Geodezja i kartografia
Geodezja i kartografia to szeroka dyscyplina naukowo-techniczna, obejmująca swoim zakresem pozyskiwanie, przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych na potrzeby procesów inwestycyjnych, gospodarki przestrzennej, zarządzania nieruchomościami, ochrony środowiska i wielu innych dziedzin.
Kierunek geodezja i kartografia pozwala na zdobycie wiedzy z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych oraz specjalistycznych z obszaru geodezji i kartografii. W ramach przedmiotów specjalistycznych przekazywana jest wiedza z zakresu wyznaczania położenia obiektów w przestrzeni, przedstawiania ich na mapie, a także badania i pomiarów deformacji Ziemi, geodezyjnej obsługi obiektów inżynieryjnych i przemysłowych oraz gospodarki nieruchomościami. Metody fotogrametrii i teledetekcja, najczęściej kojarzone z obserwacją globu ziemskiego oraz topografią, są wykorzystywane również na potrzeby sztucznej inteligencji, medycyny, tworzenia gier komputerowych oraz wirtualnej rzeczywistości.
Podczas zajęć studenci zdobywają uniwersalną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne z wymienionych powyżej obszarów, które mogą być spożytkowane w każdym miejscu na świecie. W trakcie ćwiczeń studenci korzystają z profesjonalnego sprzętu geodezyjnego oraz zaawansowanego oprogramowania. Atuty kierunku to m.in. kartowanie terenowe w technologii GIS i GPS, opracowywanie multimedialnych map internetowych, nowoczesne techniki pomiarowe (np. odbiorniki satelitarne i skanery laserowe).
Przykładowe specjalności oferowane na geodezji i kartografii (niektóre również w języku angielskim):
- geodezja i geoinformatyka
- geodezja gospodarcza
- geodezja i nawigacja satelitarna
- geodezja i technologie informatyczne
- gospodarka nieruchomościami
- kataster nieruchomości
- geodezja i szacowanie nieruchomości
- geodezja inżynieryjna
- geomatyka, kataster i nieruchomości
- fotogrametria i teledetekcja
- geodezja i systemy informacji przestrzennej
- geodezja rolna i wycena nieruchomości
- kartografia i geomatyka
- zdalne systemy pomiarowe
- geodezja inżynieryjno - przemysłowa
- kataster i gospodarka nieruchomościami
- fotogrametria i teledetekcja
- kartografia i systemy informacji geograficznej
- systemy informacji przestrzennej
- kataster i systemy informacji przestrzennej
- technologie satelitarne w geodezji.
Absolwenci są przygotowani m.in. do prowadzenia własnej firmy współpracującej z jednostkami samorządowymi czy prywatnymi inwestorami. Wykonują szczegółowe pomiary w terenie jak i na budowach oraz monitorują deformacje budowli i obiektów inżynierskich oraz terenów górniczych i osuwiskowych.
Wykorzystują nowoczesne metody pozyskiwania danych z wykorzystaniem dronów, lotniczych i naziemnych skanerów laserowych, metod fotogrametrii cyfrowej i kamer 3D, tachimetrii i niwelacji precyzyjnej, precyzyjnych odbiorników GNSS, grawimetrów, a także danych pozyskanych z różnych misji satelitarnych, dzięki którym prowadzą analitykę danych przestrzennych; uczestniczą w rozwijaniu systemów nawigacyjnych oraz tworzeniu aplikacji wykorzystujących dane geolokalizowane (np. Uber).
Dla kogo studia na kierunku geodezja i kartografia
Oferta skierowana do osób zainteresowanych nabyciem umiejętności w zakresie nowoczesnych metod pozyskiwania danych geoprzestrzennych, ich przetwarzania lub analizy.
Na tym kierunku student opanuje znajomość współczesnych metod badania i modelowania kształtu oraz własności fizycznych Ziemi, obserwacji ich zmian w czasie oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych.
W zawiązku z tym, że geodeta wykonuje najczęściej swoją pracę w terenie, niezbędny jest dobry stan zdrowia, sprawność fizyczna i dobry wzrok. Poza tym przyszły student tego kierunku powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, umiejętność logicznego myślenia oraz zdolności techniczne i matematyczne.
Program kształcenia na kierunku geodezja i kartografia
Program kształcenia obejmuje wykłady, ćwiczenia audytoryjne i komputerowe oraz ćwiczenia projektowe w dobrze wyposażonych w aparaturę pomiarową laboratoriach. Ponadto program obejmuje praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach geodezyjnych lub jednostkach administracji oraz ćwiczenia terenowe. Ich celem jest ugruntowanie wiedzy zdobytej podczas zajęć dydaktycznych oraz zapoznanie z zawodem, do którego przygotowują studia.
Studenci kierunku geodezja i kartografia są kształceni m.in. w obszarze fotogrametrii cyfrowej, teledetekcyjnym monitorowaniu środowiska przyrodniczego, deformacji budowli i powierzchni terenu oraz w geodezyjnej obsłudze budowy tras komunikacyjnych, a także poznają techniki mapowania terenu i obiektów za pomocą dronów.
Tworzą bazy danych przestrzennych, projektują i programują systemy informacji geograficznej GIS, są specjalistami w geograficznych technologiach internetowych. Nieobce im są zaawansowane metody opracowania danych pochodzących z systemów satelitarnych GPS , GLONASS, Galileo, BeiDou do celów precyzyjnego pozycjonowania i nawigacji lądowej, morskiej i lotniczej, a także zasady ruchu czy analizy dynamik orbit sztucznych satelitów Ziemi i przetwarzanie danych satelitarnych z misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Przedmioty maturalne i zasady rekrutacji na kierunku geodezja i kartografia
Rekrutacja obejmuje wybrane przedmioty maturalne, przede wszystkim:
- język obcy nowożytny,
- geografia,
- biologia,
- fizyka/fizyka i astronomia,
- informatyka,
- matematyka,
- wiedza o społeczeństwie,
- chemia.
Finaliści i laureaci wybranych olimpiad uprawnieni są do uzyskania dodatkowej liczby punktów.
Szczegóły odnośnie naboru na studia najlepiej sprawdzić w serwisie rekrutacyjnym wybranej uczelni.
Perspektywy pracy po kierunku geodezja i kartografia
Ukończenie kierunku Geodezja i kartografia pozwala na podjęcie pracy w niemal każdej branży, która wymaga pozyskiwania, przetwarzania lub analizy informacji przestrzennej.
Możliwość znalezienia zatrudnienia w:
- firmach budowlanych
- wydawnictwach i firmach kartograficznych
- agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- firmach badających i monitorujących stan środowiska
- jednostkach wykonujących priorytetowe zadania w Siłach Zbrojnych RP (po studiach na uczelni wojskowej)
- firmach zajmujących się obsługą inwestycji inżynierskich
- biurach projektowych związanych z obsługą planistyczną terenów, wyceną nieruchomości oraz scaleniami gruntów
- administracji samorządowej i rządowej, a także w prywatnych i państwowych jednostkach wykonawstwa geodezyjnego
- firmach zajmujących się przetwarzaniem i analizą obserwacji satelitarnych
- branżach takich jak: konsulting środowiskowy, poszukiwania surowców mineralnych, zarządzanie infrastrukturą miejską
- jednostkach administracji samorządowej takich jak powiatowe oraz wojewódzkie ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej oraz kataster nieruchomości.
Opinie o kierunku geodezja i kartografia
Geodezja i kartografia to kierunek z przyszłością i tradycjami. Stanowi połączenie geografii, geodezji i informatyki. W trakcie kształcenia wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie i sprzęt pomiarowy: drony, georadary, skanery laserowe. Absolwenci to specjaliści poszukiwani na międzynarodowym rynku pracy.
Kierunki pokrewne do kierunku geodezja i kartografia
Jakie uczelnie oferują kierunek geodezja i kartografia
(+) 261 837 938, 261 837 939, 261 837 956
rekrutacja@wat.edu.pl
(+81) 445 65 39, EN: +48 81 445 66 91
rekrutacja@up.lublin.pl, EN: admission@up.lublin.pl