Geoinformacja w Łodzi
Geoinformacja - studia
Geoinformacja łączy nauki przyrodnicze ze społecznymi i ścisłymi. To dobra propozycja dla osób, które zamiłowanie do geografii chcą połączyć z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Kandydatów na studia powinny interesować zagadnienia dotyczące geografii, ale też techniczne aspekty czy narzędzia informatyczne. Kształcenie obejmuje treści związane z pozyskiwaniem, wizualizacją i analizą danych przestrzennych. Studenci uczą się programowania na potrzeby GIS, projektowania baz danych, analizowania i modelowania problemów przestrzennych.
Geoinformacja to studia realizowane na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Warto mieć na uwadze inny kierunek o zbliżonym profilu, realizowany na Wydziale Nauk Geograficznych – Geomonitoring. Studenci zdobywają wiedzę w zakresie nowoczesnych technik pomiarowych zjawisk zachodzących w atmosferze, hydrosferze czy litosferze. Uczą się zasad gromadzenia, przetwarzania, weryfikacji i przechowywania danych pozyskanych z geomonitoringu.
Geoinformacja - specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępna jest specjalność:
- analityk GIS.
Geoinformacja - przedmioty na studiach
W programie studiów przewidziane są m.in. przedmioty: geografia fizyczna i społeczno-ekonomiczna, kartografia i topografia, podstawy geodezji, oprogramowanie użytkowe, matematyka, statystyka, geoinformacja, analiza matematyczna, systemy operacyjne, pozyskiwanie danych przestrzennych, podstawy programowania i baz danych, baza danych obiektów topograficznych, technologie sieciowe oraz przedmioty do wyboru w ramach modułów: teledetekcja i GIS w gospodarce przestrzennej.
Geoinformacja w Łodzi – rekrutacja
Kandydaci na Geoinformację wybierają dwa przedmioty, musi to być jeden z: matematyka, fizyka, geografia lub informatyka oraz drugi inny z powyższych lub wybrany spośród: historia, wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy. Dodatkowe punkty uzyskać można maksymalnie z dwóch innych przedmiotów zdanych na maturze spośród wymienionych (nie jest to kryterium obowiązkowe).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geoinformację możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geoinformacja – perspektywy pracy
Absolwenci mogą przede wszystkim pracować w:
- przedsiębiorstwach geoinformatycznych,
- administracji rządowej i samorządzie terytorialnym w zakresie zarządzania przestrzenią,
- ochronie środowiska,
- leśnictwie,
- jednostkach zarządzania kryzysowego,
- wojsku,
- geodezji,
- biurach planowania przestrzennego,
- instytutach badawczych,
- firmach konsultingowych,
- firmach związanych z inżynierią środowiska,
- laboratoriach i stacjach terenowych.
Geoinformacja - opinie
Studia na kierunku odpowiadają na aktualne potrzeby współczesnego świata, którego rozwój opiera się w dużej mierze na innowacyjnych rozwiązaniach interdyscyplinarnych.
Praca w geoinformatyce może mieć różnorodny charakter. Możesz pracować zarówno w terenie (np. gromadzenie danych na miejscu) jak i w biurze (analiza, przetwarzanie danych, tworzenie map).
Czy warto studiować Geoinformację?
Decyzja o studiowaniu Geoinformacji zależy od Twoich zainteresowań, celów zawodowych oraz pasji do pracy z danymi przestrzennymi i technologią informacyjną.
Geoinformacja znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak nauki przyrodnicze, badania środowiskowe, transport, urbanistyka, rolnictwo, zarządzanie kryzysowe i wiele innych. To oznacza, że możesz wybrać specjalizację lub ścieżkę kariery, która najlepiej odpowiada Twoim zainteresowaniom.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki łączące zagadnienia geografii, lokalizacji satelitarnej i informatyki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Geoinformatyka i techniki satelitarne
Geoinformatyka i geologia środowiska
Zobacz inne kierunki geograficzno-przyrodnicze
Dowiedz się o studiach geograficzno-przyrodniczych