Elektroradiologia w Łodzi
Elektroradiologia – studia w Łodzi
Studia na Elektroradiologii łączą wiedzę z obszaru nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej. Studenci poznają budowę i działanie aparatury obrazującej (w tym rentgenodiagnostyki, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, aparatury używanej w medycynie nuklearnej oraz ultrasonografii), aparatury radioterapeutycznej, elektromedycznej. Uczą się zasad dozymetrii promieniowania jonizującego, działania pól elektromagnetycznych.
Elektroradiologia realizowana jest w Łodzi na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się elektroradiolog?
Do jego zadań należy przykładowo wykonywanie diagnostycznych badań radiologicznych (radiografia, mammografia, tomografia komputerowa), badań magnetycznego rezonansu jądrowego. Elektroradiolog obsługuje aparaty do fluoroskopii i ultrasonografy, realizuje procedury z zakresu medycyny nuklearnej oraz radioterapeutyczne.
Elektroradiologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia mogą znaleźć się m.in.: anatomia, anatomia obrazowa, rentgenodiagnostyka, aparatura medyczna, fizjologia, patofizjologia, epidemiologia, technologie medyczne, pozycjonowanie w rentgenodiagnostyce, radiodiagnostyka ogólna i kliniczna, diagnostyka obrazowa, radiologia obrazowa, radioterapia, ultrasonografia, medycyna nuklearna, stany nagłe w praktyce elektroradiologa, czytanie i analiza badań medycznych.
Elektroradiologia – rekrutacja w Łodzi
Podstawą przyjęcia na studia jest suma punktów z wszystkich przedmiotów zdawanych na maturze (z wyjątkiem języka angielskiego, aczkolwiek jego znajomość jest warunkiem ubiegania się o indeks). Wyżej punktowana jest matematyka, biologia, chemia i fizyka a także przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Elektroradiologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Elektroradiologia – praca po studiach
Absolwenci Elektroradiologii mogą pracować w:
- zakładach diagnostyki obrazowej,
- zakładach medycyny nuklearnej,
- firmach z branży medycznej, które zajmują się dystrybucją urządzeń radiologicznych,
- nadzorze sanitarno-epidemiologicznym.
Czy warto studiować Elektroradiologię?
Studia na Elektroradiologii umożliwiają pracę w kluczowym obszarze ochrony zdrowia, wspierając diagnostykę i terapię pacjentów. Rosnąca liczba placówek medycznych i rozwój technologii diagnostycznych sprawiają, że specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani.
Elektroradiologia – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku:
Elektroradiolodzy pracują z najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy aparaty do radioterapii. Praca z urządzeniami medycznymi wymaga dużej dokładności i świadomości wpływu technologii na zdrowie pacjenta.
Choć praca jest bezpieczna dzięki rygorystycznym normom, to specjaliści muszą stosować środki ochrony przed promieniowaniem jonizującym.
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Fizyczne podstawy radioterapii i diagnostyki obrazowej
Systemy diagnostyczne w medycynie
Chemia jądrowa i radiofarmaceutyki
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik