Gospodarka przestrzenna w Łodzi

Gospodarka przestrzenna – studia w Łodzi
Studia skupiają się na badaniu wzajemnych zależności między społeczeństwem (człowiekiem), gospodarką i przestrzenią. Obejmują zagadnienia ekonomiczne, przyrodnicze, społeczne i techniczne. Łączą analityczne podejście z praktyczną nauką wpływania na otoczenie.
Studia na Gospodarce przestrzennej dostępne są w Łodzi na poziomie licencjackim, inżynierskim oraz magisterskim.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu gospodarki przestrzennej?
Osoba taka zajmuje się przykładowo planowaniem i zarządzaniem przestrzenią, aby była efektywnie wykorzystywana i zgodna z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jej zadania obejmują m.in. projektowanie układu miast, planowanie inwestycji, tworzenie strategii rozwoju regionalnego, rewitalizacje zdegradowanych obszarów, ochronę środowiska i zasobów naturalnych, planowanie ekologicznych rozwiązań urbanistycznych, doradzanie w zakresie lokalizacji budynków i infrastruktury.
Gospodarka przestrzenna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: przyrodnicze podstawy gospodarki przestrzennej, społeczno-ekonomiczne podstawy gospodarki przestrzennej, prawne podstawy gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska, podstawy kartografii i topografii, podstawy geodezji, samorząd terytorialny, rysunek i grafika komputerowa, rysunek techniczny i planistyczny, zastosowanie GIS w gospodarce przestrzennej, CAD w praktyce planistycznej, system infrastruktury technicznej – funkcjonowanie i planowanie, ekonomika miasta i regionu, ochrona środowiska kulturowego, gospodarka mieszkaniowa, planowanie przestrzenne, rewitalizacja obszarów zurbanizowanych, projektowanie urbanistyczne, architektura krajobrazu, partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym.
Gospodarka przestrzenna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- inteligentne miasto i region
- menadżer w sektorze publicznym
- rewitalizacja miast i obszarów wiejskich
Gospodarka przestrzenna – rekrutacja w Łodzi
Wymagane są dwa przedmioty zdawane na maturze, wybrane spośród: geografia, matematyka, informatyka, historia, WOS, język obcy. Dodatkowo można wskazać dwa inne spośród powyższych.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Gospodarkę przestrzenną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Gospodarka przestrzenna – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przykładowo w:
- zespołach przygotowujących opracowania i dokumenty planistyczne na poziomie lokalnym i regionalnym
- organach administracji samorządowej
- biurach planowania przestrzennego
- pracowniach urbanistycznych
- biurach geodezyjno-kartograficznych
- biurach i instytucjach wykorzystujących podstawowe programy i aplikacje GIS oraz CAD w analizach przestrzennych, procesie planowania i zarządzania przestrzenią
- firmach doradczych w zakresie gospodarki gruntami i nieruchomościami, programów rewitalizacji.
Czy warto studiować Gospodarkę przestrzenną?
Gospodarka przestrzenna obejmuje szerokie spektrum problemów związanych z działalnością człowieka w przestrzeni. Do ich rozwiązywania konieczna jest wiedza inżynierska. Studia na tym kierunku wyposażają w umiejętności planowania, projektowania oraz implementowania określonych rozwiązań z zakresu zagospodarowania przestrzeni.
Gospodarka przestrzenna – opinie
Studia są dobrym wyborem dla osób pragnących zmieniać swoje otoczenie, mieć wpływ na kształt przestrzeni regionu, miasta i wsi.
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka przestrzenna i geozarządzanie
Geografia fizyczna z geoinformacją
Geografia i gospodarka przestrzenna
Geografia społeczno-ekonomiczna z elementami GIS
Planowanie i organizacja przestrzeni
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. Freepik