Terapia zajęciowa we Wrocławiu
Terapia zajęciowa – studia we Wrocławiu
Terapia zajęciowa obejmuje zagadnienia nauk o zdrowiu w ujęciu biopsychospołecznym. Studenci uczą się diagnozować potrzeby pacjenta, opracowywać plan terapii mający na celu poprawę zdolności pacjenta do samodzielnego funkcjonowania. Poznają zasady przeprowadzania ćwiczeń rozwijających umiejętności motoryczne, poznawcze i emocjonalne.
Studia realizowane są we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się terapeuta zajęciowy?
Specjalista z tego zakresu zajmuje się wieloaspektową rehabilitacją, poprawą dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego osób i grup społecznych. Wspiera m.in. osoby z niepełnosprawnościami, z chorobami przewlekłymi, psychicznymi, z uzależnieniami, wykluczone społecznie, w kryzysie psychicznym, z trudnościami w nauce, seniorów.
Terapeuta zajęciowy prowadzi zajęcia związane z obszarami dbania o siebie, samoobsługi, edukacji i pracy oraz wypoczynku i spędzania czasu wolnego. Zajęcia te pozwalają wypracować umiejętności niezbędne do uczestniczenia w życiu społecznym i ekonomicznym społeczeństwa.
Terapia zajęciowa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: wstęp do terapii zajęciowej, socjologia, pedagogika społeczna i specjalna, psychologia społeczna i kliniczna, aspekty prawne w terapii zajęciowej, biomedyczne podstawy rozwoju człowieka, fizjologia człowieka, kinezjologia, terapia zajęciowa podstawowe umiejętności, proces i modele praktyki w terapii zajęciowej, terapia zajęciowa dzieci – zaburzenia neurorozwoju i biomechaniki, zagadnienia kliniczne w dysfunkcjach narządu ruchu, terapia zajęciowa osób w starszym wieku, terapia zajęciowa osól zagrożonych wykluczeniem lub wykluczonych społecznie, podstawy warsztatu muzykoterapeutycznego, podstawy arteterapii.
Terapia zajęciowa – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci przyjmowani są na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z jednego przedmiotu wybrane spośród: biologia, fizyka, chemia lub matematyka oraz jednego przedmiotu z grupy: język polski, język obcy, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Terapię zajęciową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Terapia zajęciowa – praca po studiach
Ukończenie kształcenia na kierunku Terapia zajęciowa pozwala na podjęcie pracy przykładowo w:
- instytucjach ochrony zdrowia,
- instytucjach pomocy i integracji społecznej,
- placówkach edukacyjnych,
- placówkach pobytu dziennego,
- placówkach wsparcia społecznego,
- domach opieki,
- domach seniora,
- zakładach pracy chronionej.
Czy warto studiować Terapię zajęciową?
Dowiedz się więcej o studiach na kierunku:
Terapia zajęciowa – opinie
Kandydat na te studia powinien być osobą ciepłą i empatyczną, lubiącą pomagać innym, potrafiącą rozmawiać i uważnie słuchać, rozumiejącą potrzeby drugiego człowieka. Dobrze sprawdzą się osoby kreatywne, posiadające umiejętności twórcze, umiejące organizować pracę i współpracować z ludźmi.
***
Zobacz także kierunki:
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii
Zobacz typy studiów pedagogicznych.
Poznaj wykaz kierunków pedagogicznych.
Fot. Freepik