Ochrona środowiska w Łodzi
Ochrona środowiska - studia
Studenci kierunków związanych z ochroną środowiska zdobywają wiedzę na temat nowoczesnych technologii, stosowanych w zakresie ochrony powietrza, wód oraz powierzchni Ziemi, a także gospodarowania odpadami oraz ochrony przed hałasem. Przygotowywani są do realizowania prac inwestycyjnych, projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych oraz budowlanych z obszaru inżynierii ochrony środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji.
W toku studiów poruszane są także zagadnienia smart city, smart buildings, odnawialnych źródeł energii oraz efektywności gospodarczej.
Obecnie w łódzkich uczelniach wybrać można takie kierunki z zakresu ochrony środowiska:
Ochrona środowiska
Inżynieria ochrony środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Ochrona środowiska – przedmioty na studiach
Na uniwersyteckich studiach z zakresu Ochrony środowiska w programie kształcenia znajdą się m.in.: ekologia, zagrożenia cywilizacyjne i problemy zrównoważonego rozwoju, ochrona przyrody, różnorodność biologiczna roślin, grzybów i zwierząt, mikrobiologia środowiskowa, biochemia, chemia, fizyka, geologia i gospodarka surowcami, geomorfologia, gleboznawstwo i rekultywacja gruntów, hydrologia i gospodarka wodna, meteorologia i klimatologia, prawo ochrony środowiska, monitoring środowiska, ocena oddziaływania na środowisko, technologia i ekonomia w ochronie środowiska.
Ochrona środowiska – specjalizacje
W ramach poszczególnych kierunków studiów jest możliwość wyboru ścieżki kształcenia. I tak odpowiednio:
Informatyka w ochronie środowiska:
- technologie EEIA w ochronie środowiska
- technologie środowiskowe
Ochrona środowiska (na studiach drugiego stopnia):
- ekologia i ochrona wód
- ochrona przyrody
- biotechnologie ekologiczne
- diagnostyka skażeń środowiska
- ekohydrologia (studia w języku angielskim)
Ochrona środowiska – rekrutacja
Kandydaci na Politechnikę Łódzką przyjmowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z matematyki, języka obcego oraz do wyboru fizyki, chemii, informatyki lub ocen na dyplomie zawodowym.
Na Uniwersytecie Łódzkim należy wybrać jeden przedmiot spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, geografia oraz jeden spośród: fizyka, matematyka, język obcy, biologia, chemia, geografia, informatyka, język polski. Dodatkowe punkty można zdobyć za maksymalnie dwa inne przedmioty wybrane spośród: fizyka, matematyka, język obcy, biologia, chemia, geografia, informatyka, język polski, choć nie są one wymagane.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ochronę środowiska w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Ochrona środowiska - praca po studiach
Zależnie od ukończonego kierunku czy specjalności absolwentów zatrudniają przykładowo
- firmy informatyczne
- biura projektowe
- organy administracji rządowej i samorządowej
- przedsiębiorstwa korzystające ze środowiska
- biura konsultingowe i doradcze działające w zakresie ochrony środowiska
Czy warto studiować Ochronę środowiska?
Obecnie największym wyzwaniem dla nauki i gospodarki jest powstrzymanie zmian klimatycznych.
Dowiedz się więcej o studiach na PŁ:
Ochrona środowiska – opinie
Każdy absolwent Politechniki Łódzkiej będzie posiadał uprawnienia do wykonywania raportów i prognoz oceny oddziaływania na środowisko.
„Informatyka w ochronie środowiska daje mi wiele możliwości rozwoju, zarówno w kierunku chemii, jak i informatyki. Taka dwutorowość nie ogranicza studentów do jednej wąskiej dziedziny. Kierunek jest międzywydziałowy - mamy zajęcia z Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, ale także z Wydziału Chemicznego. Na pierwszym roku poznaliśmy podstawy chemii oraz elektroniki, a swoją wiedzę mogliśmy sprawdzić w praktyce podczas cyklu zajęć laboratoryjnych.
Na semestrze trzecim rozpoczynamy nauczanie bardziej wyspecjalizowane i mamy takie przedmioty, jak mikroprocesory czy języki programowania (dla informatyków) oraz hydrologia czy mikrobiologia środowiska (dla chemików). Bardzo ciekawe są zajęcia z Gis’a, czyli z systemu informacji geograficznej, na którym uczymy się analizy danych lokalizacji/przestrzeni, które możemy pokazać w formie projekcji 3D”. – to opinia studenta PŁ, Kacpra Serafińskiego
***
Dostępnych jest wiele innych kierunków, ściśle związanych z tematyką ochrony środowiska. Może zainteresują Cię również:
Jakość i bezpieczeństwo środowiska
Gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu
Inżynieria i ochrona środowiska
Informatyka w ochronie środowiska
Poznaj inne kierunki studiów przyrodniczych
Więcej o studiach przyrodniczych