Geografia w Łodzi
Geografia – studia w Łodzi
Studenci kierunku zdobywają wiedzę z zakresu geografii oraz relacji kształtujących funkcjonowanie systemu przyroda-człowiek. Poznają podstawowe procesy zachodzące w środowisku przyrodniczym oraz uwarunkowania i kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i świata.
Zyskują umiejętności wykorzystywania wyników analiz i informacji o naturalnych oraz antropogenicznych zjawiskach, dla potrzeb kompleksowego gospodarowania i zarządzania przestrzenią.
Geografia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Geografia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: geologia, geomorfologia, hydrologia i oceanografia, meteorologia i klimatologia, podstawy kartografii i topografii, fizyka i chemia Ziemi, kształtowanie i ochrona środowiska, statystyka, GIS, fotointerpretacja i teledetekcja, geografia osadnictwa, planowanie przestrzenne, geografia ekonomiczna, geografia polityczna, geografia regionalna Polski, geografia regionalna świata.
Ponadto realizowane są ćwiczenia terenowe regionalne i specjalistyczne: Sudety i Nizina Śląska, ćwiczenia terenowe z geografii fizycznej, ćwiczenia terenowe z topografii, Wyżyny Polskie i Karpaty, ćwiczenia terenowe z geografii społeczno-ekonomicznej, Wybrzeża i Pobrzeża.
Geografia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia można wybrać jedną spośród wielu interesujących ścieżek kształcenia:
- geoekologia z ekofizjografią,
- klimatologia i ochrona atmosfery,
- monitoring i kształtowanie środowiska,
- geografia społeczna i rozwoju regionalnego,
- geografia polityczna, historyczna i studiów regionalnych,
- geografia miast.
Geografia – rekrutacja w Łodzi
Podczas naboru punktowane są przedmioty zdawane na maturze: geografia oraz jeden do wyboru: język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia. Dodatkowe punkty można uzyskać maksymalnie z dwóch innych przedmiotów wybranych spośród powyższych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geografia – praca po studiach
Ukończenie studiów geograficznych umożliwia podjęcie zatrudnienia przykładowo w:
- wydziałach i departamentach geodezji, geologii, ochrony środowiska, gospodarki wodnej, gospodarki przestrzennej i innych
- instytucjach i służbach ochrony środowiska
- laboratoriach i stacjach badania środowiska przyrodniczego
- służbach, zakładach i firmach komunalnych jak np. wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych, gazowych, komunikacyjnych
- służbach państwowych i ratowniczych jak np. geodezyjnej, geologicznej, meteorologiczno-hydrologicznej
- instytucjach i przedsiębiorstwach wytwarzających i analizujących dane monitoringowe o środowisku przyrodniczym
- instytucjach naukowych i badawczych
- firmach eksperckich i konsultingowych związanych z biurami nieruchomości, gospodarką terenami miejskim.
Zarobki po Geografii
Ze względu na różnorodne możliwości zatrudnienia po studiach geograficznych, różny będzie także poziom zarobków absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
Czy warto studiować Geografię?
Geografia pozwala lepiej zrozumieć świat, w którym żyjemy, w kontekście zarówno naturalnym, jak i ludzkim. Wiedza ta jest niezwykle cenna w dobie globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, degradacja środowiska czy zrównoważony rozwój.
Geografia często wiąże się z pracą terenową, co jest atrakcyjne dla osób lubiących aktywność na świeżym powietrzu i podróże. Prace terenowe pozwalają na zdobycie praktycznego doświadczenia i lepsze zrozumienie badanych zjawisk.
Geografowie często pracują nad ważnymi problemami społecznymi i środowiskowymi, przyczyniając się do ochrony środowiska, planowania zrównoważonego rozwoju miast, zarządzania zasobami naturalnymi, oraz poprawy jakości życia społeczności.
Geografia – opinie
Studia z pewnością przyciągną kandydatów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, zagadnieniami społeczno-ekonomicznymi, ekologią. To dobry wybór dla osób lubiących podróże, aktywność w terenie.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik