Dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Łodzi
Dziennikarstwo - studia
Jesteś czujnym obserwatorem, masz łatwość formułowania myśli, swobodnie wypowiadasz się na piśmie? Łatwo nawiązujesz kontakt, potrafisz wzbudzić zaufanie, otworzyć swojego rozmówcę? – to cenne umiejętności, których szlifowanie pomoże zostać dobrym dziennikarzem.
Dziennikarstwo to studia licencjackie I stopnia. Niektóre uczelnie oferują kontynuację kształcenia na magisterskich studiach II stopnia.
Czym zajmuje się dziennikarz?
Dziennikarstwo ma różne oblicza. Zależnie od medium, dla którego pracuje dana osoba, zakres obowiązków i zadania będą całkiem inne. Może do nich należeć zbieranie i opracowywanie newsów, przygotowywanie reportaży czy artykułów na bieżące tematy. Dziennikarze prowadzą wywiady transmitowane w telewizji lub radiu, prezentują serwisy informacyjne, relacjonują wydarzenia z drugiego końca świata, komentują wydarzenia sportowe, przygotowują cykliczne programy dotyczące określonej tematyki.
Dziennikarstwo - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: systemy medialne, rynek mediów w Polsce, nauka o komunikowaniu, retoryka dziennikarska, gatunki dziennikarskie, stylistyka praktyczna, warsztaty dziennikarskie, dykcja i emisja głosu, trendy w kulturze XX i ZZI wieku.
Studia dziennikarskie przewidują wiele zajęć praktycznych, warsztatowych, staży które pozwolą zaznajomić się kulisami pracy. Duży nacisk (co widać po oferowanych przez uczelnie specjalnościach) kładziony jest na tzw. „nowe media”. Nowoczesne kanały dotarcia do odbiorców wymagają tworzenia innego rodzaju przekazów, dużej samodzielności i umiejętności pracy w dynamicznie zmieniających się warunkach.
Dziennikarstwo - specjalizacje
Na Dziennikarstwie dostępnych jest wiele różnorodnych ścieżek kształcenia, przykładowo:
- dziennikarstwo i nowe media
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
- dziennikarz prasy, radia i telewizji
- media korporacyjne i komunikacja wizerunkowa
- dziennikarz-twórca mediów interaktywnych.
- dziennikarstwo i krytyka medialna
- reklama, design i komunikacja wizualna
- research medialny
- dziennikarstwo z językiem i kulturą niemiecką
- dziennikarstwo z językiem i kulturą rosyjską.
Dziennikarstwo - rekrutacja
Rekrutacja na UŁ odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z języka polskiego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, wos, język obcy, historia, biologia, fizyka, chemia.
Uczelnie niepubliczne rekrutują według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Dziennikarstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia dziennikarskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Dziennikarstwie
Absolwenci dziennikarstwa znajdują pracę w:
- tradycyjnych redakcjach telewizyjnych, radiowych i prasowych
- serwisach i portalach internetowych
- biurach prasowych
- agencjach reklamowych i PR
- działach promocji i komunikacji.
Ile zarabia dziennikarz?
Mediana zarobków dziennikarzy to nieco ponad 4800 zł brutto. To oczywiście wartość uogólniona na potrzeby statystyki. Bezsprzecznie wynagrodzenia debiutantów w zawodzie będą się mocno różniły od tych, jakie otrzymują gwiazdy popularnych stacji telewizyjnych. Inne zarobki będą dotyczyć dziennikarzy lokalnej prasy, a inne zagranicznych reporterów.
Dziennikarstwo - opinie
Dziennikarstwo to stan umysłu. Praca nie kończy się wraz z zamknięciem laptopa, czujny dziennikarz pozostaje w nieustającej gotowości, codzienność dostarcza tematów na bieżąco.
Dobry dziennikarz powinien mieć solidny warsztat językowy, podbudowę teoretyczną, ale też pasję i doświadczenie.
Czy warto studiować dziennikarstwo?
Może w tych rozterkach pomogą rozważania Anny. Opowiada o swoich doświadczeniach ze studiów dziennikarskich.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach społecznych.
Czytaj opisy kierunków społecznych
Może zainteresują Cię podobne kierunki:
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna
Dziennikarstwo i kultura mediów
Dziennikarstwo i zarządzanie mediami
Dziennikarstwo i medioznawstwo