Technologia chemiczna w Łodzi

Technologia chemiczna – studia w Łodzi
Kierunek Technologia chemiczna łączy wiedzę o syntezie produktów chemicznych ze znajomością metod ich wytwarzania z wykorzystaniem dostępnych surowców oraz aparatury.
Studenci poznają rozwiązania stosowane we współczesnym biznesie chemicznym. Uczą się zasad bezpiecznego i ekonomicznego gospodarowania surowcami, produktami, a także odpadami chemicznymi.
Technologię chemiczną można studiować w Łodzi na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- gospodarka odpadami,
- technologia barwników i środków chemii gospodarczej,
- technologie biomedyczne,
- technologia chemiczna organiczna,
- technologia polimerów.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- inżynieria biomedyczna i radiacyjna,
- kataliza przemysłowa,
- technologia barwników, środków pomocniczych i chemii gospodarczej,
- technologia leków i środków ochrony roślin,
- technologia polimerów.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
Program nauczania przewiduje m.in. takie przedmioty, jak: chemia ogólna i nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, chemia analityczna, elektrotechnika z elementami elektroniki, analiza instrumentalna, korozja i degradacja materiałów, podstawy technologii chemicznej, spektroskopia, inżynieria chemiczna, adsorpcja i kataliza w technologii chemicznej, podstawy technologii polimerów, podstawy technologii radiacyjnych, technologia materiałów specjalnych, biotechnologia a także przedmioty wybierane przez studentów.
Technologia chemiczna – rekrutacja
Kandydaci przyjmowani są na ten kierunek na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki i języka obcego oraz do wyboru fizyki, chemii lub oceny na egzaminie zawodowym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w:
- przemyśle chemicznym,
- farmaceutycznym,
- kosmetycznym,
- laboratoriach analitycznych,
- kontroli jakości,
- przedsiębiorstwach handlowych,
- instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
- instytucjach ochrony środowiska.
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Szereg zajęć laboratoryjnych przeprowadzanych jest w halach technologicznych.
Studenci odbywają wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, uczestniczą w wykładach wygłaszanych przez ekspertów z przemysłu, mają możliwość ukończenia dodatkowych kursów obsługi urządzeń przemysłowych, kończących się certyfikacją.
Poznaj Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej:
Technologia chemiczna – opinie
„Ukończyłem studia na kierunku technologia chemiczna o specjalizacji technologia polimerów na Wydziale Chemicznym PŁ. Dzięki zdobytej tam wiedzy bez problemu planuję i realizuję projekty badawcze w dziedzinie opakowań spożywczych. Informacje z przetwórstwa tworzyw sztucznych, pozwalają mi na aktywne uczestnictwo w spotkaniach firmowych, jak również w pozyskaniu nowych kontaktów biznesowych.” mgr inż. Robert Gogolewski, R&D Manager, CDM Sp. z o.o., Ksawerów
„Jestem absolwentką chemii i technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swoich zainteresowaniach zawodowych zwróciłam się ku chemii farmaceutycznej i biochemii, a studia na Wydziale Chemicznym dały mi ku temu doskonałą podstawę, umożliwiając szerokie kontakty z zespołami naukowymi na całym świecie.” dr inż. Marzena Wieczorkowska, Vice President of the Management Board for Research and Development w firmie Pharmena S.A.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik