Chemia budowlana w Łodzi
Chemia budowlana – studia w Łodzi
Studia na Chemii budowlanej obejmują kształcenie w obszarze przedmiotów ścisłych, ale także w zakresu zarządzania marką czy kierowania zespołem. Chemia budowlana to interdyscyplinarna nauka techniczna, z pogranicza chemii, technologii, inżynierii materiałowej oraz budownictwa.
Studenci uczą się zasad doboru materiałów, wykorzystywania dokonań technologicznych w chemii budowlanej. Poznają zagadnienia związane z projektowaniem, modyfikacją, wytwarzaniem oraz analityką produktów chemicznych, stosowanych w przemyśle budowlanym.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Chemia budowlana – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: chemia ogólna, chemia nieorganiczna, termodynamika techniczna, nauka o materiałach, chemia fizyczna, chemia analityczna, zarządzanie jakością i produktami chemii budowlanej, materiały budowlane i instalacyjne, barwniki, pigmenty i środki pomocnicze, modyfikacja i recycling polimerów, przetwórstwo polimerów, izotopowe metody badania materiałów budowlanych oraz przedmioty realizowane w uczelniach partnerskich.
Czym zajmuje się chemik budowlany?
Chemik budowlany to specjalista zajmujący się projektowaniem mieszanek materiałów i wyrobów budowlanych. Jego praca koncentruje się na właściwościach chemicznych takich materiałów budowlanych, jak beton, zaprawy, farby czy kleje oraz na ich zastosowaniu w procesach budowlanych.
Dokonuje analizy składu chemicznego betonu, zapraw, klejów czy farb, oceny właściwości fizykochemicznych materiałów, takich jak odporność na wodę, korozję czy czynniki atmosferyczne.
Przeprowadza kontrolę jakości, monitoring procesów produkcji materiałów budowlanych, testów wytrzymałościowych, chemicznych i mechanicznych.
Doradza firmom budowlanym w doborze odpowiednich materiałów do konkretnych projektów a także w zakresie stosowania domieszek i dodatków chemicznych, np. plastyfikatorów czy przyspieszaczy wiązania.
Opracowuje nowe formuły materiałów budowlanych.
Chemia budowlana – rekrutacja
Podczas naboru punktowane są przedmioty zdawane na maturze: język obcy, matematyka oraz do wyboru fizyka, chemia lub wynik egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię budowlaną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia budowlana – praca po studiach
Ukończenie tego kierunku studiów pozwala uzyskać kwalifikacje niezbędne do pracy przykładowo w:
- laboratoriach badawczo-rozwojowych
- firmach budowlanych jako specjalista ds. technologii materiałów
- firmach zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, dodatków oraz wyrobów gotowych, stosowanych przez przemysł budowlany
- instytucjach zajmujących się certyfikacją i kontrolą jakości materiałów budowlanych
- ośrodkach naukowych i akademickich.
Absolwenci pracują na stanowiskach technologów, inżynierów produktu, analityków, kontrolerów jakości, doradców klienta.
Czy warto studiować chemię budowlaną?
Producenci materiałów budowlanych zgłaszają ciągłe zapotrzebowanie na inżynierów wykwalifikowanych w zakresie komponowania i analizy materiałów chemii budowlanej, przetwórstwa oraz projektowania wyrobów gotowych, ze znajomością procedur i metod ich atestacji oraz certyfikacji.
Kierunek studiów powstał w odpowiedzi na oczekiwania rynkowe, w porozumieniu z przemysłem. Jest jednocześnie efektem współpracy trzech polskich uczelni technicznych – Politechniki Łódzkiej, Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa oraz Politechniki Gdańskiej.
Każda z uczelni przekazuje do programu studiów chemia budowlana to, w czym się specjalizuje, a studenci, odbywający przynajmniej jeden semestr w każdej z tych uczelni, mogą skorzystać z tego, co mają one najlepszego do zaoferowania dla przyszłych specjalistów w obszarze chemii budowlanej.
To nowoczesne, unikatowe studia.
Chemia budowlana – opinie
„Akademicka wiedza, umiejętność analizy problemu oraz zdolność do systematycznej pracy w celu jego rozwiązania to kompetencje, które nabyłem w trakcie studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Swoją karierę zawodową rozpocząłem od pracy w laboratoriach działu R&D w firmie Atlas w Łodzi, gdzie zajmowałem się tworzeniem receptur nowych produktów. Dziś pracuję dalej w branży chemii budowlanej jako dyrektor ds. badań w firmie Izohan sp. z o.o. W swojej pracy nadal wykorzystuję zdobytą w trakcie studiów wiedzę do rozwiązywania praktycznych zagadnień, co daje dużą satysfakcję.” Dr inż. Dawid Dębski, Director of Research w firmie Izohan sp. z o.o.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Chemia i inżynieria materiałów
Chemia i analityka przemysłowa
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki techniczne
Poznaj studia inżynierskie