​Architektura w Łodzi

Dla kogo studia architektoniczne?

Techniczne studia na kierunku architektura kładą nacisk na przedmioty ścisłe. Z matematyką, fizyką czy mechaniką trzeba być za pan brat. Jednocześnie architekt musi się cechować niebanalną wrażliwością, poczuciem estetyki, harmonii, ponadprzeciętną wyobraźnią. Jednak nie są to studia dla artystów chodzących własnymi ścieżkami z głową w chmurach – tu przede wszystkim zmysł techniczny jest w cenie. Architekt powinien rozumieć potrzeby klienta, potrafić nawiązać z nim dobry kontakt.

Studia na architekturze pozwalają rozwinąć się w bardzo wielu dziedzinach – nauk ścisłych, humanistycznych, ekonomicznych i artystycznych.


Gdzie studiować w Łodzi architekturę?


Jedyna łódzka uczelnia, oferująca ten kierunek to

Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, studia stacjonarne, specjalności:

  • architektura
  • architektura wnętrz.

Architektura na Politechnice Łódzkiej to stacjonarne 4-letnie studia inżynierskie.

Rekrutacja odbywa się na podstawie wyniku uzyskanego na maturze z matematyki i języka obcego. Dodatkowo kandydaci zdają egzamin uzdolnień plastycznych, sprawdzający umiejętności postrzegania rzeczywistości, wrażliwość estetyczną, wyobraźnię przestrzenną i zdolność odwzorowywania przestrzeni.Wykonują dwa rysunki odręczne na zadany temat.


Co po studiach na architekturze?


Absolwenci architektury mogą pracować w biurach architektonicznych, prowadzić własną działalność związaną z projektowaniem architektonicznym, projektowaniem wnętrz, zieleni, jako graficy komputerowi, inżynierowie robót budowlanych, projektanci wzornictwa użytkowego, mebli, czy (po uzyskaniu uprawnień) zajmować się nadzorem budowlanym. Ludzie zawsze będą potrzebować dachu nad głową, obiekty użytkowe, galerie handlowe wyrastają jak grzyby po deszczu, na niedawnych terenach rolniczych pną się w górę domy i całe osiedla - wszystkie te inwestycje miały swój początek na komputerze lub desce kreślarskiej architekta.


Jak wyglądają studia na architekturze?


Wybrane przedmioty w programie nauczania to np.: wprowadzenie do zagadnień kultury i architektury współczesnej, rysunek odręczny i malarstwo, projekt kompozycji plastycznej, geometria wykreślna, materiały budowlane, budownictwo ogólne w architekturze, podstawy kompozycji urbanistycznej, mechanika budowli, fizyka budowli, instalacje budowlane (drewno, żelbet, stal), historia budowy miast, miasto zrównoważone, zintegrowany projekt architektoniczny, zaawansowane modelowanie 3D, projektowanie obiektów usługowych, rzeźba, akustyka, prawo budowlane i zarządzanie projektem, oświetlenie i iluminacje, ekonomika i organizacja procesu inwestycyjnego.

Studia na architekturze to oprócz wykładów i ćwiczeń plenery rysunkowe, praktyki zawodowe , ale przede wszystkim wiele samodzielnie wykonywanych projektów.


Na co trzeba się przygotować?


Przede wszystkim zadbać o miejsce do pracy. Krótką notatkę można wykonać na kolanie, powtórkę z wykładu zrobić na wygodnym fotelu przy kawie, ale dobrego rysunku już się w takich warunkach nie stworzy. Przy biurku będziesz spędzać naprawdę długie godziny, niech więc będzie wygodne, ergonomiczne.

Miejsce pracy, a raczej narzędzie, to komputer. Lepszy, szybszy usprawni korzystanie i oszczędzi frustracji wynikającej z niedostosowania karty graficznej, pamięci i procesora do wykonywanych prac. Dobre oprogramowanie wcale nie musi dużo kosztować – można skorzystać ze studenckich, często bezpłatnych wersji profesjonalnych rozwiązań. Powstały w formie cyfrowej projekt trzeba na koniec wydrukować: w dużym formacie, na porządnym papierze, aby efekt końcowy był lepszy

A to nie koniec wydatków - student architektury jest stałym klientem sklepów z artykułami papierniczymi. Na bieżąco potrzebne są papiery, bristol, kalki techniczne, ołówki, piórka, flamastry, kredki, pastele, taśmy klejące, farby czy rapidografy, ale też materiały do wykonywania modeli: balsa, tektura, styropian, pianka modelarska.

Zawód architekta to jedna z tych profesji, o których się marzy. Zrealizowane projekty są ponadczasowymi pomnikami własnej pracy.

O swoich przemyśleniach związanych ze studiami architektonicznymi, ich zaletach i wadach oraz trudach studiowania opowiada Piotr: