Elektrotechnika w Łodzi
Elektrotechnika – studia w Łodzi
Studia w Łodzi kładą nacisk na zdobycie nowych umiejętności praktycznych. Studenci uczą się programowania, automatyki czy zarządzania projektami, które przydadzą się w przyszłej pracy zawodowej. Poznają wszystkie możliwe zastosowania elektryki w przemyśle i życiu codziennym – wymiana i generowanie ciepła, obwody elektryczne czy energetyka odnawialna. Zdobywają wiedzę na temat nowoczesnych sposobów wytwarzania i wykorzystywania energii elektrycznej.
Elektrotechnika realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo: wstęp do elektroniki, obwody elektryczne, fizyka i inżynieria materiałów, metrologia elektryczna i elektroniczna, teoria obwodów elektrycznych, teoria pola elektromagnetycznego, maszyny elektryczne, automatyka, metody numeryczne, elektroenergetyka, napęd elektryczny i układy regulacji, inżynieria wysokich napięć, technika mikroprocesorowa, sygnały dyskretne i cyfrowa technika pomiarowa, systemy baz danych, elementy i urządzenia mechatroniczne, programowalne sterowniki logiczne.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Elektrotechnik to specjalista zajmujący się projektowaniem, instalacją, obsługą oraz konserwacją systemów i urządzeń elektrycznych. Praca elektrotechnika obejmuje szeroki zakres działań związanych z elektrycznością i jej zastosowaniami w różnych dziedzinach przemysłu, budownictwa, energetyki, a także w urządzeniach codziennego użytku.
Do jego zadań może należeć projektowanie instalacji dla budynków mieszkalnych, przemysłowych, komercyjnych, a także dla infrastruktury publicznej.
Elektrotechnicy diagnozują usterki i problemy w instalacjach elektrycznych oraz systemach zasilania. Mogą naprawiać awarie, przeprowadzać testy i kontrolować urządzenia pod kątem sprawności technicznej.
Biorą udział w opracowywaniu i testowaniu nowych technologii związanych z energią odnawialną, takich jak panele słoneczne, turbiny wiatrowe czy systemy magazynowania energii.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia oferowane są:
- automatyka i metrologia
- elektroenergetyka
- przetworniki elektromechaniczne
- transformatory i maszyny elektryczne w przemyśle.
Na drugim stopniu można wybrać:
- automatyka i metrologia
- elektroenergetyka
- technologie internetowe w mechatronice.
Elektrotechnika – rekrutacja w Łodzi
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz do wyboru fizyki, informatyki, egzaminu zawodowego.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są w:
- biurach projektowych
- firmach z branży elektroenergetycznej
- firmach inżynieryjnych, energetycznych, produkcyjnych, IT
- administracji publicznej
- ośrodkach badawczo-rozwojowych.
Elektrotechnika - opinie
Elekrotechnika na pewno będzie dobrym wyborem dla osób, które interesują się technologią, elektrycznością i nowoczesnymi systemami zasilania. To dziedzina z ogromnym potencjałem rozwoju i szerokim wachlarzem możliwości zawodowych.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
Elektrotechnika jest kluczowa dla rozwijających się technologii w obszarze energii odnawialnej, takich jak systemy fotowoltaiczne, farmy wiatrowe czy elektrownie wodne. Dzięki studiom można zdobyć wiedzę potrzebną do pracy w tych innowacyjnych obszarach.
Praktycznie każda branża korzysta z elektryczności i technologii elektrycznych, od małych firm po gigantyczne zakłady przemysłowe. Daje to dużą stabilność zawodową.
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik