Filologia angielska w Łodzi
Filologia angielska - studia
Studia na filologii angielskiej są dwustopniowe. Po ukończeniu I stopnia absolwenci uzyskują dyplom licencjata. To moment na decyzję o dalszym kształceniu. Niektóre uczelnie oferują językowe studia magisterskie II stopnia. Wybór innego kierunku poszerza wachlarz możliwości zawodowych.
Czym zajmuje się filolog?
Filolog jest specjalistą od języka. Potrafi się nim doskonale posługiwać, wykorzystywać w specjalistycznej komunikacji. Znając konteksty historyczne i kulturowe kraju może zajmować się tłumaczeniami literatury czy tekstów biznesowych a także naukowo zgłębiać tajniki wiedzy o danym języku obcym. Wielu filologów zostaje nauczycielami, lektorami, którzy przekazują zdobytą wiedzą językową swoim uczniom i słuchaczom.
Filologia angielska - przedmioty na studiach
Kluczowe przedmioty na studiach filologicznych to praktyczna nauka języka angielskieg, obejmująca sprawności zintegrowane, pisanie, mówienie, czytanie, słuchanie, fonetyka i gramatyka; kształcenie w zakresie wiedzy o języku i komunikacji (gramatyka opisowa, historia języka, gramatyka kontrastywna); wiedza o literaturze danego obszaru językowego, historia oraz kultura krajów anglojęzycznych.
Filologia angielska - specjalizacje
Na Filologii angielskiej wybrać można konkretne specjalizacje związane z określonym językiem obcym. Są to m.in.:
- nauczycielska
- tłumaczeniowa
- język w środowisku biznesowym
- język i komunikacja w środowisku zawodowym
- translatorsko-biznesowa
Filologia angielska - rekrutacja
Rekrutacja na UŁ odbywa się podstawie wyniku uzyskanego na maturze z języka angielskiego i języka polskiego.
Uczelnie niepubliczne najczęściej przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię angielską możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po filologii
Uzyskanie kwalifikacji nauczycielskich pozwala podjąć pracę w różnych typach szkół, na różnych etapach kształcenia, także w szkołach językowych czy szkołach wyższych, jako lektor.
Faktem jest, że spora grupa absolwentów rozpoczyna życie zawodowe w dziedzinach nie związanych z nauczaniem, lecz tam, gdzie oprócz dodatkowych kwalifikacji i umiejętności, wymagana jest biegła znajomość języka obcego, jak choćby w:
- turystyce,
- biznesie,
- dyplomacji
- rozrywce.
Filolodzy znajdą pracę także w charakterze tłumacza.
Absolwenci są zatrudniani w organizacjach pozarządowych, instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, turystyce, reklamie, administracji publicznej, redakcjach wydawnictw obcojęzycznych, mediach.
Ile zarabia filolog?
Za godzinę lekcji języka obcego trzeba zapłacić od 50 zł wzwyż - w tym wypadku zarobki będą bardziej satysfakcjonujące.
W przypadku tłumaczy przysięgłych inne są stawki ustawowe - przewidziane są dla tłumaczeń wykonywanych dla instytucji państwowych, a inne komercyjne.
Na wysokość wynagrodzenia wpływa charakter pracy, forma zatrudnienia - etat lub własna działalność gospodarcza, czy branża, w której docelowo zatrudnienie znajduje filolog.
Osoby, które podejmą pracę w szkołach mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 3000 zł.
Czy warto studiować filologię?
Doskonała znajomość przynajmniej jednego języka obcego to obecnie absolutna konieczność. Założeniem studiów filologicznych jest nie tylko zdobycie wysokich kompetencji językowych, ale też umiejętności umożliwiające w pełni wykorzystać swój potencjał, zdobyć przewagę i osiągnąć sukces.
Filologia - opinie
Studia filologiczne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Potwierdzają to statystyki przyjęć - co roku wielu młodych ludzi chce zgłębiać język Byrona czy Goethego.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu: