Transport w Łodzi
Transport – studia w Łodzi
Studia na kierunku przybliżają funkcjonowanie różnych form transportu, zasady logistyki, bezpieczeństwa ruchu. Studenci uczą się planowania, projektowania, zarządzania transportem. Zdobywają wiedzę z obszaru inżynierii mechanicznej, zagadnień sterowania ruchem, automatyki prowadzenia pojazdów, ekonomiki transportu, a także zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa transportowego i łańcucha dostaw.
Zapoznają się nowoczesnymi technologiami informacyjnymi stosowanymi w transporcie, metodami analizy danych, wpływem transportu na środowisko.
Studia na Transporcie w Łodzi realizowane są na poziomie pierwszego stopnia.
Transport – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje kursy: nauka o materiałach, systemy transportowe, organizacja działalności transportowej, metrologia, teoria mechanizmów, techniki wytwarzania, środki transportu, spedycja, infrastruktura transportu, wstęp do budowy pojazdów, ekonomika transportu, transport przemysłowy, maszyny elektryczne w transporcie, automatyka, inżynieria ruchu, planowanie usługi przewozowej, podstawy trakcji elektrycznej, budowa pojazdów, mechatronika w pojazdach, technologia transportu, elektromobilność, teleinformatyka w transporcie, napędy automatyczne, silnik spalinowe, napęd elektryczny, diagnostyka i eksploatacja pojazdów, praw transportowe i certyfikacja w transporcie.
Transport – specjalności
Łódzkie uczelnie oferują:
- napęd i eksploatacja w transporcie
- organizacja ruchu i logistyka w transporcie
- logistyka w transporcie
- transport lądowy
- systemy usługowo-produktowe w transporcie.
Transport – rekrutacja w Łodzi
Politechnika Łódzka rekrutuje na podstawie wyników maturalnych z matematyki i języka obcego oraz do wyboru: fizyki lub chemii. Alternatywnie wskazać można ocenę na dyplomie zawodowym.
Nabór na uczelniach niepublicznych najczęściej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Absolwenci transportu mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych
- działach transportowych przedsiębiorstw
- centrach logistycznych
- administracji rządowej i samorządowej
- zakładach obsługowo-naprawczych środków transportu
- jednostkach eksploatacji transportu samochodowego i szynowego
- laboratoriach badawczo-rozwojowych
- jednostkach organizacyjnych służb ruchu drogowego, transportu szynowego.
Czy warto studiować Transport?
Żadna gospodarka nie jest w stanie funkcjonować bez dobrze działającego transportu. Kierunek będzie dobrym wyborem dla osób, które chcą mieć wpływ na rozwój i efektywność systemów transportowych oraz szukają kariery w dynamicznym sektorze. Studia kształcą specjalistów odpowiedzialnych za budowę i obsługę środków oraz systemów transportu, a także za sprawne zarządzanie firmą transportową.
Transport – opinie o studiach
„Główną motywacją do rozpoczęcia studiów na kierunku transport było dla mnie rozwinięcie zainteresowań motoryzacyjnych. Z perspektywy czasu jestem przekonany o słuszności mojej decyzji. Studiowanie tego kierunku umożliwiło mi zdobycie interdyscyplinarnej wiedzy w dziedzinie inżynierii mechanicznej, elektrycznej, lądowej, zasad sterownia ruchem kolejowym i drogowym oraz usług logistycznych, spedycyjnych i transportowych. Zdobytą wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej i elektrycznej pogłębiłem w Kole Naukowym Miłośników Motoryzacji Wydziału Mechanicznego „Lodz Solar Team”, obejmując stanowisko koordynatora projektu. Zdobyta wiedza umożliwiła mi prace na stanowisku młodszego konstruktora w przemyśle motoryzacyjnym.” Maciej Tutak, junior constructor w firmie Hydro Extrusion Poland Łódź
Zarobki po Transporcie
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik