Aktorstwo we Wrocławiu
Aktorstwo - studia
Marzy Ci się czerwony dywan? Błyski fleszy? Owacje na stojąco? Chcesz rozwijać talent i związać swoją przyszłość z zawodem aktora? Jeśli decydujesz się na wybór szkoły aktorskiej, nie powinno Ci również brakować determinacji. Od samego początku nie będzie łatwo. O 20 miejsc na roku walczą setki chętnych, niektórzy z kilkuletnim doświadczeniem rekrutacyjnym.
Determinacja na Aktorstwie przede wszystkim - wytrwałość to pierwsze przykazanie aktora. Na zdobycie roli, pomyślne przejście castingu czasami trzeba długo poczekać. Nie na każdego od razu czeka znany reżyser z fantastycznym scenariuszem. Na początku często trzeba się zadowolić statystowaniem, wielu aktorów zostaje docenionych po latach pracy.
Osobowość aktora łączy wykluczające się cechy – z jednej strony rozbudowane ego,charyzma, ekscentryzm, z drugiej pokora i cierpliwość.
Aktorstwo - specjalizacje
Na wrocławskim Aktorstwie realizowana jest specjalność:
- aktorstwo dramatyczne
Aktorstwo - przedmioty na studiach
W programie nauczania na kierunku Aktorstwo studenci zaliczają m.in. takie przedmioty, jak: elementarne zadania aktorskie, wiersz, proza, wymowa, podstawy tańca, rytmika chór, teatr i dramat powszechny, historia sztuki, historia filmu, ciało w przestrzeni scenicznej, umuzykalnienie, filozofia, techniki walk scenicznych, style aktorskie, prawo własności intelektualnej. Ćwiczenia ruchowe i sprawnościowe stanowią znaczny procent zajęć w trakcie studiów.
Studia trwają 9 semestrów. Odbywają się w systemie stacjonarnym. Kandydaci mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad organizowanych przez uczelnianych pedagogów jeszcze przed przystąpieniem do rekrutacji.
Aktorstwo - rekrutacja
Rekrutacja składa się z części formalnej i praktycznej. Część formalna obejmuje punktację za wynik uzyskany na maturze z języka polskiego. Część praktyczna to konkursowy sprawdzian zdolności artystycznych. Polega na zaprezentowaniu utworów literackich i wokalno-muzycznych oraz wykonaniu ćwiczeń aktorskich zadanych przez komisję. Ocenie podlega sprawność ruchowa, poczucie rytmu, wyrazistość ciała. Wymagana jest również znajomość przynajmniej jednego z pięciu tańców narodowych.
O najczęstszych błędach kandydatów na studia opowiada absolwentka kierunku:
Szczegółowe zasady rekrutacji na Aktorstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia aktorskie i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po aktorstwie
Aktorzy pracują przy produkcjach filmowych, biorą udział w spektaklach teatralnych - dramatycznych, muzycznych.
Angażują się w działalność instytucji kulturalnych, realizację reklam, niekiedy pracują w charakterze modeli.
Ile zarabia aktor?
Zarobki aktorów filmowych zaczynają się od 200 zł za dzień zdjęciowy. Oczywiście kluczowe znaczenie ma popularność określonej osoby. Gwiazdy mogą otrzymywać wynagrodzenie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Czy warto studiować aktorstwo?
Wydział Aktorski we Wrocławiu ukończyło wielu znakomitych aktorów, którzy osiągają sukcesy w filmie, serialu na scenie teatralnej w kraju i za granicą, są to m. in.: Mirosław Baka, Robert Więckiewicz, Jolanta Fraszyńska, Kinga Preis, Robert Gonera, Paweł Małaszyński, Krystian Wieczorek, Mariusz Jakus, Ilona Ostrowska, Eryk Lubos, Aleksandra Popławska, Aleksandra Hamkało, Marta Ścisłowicz.
Aktorstwo to na pewno zawód szczególny, niełatwy. Zarówno studia, jak i późniejsza praca wymagają doskonałej kondycji i sprawności fizycznej. Wybór aktorstwa determinuje życie osobiste: próby i spektakle do późnych godzin, praca na planie filmowym przez wiele tygodni poza miejscem zamieszkania. Dlatego aktorstwo traktowane jest jak misja, sposób na życie.
Aktorstwo - opinie
O tym, że wspomniane błyski fleszy, czerwony dywan i owacje na stojącą nie są codziennością aktora opowiada Marianna Kowalewska. Tak relacjonuje dzień z życia na planie filmu „Pułapka”:
„Praca na planie trwa minimum 12 godzin w ciągu jednego dnia. Często jednak zdarza się, że dzień zdjęciowy wydłuża się nawet do 15 godzin. Jest to związane z bardzo szybkim tempem pracy. Czasami nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich scen zgodnie z harmonogramem co powoduje lekkie wydłużenie okresu zdjęciowego. Praca na planie zaczyna się przeważnie od godziny siódmej rano i trwa do 21.00. Czasami zdarzają się zdjęcia nocne (od 14.00 do 4.00 nad ranem). W przypadku serialu Pułapka zdjęcia nocne przeważały (szczególnie w drugim miesiącu realizacji), także zmęczenie było naprawdę bardzo duże".
Plan dnia okiem aktorki wygląda w sposób następujący:
- Przyjeżdżasz na plan.
- Idziesz na zrobienie makeup-u.
- Kierujesz się do garderoby.
- Następnie jest chwila przerwy (czas na śniadanie, obiad, rozmowy).
- Po uprzednim otrzymaniu informacji kierujesz się na plan właściwy.
- Zostajesz podpięty/a do mikroportu.
- Rozmawiasz z reżyserem. Konsultujesz jak ma wyglądać dana scena pod kątem emocjonalnym.
- Przystępujemy do pierwszych prób.
- Po próbach następują poprawki makijażowe lub odzieżowe.
- Przystępujesz do zdjęć właściwych.
- W połowie zdjęć następuje przerwa (1 godzina).
- Po zakończonym dniu wracasz do domu.
Niby nic szczególnego, ale uznanie widzów – niezastąpione.
***
Dowiedz się więcej o studiach artystycznych
Opisy kierunków artystycznych
Alternatywą do Aktorstwa mogą być inne kierunki artystyczne, przykładowo: