Leśnictwo w Łodzi
Leśnictwo – studia w Łodzi
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Uczą się projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym. Poznają zasady sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych. Przygotowują się do projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru nad wykonawstwem prac leśnych oraz doskonalenia istniejących i wprowadzania nowych technologii pracy.
Kierunek realizowany jest w Filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim. Studia kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera.
Leśnictwo – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano przykładowo przedmioty: dendrologia, zoologia leśna, meteorologia i klimatologia, informatyka w leśnictwie, botanika leśna, fitosocjologia leśna, fizjologia roślin drzewiastych, mikologia, ekologia, geomatyka w leśnictwie, gleboznawstwo leśne, hydrologia, nauka o surowcu drzewnym, dendrometria, łowiectwo, entomologia leśna, fitopatologia leśna, maszynoznawstwo leśne, typologia leśna, produkcyjność lasu, selekcja-nasiennictwo i szkółkarstwo, hodowla lasu, użytkowanie lasu, urządzanie lasu, ochrona lasu, system informacji przestrzennej, ergonomia i ochrona pracy, ochrona przyrody, inżynieria leśna, ekonomika leśnictwa, zarządzanie gospodarstwem leśnym, edukacja przyrodniczo-leśna.
Leśnictwo – specjalności
Studenci mają do wyboru:
- wielofunkcyjna gospodarka leśna
- użytkowanie lasu i technika leśna
- urządzanie lasu.
Leśnictwo – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z języka polskiego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: matematyka, biologia, geografia, chemia, fizyka. Dodatkowe punkty można uzyskać za dwa inne przedmioty wybrane spośród wymienionych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Leśnictwo w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia leśne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Leśnictwo – praca po studiach
Absolwenci leśnictwa są zatrudniani przykładowo w:
- jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych,
- parkach narodowych i krajobrazowych,
- administracji samorządowej,
- zakładach usług leśnych,
- podmiotach związanych z leśnictwem.
Czy warto studiować Leśnictwo?
Studia leśne będą szczególnie interesujące dla osób rozważających pracę w obszarze ochrony środowiska i zarządzania zasobami naturalnymi, lubiących kontakt z naturą na co dzień. Leśnik pełni kluczową rolę w ochronie i zarządzaniu lasami.
Leśnictwo – opinie
Znaczną część zajęć stanowią ćwiczenia terenowe realizowane w nadleśnictwach przez leśników praktyków. W ramach programu studiów organizowane są również kilkudniowe kompleksowe ćwiczenia wyjazdowe w różne części kraju (np. Puszcza Białowieska, Puszcza Augustowska).
Jest to idealny kierunek dla tych, którzy chcą pogodzić swoje zainteresowania i pasje przyrodnicze z pracą zawodową.
Zarobki po Leśnictwie
Zarobki zależne będą od zajmowanego stanowiska oraz stażu pracy.
Nadleśniczy, czyli osoba zajmująca się zarządzanie lasem i jego ochroną, może zarobić do ok. 18 000 zł brutto, przeciętne zarobki leśniczego to ok. 8 000 zł brutto.
***
Może również zainteresują Was kierunki:
Inżynieria rolno-spożywcza i leśna
Przeczytaj więcej to studiach biologiczno-przyrodniczych
Poznaj kierunki biologiczno-przyrodnicze
Fot. Freepik