Inżynieria materiałowa w Łodzi
Inżynieria materiałowa w Łodzi – studia
Studenci Inżynierii materiałowej poznają zasady powstawania przedmiotów i urządzeń od tych najprostszych, codziennego użytku, po najbardziej zaawansowane. Poznają materiały stosowane w bioinżynierii, do wytwarzania implantów, materiałów o właściwościach bakteriobójczych.
Kierunek realizowany jest w systemie dwustopniowym. Absolwenci 3,5-letnich studiów otrzymują tytuł inżyniera i mogą kontynuować kształcenie na magisterskich studiach drugiego stopnia.
Warto również zwrócić uwagę na kierunek Advanced Biobased and Bioinspired Materials – to studia realizowane w języku angielskim przez Wydział Chemiczny.
Inżynieria materiałowa - specjalności
Inżynieria materiałowa oferuje na studiach pierwszego stopnia specjalności:
- materiały konstrukcyjne i inżynieria powierzchni
- polimerowe materiały kompozytowe
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- inżynieria powierzchni
- polimerowe materiały funkcjonalne.
Inżynieria materiałowa - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się przykładowo takie przedmioty, jak chemia techniczna, fizyka ciała stałego, wytrzymałość materiałów, termodynamika w inżynierii materiałowej, podstawy tribologii, tworzywa metalowe, polimerowe materiały kompozytowe, metody doboru materiałów, technologie obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej, metody numeryczne w inżynierii materiałowej, metody i techniki badań materiałów.
Inżynieria materiałowa w Łodzi – rekrutacja
Kandydaci otrzymują punkty rekrutacyjne za matematykę i język obcy zdawane na maturze. Dodatkowo wybierają jeden przedmiot – fizykę lub chemię.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – perspektywy pracy
Absolwenci przygotowani są do podjęcia zatrudnienia w różnorodnych gałęziach przemysłu, jak choćby:
- lotnictwie i technologie kosmiczne, w zakresie tworzenia ekstremalnie wytrzymałych materiałów do budowania kadłubów samolotów wojskowych i cywilnych oraz rakiet i satelitów
- motoryzacji do tworzenia nowoczesnych ultralekkich, wytrzymałych i ekologicznych materiałów wykorzystywanych w prototypach, autach koncepcyjnych i produkcji seryjnej w branży automotive
- energetyce, w obszarze tworzenia materiałów zdolnych magazynować wodór i przetwarzać energię słoneczną, materiały dla energetyki jądrowej
- bioinżynierii, w ramach tworzenia materiałów jako nowoczesnych implantów o wysokiej biozgodności, właściwościach bakteriobójczych, a także wykorzystywania biomimetycznych rozwiązań, inspirowanych otaczającą nas przyrodą do ich wytwarzania.
Czy warto studiować Inżynierię materiałową?
Ultralekkie, wytrzymałe i jednocześnie ekologiczne materiały to m.in. wyzwania współczesnych inżynierów. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie wzrasta wraz z wprowadzaniem na rynek coraz bardziej zaawansowanych materiałów, mających zastosowanie w przemyśle, branży lotniczej czy medycynie.
Inżynierowie materiałowi zajmują się rozwiązywaniem skomplikowanych problemów związanych z właściwościami, trwałością i wytrzymałością materiałów. W miarę jak technologia się rozwija, zastosowania nowych materiałów będą coraz szersze, co może otworzyć nowe perspektywy kariery.
Inżynieria materiałowa - opinie
Inżyniera materiałowa – jeden z ciekawszych kierunków dzięki któremu zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę o materiałach mających zastosowanie przemyśle i medycynie. Poznasz właściwości fizyczne i chemiczne materiałów, co zwiększy Twoją świadomość zastosowania ich w pracy i życiu codziennym. Dodatkowo masz szansę zdobyć fachową wiedzę o metodyce badań materiałów, niezbędnej w przemyśle.
Michał Czarnecki, TZG Zapolex Sp. z o.o.
Zajrzyj do jednej z pracowni wydziałowych:
Zarobki po Inżynierii materiałowej
Według raportów płacowych zarobki inżyniera materiałowego wahają się w zakresie około 4500-8000 złotych brutto. Mediana wynagrodzeń wynosi zatem mniej więcej 6000 złotych brutto. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem mogą otrzymywać zdecydowanie wyższe wynagrodzenia.
***
Zobacz inne kierunki studiów z zakresu nowoczesnych materiałów:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Sprawdź kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych