Kryminologia w Łodzi
Kryminologia – studia
Kierunek kryminologia jest dyscypliną interdyscyplinarną, łączącą wiedzę i umiejętności z zakresu prawa, psychologii oraz socjologii.
Studenci zdobywają wszechstronną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa, rozpoznawania zjawisk przestępczości kryminalnej, gospodarczej, narkotykowej, zorganizowanej oraz patologii społecznych. Uczą się, jak wykorzystywać wiedzę z zakresu psychologii czy socjologii do rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości.
Czym zajmuje się kryminolog?
Do zadań przedstawiciela tego zawodu należy interpretowanie i wyjaśnianie mechanizmów zachowań przestępczych oraz patologicznych, zapobieganie przestępczości i zjawiskom z zakresu patologii społecznej, wykrywanie przestępstw i ich sprawców, oddziaływanie na sprawców na różnych etapach postępowania karnego.
Kryminologia - specjalności
Kryminologia, ścieżki kształcenia:
- psychokryminalistyka (obejmuje elementy psychologii sądowej, psychologii osobowości, psychologii emocji i motywacji, psychologii różnic indywidualnych; przewidziane są zajęcia praktyczne z profilowania psychologiczno-kryminalistycznego, warsztaty z zakresu mediacji i negocjacji w sprawach karnych i cywilnych, a także postępowania karnego wobec osób zaburzonych psychicznych)
- przestępczość i patologie społeczne (skupia się na zapobieganiu przestępczości i zjawiskom patologii, wykrywaniu przestępstw i ich sprawców)
Kryminologia - przedmioty na studiach
W programie studiów na Kryminologii znajdą się m.in.: socjologia zachowań dewiacyjnych, psychopatologia, podstawy medycyny sądowej, symptomatologia kryminalna, wiktymologia, warsztaty kryminologiczno-kryminalistyczne, kryminologia eksperymentalna, przestępczość terrorystyczna, profilowanie psychologiczno-kryminalistyczne, laboratorium kryminalistyczne, przestępczość seksualna, ekspertyzy sądowe.
Kryminologia w Łodzi – rekrutacja
Rekrutacja odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – perspektywy pracy
Absolwenci mogą pracować przykładowo w:
- ośrodkach socjoterapii
- więziennictwie
- służbach specjalnych
- policji
- laboratoriach kryminalistycznych
- placówkach naukowo-badawczych
- organach ścigania
- sektorze ochrony osób i mienia
- instytucjach zapewniających bezpieczeństwo.
Kryminologia - opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Kryminologii w WSBiNoZ:
Czy warto studiować Kryminologię?
Proponowane ścieżki kształcenia oraz program studiów są dostosowane do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.
Jako że Kryminologia to interdyscyplinarna dziedzina, która obejmuje aspekty prawa, psychologii, socjologii, statystyki i innych nauk społecznych, studia kryminologiczne mogą dać Ci szeroki wachlarz wiedzy i umiejętności z różnych dziedzin.
Zarobki kryminologa
Pensja kryminologa zależy od miejsca zatrudnienia, stażu pracy oraz doświadczenia.
Przykładowo policjant służby kryminalnej zarabia średnio 6580 zł brutto miesięcznie.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych