przeprowadza badania ludzkiego materiału biologicznego, mające istotny udział we wszystkich etapach opieki medycznej. Badania laboratoryjne mają kluczowe znaczenie nie tylko w profilaktyce, ale przede wszystkim w diagnozowaniu chorób, opracowywaniu spersonalizowanej terapii, jak również w monitorowaniu leczenia pacjenta.
Analityka medyczna – rekrutacja w Łodzi
Kandydaci na studia muszą zdać na maturze biologię oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: chemia, fizyka, matematyka (wszystkie na poziomie rozszerzonym).
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Absolwenci kierunku są przygotowani do pracy przykładowo w:
- laboratoriach medycznych podmiotów medycznych
- laboratoriach służb sanitarnych
- laboratoriach naukowo badawczych
- laboratoriach firm farmaceutycznych, biotechnologicznych
- instytutach naukowych.
Dowiedz się więcej o możliwościach zatrudnienia po Analityce medycznej:
Zarobki po Analityce medycznej
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
Analityka medyczna – opinie
Kierunek ten jest odpowiedni dla kandydatów zainteresowanych światem biologii i chemii, posiadających jednocześnie predyspozycje analityczne, osób skrupulatnych, dokładnych, rozważających pracę w laboratorium.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
Diagnosta laboratoryjny to zawód zaufania publicznego. Większość decyzji lekarskich opiera się na wynikach badań laboratoryjnych. Diagnosta laboratoryjny wykonując badania materiału biologicznego bierze istotny udział we wszystkich etapach opieki medycznej. Począwszy od diagnostyki, przez monitorowanie leczenia na profilaktyce kończąc.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: