Fizyka techniczna w Łodzi
Fizyka techniczna – studia w Łodzi
Studenci kierunku poznają dogłębnie zagadnienia fizyki, jej poszczególne dziedziny, jak kinetyka, dynamika, magnetyzm, fizyka kwantowa wraz z ich praktycznymi zastosowaniami w przemyśle. Zyskują kompetencje w obszarze samej fizyki, ale też programowania, elektroniki czy inżynierii molekularnej i kwantowej. Uczą się projektowania, budowy i eksploatacji aparatury pomiarowej, wykorzystującej światło laserowe oraz ciekłe i stałe kryształy.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się fizyk techniczny?
Fizycy techniczni wykorzystują zasady fizyki do rozwiązywania problemów technicznych, projektowania nowych urządzeń i technologii oraz rozwijania innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach przemysłu. Do ich zadań należeć może tworzenie i optymalizacja nowych materiałów o określonych właściwościach do zastosowań przemysłowych, projektowanie układów elektronicznych, tworzenie i testowanie nowych mechanicznych urządzeń i systemów, projektowanie systemów optycznych, laserów, światłowodów.
Fizyka techniczna – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów w trakcie nauki znajdą się m.in.: podstawy kinematyki, podstawy dynamiki, drgania i fale, elektryczność i magnetyzm, fizyka doświadczalna, mechanika teoretyczna, równania różniczkowe w fizyce, dokumentacja i grafika inżynierska, narzędzia programistyczne, wstęp do fizyki ciekłych kryształów, elektrodynamika, fizyka ciała stałego, metody matematyczne w fizyce, termodynamika i fizyka statystyczna, technika jądrowa, lasery i ich wybrane zastosowania w fizyce, optoelektronika, kryształy stałe, wybrane zagadnienia fizyki molekularnej.
Fizyka techniczna – specjalności
Na studiach drugiego stopnia wybrać można specjalność:
- optoelektronika.
Fizyka techniczna – rekrutacja w Łodzi
Kryterium przyjęcia na studia są wyniki uzyskane na maturze z matematyki i języka obcego oraz do wyboru: fizyki, chemii, biologii, informatyki lub wynik na dyplomie zawodowym technika elektronika, mechatronika, informatyka, programisty lub automatyki i robotyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę techniczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje ten kierunek i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka techniczna – praca po studiach
Możliwe miejsca zatrudnienia absolwentów Fizyki technicznej to:
- firmy wytwarzające nowoczesne urządzenia, znajdujące zastosowanie w takich dziedzinach jak: telekomunikacja, optoelektronika, multimedia, medycyna, wojsko, systemy pomiarowe, energetyka wysokonapięciowa, ochrona środowiska,
- przedsiębiorstwa rozwijające zaawansowane technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne,
- laboratoria i ośrodki naukowo-badawcze (zagraniczne i krajowe).
Zarobki po Fizyce technicznej
Przeciętne wynagrodzenie wynosi ok. 10 tys. zł. Konkretne zarobki zależne będą od formy zatrudnienia, zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, miejsca pracy.
Fizyka techniczna – opinie
„Świat nowych technologii interesował mnie od zawsze. Odkąd pamiętam, chciałem zrozumieć zasady działania innowacji technicznych oraz możliwość opisywania otaczającego świata językiem matematyki i modeli komputerowych.” Sebastian Macegoniuk, Head of Product Development Group w firmie Ericsson
Czy warto studiować Fizykę techniczną?
Ukończenie Fizyki technicznej umożliwia wybór różnorodnych ścieżek zawodowych - absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w przemyśle elektronicznym, optycznym, energetycznym, materiałowym, IT, biotechnologicznym i wielu innych.
Specjaliści z dziedziny fizyki technicznej często mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie.
Satysfakcjonujący może być udział w zaawansowanych badaniach i projektach innowacyjnych, które realnie wpływają na postęp technologiczny i społeczeństwo.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. p.lodz.pl