Kierunek lekarski w Łodzi
Kierunek lekarski - studia
Kilkanaście osób ubiegających się o miejsce na kierunku lekarskim pokazuje, że warto skupić się na przedmiotach rekrutacyjnych długo przed maturą. Przy dużej konkurencji każdy punkt uzyskany na egzaminie z przedmiotów kwalifikacyjnych może być decydujący o przyjęciu na studia.
Studia medyczne trwają 6 lat, realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Rok studiów niestacjonarnych kosztuje ponad 30 000 zł.
Studia medyczne - specjalizacje
Po ukończeniu studiów absolwenci otrzymują tytuł zawodowy lekarza. Po odbyciu stażu mogą przystąpić do Lekarskiego Egzaminu Państwowego, którego pozytywny wynik uprawnia do wykonywania zawodu lekarza.
To moment na wybór specjalizacji, nabory na konkretne z nich ogłaszane są – zgodnie z zapotrzebowaniem – w każdym województwie. To również niestety często moment, gdzie marzenia spotykają się z rzeczywistością. Albo na wymarzoną specjalizację nie ma naboru, albo liczba miejsc jest tak niewielka, że trzeba zweryfikować plany, decydując się na kształcenie w innej dziedzinie medycznej.
Kierunek lekarski - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdzie się m.in.:
- grupa przedmiotów przedklinicznych – w tym anatomia, patomorfologia, farmakologia, histologia, fizjologia, chemia i biologii z genetyką i ekologią,
- grupa przedmiotów klinicznych – to tzw. przedmioty kierunkowe, które pozwolą zapoznać się z poszczególnymi specjalizacjami medycznymi.
Kierunek lekarski - rekrutacja
Rekrutacja na oba wydziały odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z dwóch przedmiotów do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Szczegółowe zasady rekrutacji na studia medyczne w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunek lekarski i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po studiach medycznych
Przyszli lekarze będą pracować w:
- specjalistycznych przychodniach
- klinikach
- szpitalach
- sanatoriach
- ośrodkach rehabilitacji
- gabinetach lekarskich
- hospicjach
- pogotowiu ratunkowym
- placówkach naukowo-badawczych.
Mogą się realizować w pracy naukowej, prowadzić własną działalność gospodarczą czy zajmować działalnością menedżerską w placówkach ochrony zdrowia.
Studenci Wydziału Wojskowo-Lekarskiego mają w programie nauczania dodatkowo przedmioty związane z wykształceniem oficerskim. Absolwenci przygotowani są do pracy lekarza cywilnego, ale też lekarza wojskowego dla Sił Zbrojnych RP, lekarza uczestniczącego w wojskowych misjach medycznych. Są zatrudniani w jednostkach wojskowych i instytucjach centralnych MON.
Ile zarabia lekarz?
Czy warto iść na studia medyczne?
Jak wyglądają studia medyczne? Jaki charakter mają zajęcia, co stanowi największy problem – opowiada świeżo upieczony lekarz:
Studia medyczne - opinie
Zawód lekarza nieodłącznie kojarzy się z powołaniem – powołaniem do niesienia pomocy, obcowania z cierpieniem, chorobą, słabością. Lekarzami zostają osoby zdyscyplinowane. Ciężkie, długie studia i nieustająca konieczność pogłębiania wiedzy wymagają systematyczności, odpowiedzialności, nawet uporu. Stanowczość i zdecydowanie będą konieczne w codziennej pracy – każdy przypadek medyczny wymaga podjęcia decyzji – postawienia diagnozy, wyboru ścieżki leczenia, utwierdzenia zdezorientowanego pacjenta w słuszności takiego postępowania.
Lekarze to często posłańcy złych wiadomości, umiejętność przekazywania hiobowych wieści w sposób taktowny, empatyczny to kolejna cecha, która przesądza o prawdziwym powołaniu. Bezcenna jest zatem zdolność komunikowania się z członkami zespołu leczącego, chorym i jego rodziną w celu stworzenia właściwych warunków do leczenia pacjenta.
Ale oprócz pierwiastka humanistycznego w osobowości lekarza musi w niej pozostać miejsce na bycie po prostu dobrym rzemieślnikiem, któremu nie zachwieje się ręka podczas operacji, bezpiecznie odbierze poród, precyzyjnie wykona drobny zabieg, perfekcyjnie poskłada złamaną kość.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych
Przeczytaj opisy kierunków medycznych
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki: