Inżynieria biomedyczna w Łodzi
Inżynieria biomedyczna - studia
Inżynieria biomedyczna jest interdyscyplinarnym kierunkiem realizowanym na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera i magistra inżyniera.
Inżynieria biomedyczna łączy elektronikę, medycynę, biomechanikę, inżynierię materiałową, robotykę i informatykę. Studenci uczą się projektować dostosowaną do potrzeb człowieka aparaturę medyczną, systemy diagnostyczne i terapeutyczne, interpretować wyniki pomiarów medycznych. Poznają materiały wykorzystywane w bezpośrednim kontakcie z tkankami ludzkimi.
Kandydatów na kierunek powinno wyróżniać niestandardowe podejście do rozwiązywanych problemów, kreatywność, zacięcie inżynierskie.
Dostępny jest także kierunek Biomedical Engineering and Technologies, prowadzony w języku angielskim. Przynajmniej jeden semestr studiów realizowany będzie w uczelni zagranicznej.
Inżynieria biomedyczna - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się przykładowo przedmioty: materiałoznawstwo, podstawy mechaniki, biochemia, biofizyka, anatomia i fizjologia, robotyka, inżynieria biomedyczna, biomateriały, bazy danych medycznych, implanty i sztuczne narządy, informatyka medyczna, technologie biomateriałów polimerowych i tekstronicznych, bio- i nanotechnologie, oddziaływanie organizmów na biomateriały, biomateriały hybrydowe.
Czym zajmuje się inżynier biomedyczny?
Inżynierowie biomedyczni projektują i rozwijają różnego rodzaju urządzenia medyczne, takie jak aparatura diagnostyczna (np. MRI, CT, ultrasonografia), sprzęt chirurgiczny, monitory pacjenta, protezy, implanty, aparaty słuchowe, aparaty do wspomagania oddychania, itp.
Zajmują się konserwacją, naprawami i kalibracją istniejącego sprzętu medycznego, aby zapewnić jego niezawodność i dokładność działania.
Inżynierowie biomedyczni pracują nad opracowywaniem nowych technologii, które mogą poprawić diagnozowanie i leczenie chorób. Może to obejmować na przykład rozwijanie nowych metod obrazowania medycznego lub technologii terapeutycznych.
Inżynieria biomedyczna w Łodzi – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można specjalności:
- elektronika medyczna i teksotronika
- inżynieria biomateriałów
Inżynieria biomedyczna w Łodzi – rekrutacja
Kandydaci PŁ na studia otrzymują punkty z języka obcego, matematyki oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: fizyka, chemia lub biologia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię biomedyczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria biomedyczna - opinie
Zawsze chciałam łączyć siły różnych dyscyplin, aby stworzyć coś, co mogłoby służyć ludziom i nieść im pomoc. Dzisiaj mogę potwierdzić, że była to właściwa decyzja. Rynek pracy w dziedzinie medycyny jest bardzo mocno ukierunkowany na wszelkie innowacje i rozwój technologiczny.
Karolina, absolwentka kierunku
Zajrzyj na Wydział:
Inżynieria biomedyczna w Łodzi – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są w:
- szpitalach
- zakładach naprawczych aparatury medycznej
- pracowniach obrazowania medycznego
- jednostkach wytwórczych aparatury i urządzeń medycznych
- firmach produkujących biomateriały, protezy, implanty
- jednostkach naukowych
- przedsiębiorstwach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych
Czy warto studiować Inżynierię biomedyczną?
Interesujesz się nowymi technologiami w medycynie? Chcesz, aby twoja przyszła praca stanowiła realne wsparcie w leczeniu i terapii osób z różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Dobrym wyborem będą zatem studia z zakresu Inżynierii biomedycznej.
Ile zarabia inżynier biomedyczny?
Mediana zarobków wynosi ponad 5000 zł brutto. Oznacza to, że połowa zatrudnionych na tym zawodzie zarabia więcej, a druga połowa mniej.
To oczywiście dane statystyczne. Faktyczna wysokość wynagrodzenia zależy od specjalizacji, posiadanego doświadczenia, miejsca zatrudnienia i zajmowanego stanowiska.
***
Może zainteresują Cię kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biocybernetyka i inżynieria biomedyczna
Sprawdź inne kierunki techniczne
Dowiedz się więcej o studiach technicznych