Technologia żywności i żywienie człowieka w Szczecinie
Technologia żywności i żywienie człowieka – studia w Szczecinie
Studenci Technologii żywności i żywienia człowieka zdobywają umiejętności wytwarzania atrakcyjnych produktów żywnościowych, poznają metody dogłębnej oceny jakości żywności. Uczą się stosowania nowoczesnych technologii przetwarzania surowców spożywczych, opracowywania nowych produktów, planowania procesów produkcyjnych, gospodarowania odpadami, dobierania opakowań i systemów pakowania. Zaznajamiają się z zasadami bezpiecznego przechowywania surowców i żywności, wykrywania zafałszowań żywności.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra.
Czym zajmuje się technolog żywności?
Do kluczowych zadań osoby pracującej w tym zawodzie należy dbanie o bezpieczeństwo żywności, poprawa jej trwałości, udoskonalanie jakości i wartości produktów spożywczych, zwiększanie dostępności i globalizacja żywności, minimalizowanie strat żywności i tworzenie innowacyjnych produktów.
Technologia żywności – specjalności
Studenci mogą w Szczecinie wybrać następujące ścieżki kształcenia na kierunku Technologia żywności i żywienie człowieka na studiach pierwszego stopnia:
- technologia i żywienie
- technologia żywności pochodzenia wodnego
- żywienie człowieka i dietetyka.
Na drugim stopniu dostępne są:
- ocena, analiza i zarządzanie jakością żywności
- technologia i biotechnologia żywności
- technologia rybna
- żywienie człowieka
Technologia żywności – przedmioty na studiach
W programie kształcenia na kierunku znajdą się: analiza i ocena żywności, analiza instrumentalna związków toksycznych, analiza sensoryczna, mikrobiologia żywności, ogólna technologia żywności, opakowania do żywności i systemy pakujące, znakowanie żywności, toksyny roślin i zwierząt, systemy dystrybucji żywności, reologia żywności, podstawy genetyki człowieka z elementami nutrigenomiki oraz grupa przedmiotów przypisanych poszczególnym specjalnościom.
Technologia żywności i żywienie człowieka – rekrutacja w Szczecinie
Kandydaci przyjmowani są w oparciu o wyniki maturalne uzyskane z języka obcego, matematyki lub biologii oraz przedmiotu dodatkowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię żywności i żywienie człowieka możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia żywności – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego w kraju i za granicą
- firmach zajmujących się projektowaniem i organizacją procesów technologicznych
- jednostkach kontroli jakości
- laboratoriach analizy żywności
- jednostkach administracji rządowej i samorządowej
- zakładach żywienia zbiorowego
- firmach z branży dystrybucji żywności
- gabinetach dietetycznych
- na statkach-przetwórniach, promach i statkach pasażerskich.
Zarobki po Technologii żywności
Średnie wynagrodzenie na tym stanowisku to 5500 zł brutto. Analiza ofert pracy wskazuje, że zarobki mogą sięgać 9000-11000 zł brutto przy umowie o pracę.
Czy warto studiować Technologię żywności?
Technologia żywności i żywienia człowieka to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, która znajduje się na czele badań i rozwoju nowych metod produkcji żywności. Studiowanie tego kierunku daje możliwość udziału w innowacyjnych projektach, które mają na celu poprawę jakości, bezpieczeństwa i dostępności żywności dla społeczeństwa.
Kształcenie na Technologii żywności pozwala z jednej strony na zgłębianie tajemnic procesów produkcji żywności, wykorzystywania nowoczesnych technologii w celu doskonalenia metod uprawy, przetwarzania i dystrybucji produktów, ale również bycie na bieżąco z najnowszymi trendami w dziedzinie zdrowego żywienia i innowacyjnymi rozwiązaniami mającymi na celu poprawę jakości naszych posiłków.
Technologia żywności w Szczecinie – opinie
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z żywieniem człowieka:
Żywienie człowieka i dietoterapia
Bezpieczeństwo i certyfikacja żywności
Analityka produktów spożywczych
Żywienie człowieka i ocena żywności
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności
Bioinżynieria produkcji żywności
Analiza żywności i żywienie człowieka
Projektowanie żywności niskoprzetworzonej
Zobacz typy studiów biologiczno-przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki biologiczno-przyrodnicze.