Nanotechnologia w Łodzi
Nanotechnologia - studia
Inteligentne nanokapsułki docierające do chorego organu? Ultralekkie komputery, baterie słoneczne czy podtrzymujące życie kombinezony niezastąpione w podróżach kosmicznych? Superwytrzymałe kompozyty w budownictwie? Samoczyszczące powierzchnie szyb? M.in. tym zajmuje się nanotechnologia. Obejmującej wytwarzanie i badania struktur o rozmiarach na poziomie pojedynczych atomów, cząsteczek i klastrów.
Studiując nanotechnologię przeniesiecie się w świat mikro, będziecie badać i tworzyć obiekty 1000 razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa.
W zakresie nanotechnologii w Łodzi oferowane są kierunki:
Chemia materiałów i nanotechnologia
Nanotechnologia
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Nanotechnologia - specjalności
Na kierunku Nanotechnologia można wybrać:
- nanomateriały funkcjonalne
- polimerowe materiały inżynierskie
Nanotechnologia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: nanotechnologia i nanonauka, chemia ogólna i nieorganiczna, mechanika i wytrzymałość materiałów, chemia analityczna, nanomateriały ceramiczne, elektrotechnika z elementami elektroniki, analiza instrumentalna, fizyka ciała stałego, fizyka polimerów, technologia syntezy polimerów, nanomateriały polimerowe, inżynieria procesowa, recykling materiałów, podstawy fotochemii i fotofizyki.
Nanotechnologia – rekrutacja
Na Politechnice Łódzkiej punktowana jest matematyka, język obcy oraz fizyka lub chemia.
Kandydaci na Uniwersytet Łódzki dodatkowo mogą otrzymać punkty za biologię zdawaną na maturze.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Nanotechnologię w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Nanotechnologia – praca po studiach
Absolwenci są specjalistami gotowymi sprostać wymaganiom na różnorodnych stanowiskach w:
- firmach sektora kosmicznego
- firmach farmaceutycznych
- branży elektronicznej
- przemyśle chemicznym
- przetwórstwie tworzyw sztucznych
- laboratoriach badawczo-rozwojowych.
Nanotechnologia - opinie
"Moją uwagę na nanotechnologię zwróciła możliwość uzyskania dwóch dyplomów po ukończeniu studiów magisterskich – z Politechniki Łódzkiej oraz z University of Twente w Holandii. Na studiach inżynierskich poznaję wiele aspektów chemicznych, a szczególnie pasjonują mnie polimery – takie jak ludzkie DNA. To ogromne związki chemiczne, których pojedynczy łańcuch może się składać z setek, tysięcy, a nawet dziesiątek tysięcy takich samych, małych elementów. To też związki bardzo naturalne – występują w roślinach w formie celulozy czy w pancerzykach owadów jako chityna. Ich wykorzystanie ma ogromny potencjał w przemyśle. Obudowa komputera, ekran telefonu, klawiatura itp. - to wszystko produkty utworzone z użyciem polimerów".
Dominik Bartosik, student PŁ
Czy warto studiować Nanotechnologię?
Zdecydowałem się podjąć studia na kierunku nanotechnologia na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej ze względu na zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i chemią. Dziś, po 11 latach od rozpoczęcia studiów, jestem zadowolony, że wybrałem tą ścieżkę edukacji. Studia na kierunku Nanotechnologia dały mi solidne podstawy do podjęcia pracy w przemyśle, w roli inżyniera materiałowego. Cieszę się, że dzięki dużej elastyczności programu studiów miałem możliwość rozpoczęcia pracy zawodowej w firmie Corning Optical Communications już na studiach magisterskich w ramach przedmiotu Research & Development Project i realizacji dla firmy badań, a później pracy dyplomowej. Corning Optical Communications jest liderem na globalnym rynku produkcji kabli i osprzętu do światłowodowej transmisji danych, mającym dwa duże zakłady produkcyjne w Strykowie zatrudniające 3000 osób. Dziś, jako inżynier z 7 letnim stażem pracy, mogę gorąco polecić ścieżkę edukacji, w której praca dyplomowa realizowana jest na zlecenie partnera przemysłowego. Wydział Chemiczny stwarza korzystne warunki do realizacji takich prac dyplomowych i projektów, gdyż ściśle współpracuje z wiodącymi firmami z sektora technologicznego w regionie. Obecnie, jako regionalny Inżynier ds Materiałów Produkcyjnych, zajmuję się zarządzaniem, nadzorowaniem i prowadzeniem projektów, w których zakres wchodzi selekcja, testowanie i wdrażanie nowych materiałów do masowej produkcji.
Mgr inż. Maciej Danek, absolwent PŁ
Zarobki po Nanotechnologii
Osoby pracujące w sektorze prywatnym, w firmach zajmujących się nanotechnologią, mogą liczyć na wyższe zarobki niż osoby pracujące w sektorze publicznym, w instytutach badawczych czy uczelniach. Na wysokość wynagrodzenia wpływa także specjalizacja i posiadane doświadczenie.
Średnie wynagrodzenie dla specjalisty w dziedzinie nanotechnologii wynosi około 10 000 – 15 000 złotych brutto miesięcznie.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Chemia materiałów i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Mikro- i nanotechnologie w biofizyce
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Advance materials and nanotechnology
Zobacz inne kierunki studiów technicznych
Dowiedz się więcej o studiach technicznych