Bioinformatyka we Wrocławiu
Bioinformatyka - studia
Kierunek łączy wiedzę z zakresu biologii, w szczególności genetyki z informatyką, z dużym naciskiem na programowanie.
Zależnie od wybranej specjalności studenci poznają narzędzia informatyczne i multimedialne wykorzystywane na potrzeby bioinformatyki, uczą się stosowania odpowiednich algorytmów eksploracji danych, metod data mining w analizach danych biologicznych, technik złożonych obliczeń służących do modelowania zjawisk i procesów biologicznych. Zapoznają z zasadami działania mobilnego monitoringu medycznego.
Bioinformatyka - przedmioty na studiach
Program studiów przewiduje m.in. takie przedmioty kierunkowe, jak chemia, fizyka, matematyka, botanika, zoologia, biochemia, genetyka, biologia komórki, programy komputerowe, pakiety statystyczne, techniki mikroskopowe, biologia molekularna, genomika i proteomika, genetyka populacji, planowanie eksperymentów, algorytmy obliczeniowe, badanie genomu metodami genetyki molekularnej, podstawy statystycznego modelowania danych, biometeorologia, biomonitoring środowiska, indeksy biologiczne, techniki analityczne w biologii.
Czym zajmuje się bioinformatyk?
Bioinformatyk zajmuje się analizą i interpretacją danych biologicznych przy użyciu narzędzi informatycznych oraz metod matematycznych i statystycznych.
Bioinformatycy analizują sekwencje genetyczne DNA i RNA, identyfikują geny, elementy regulacyjne, mutacje oraz inne aspekty związane z kodem genetycznym. Tworzą modele komputerowe struktur biologicznych, takich jak białka czy kwasów nukleinowych, aby zrozumieć ich zachowanie i oddziaływania.
Bioinformatyka we Wrocławiu - specjalności
Specjalności realizowane na studiach inżynierskich:
- metody wirtualnej rzeczywistości w bioinformatyce
- analiza i przetwarzanie danych biologicznych
- informatyka w medycynie
Na magisterskich studiach drugiego stopnia wybrać można:
- biostatystyka i programowanie bioinformatyczne
- techniki programistyczne w biologii molekularnej
Bioinformatyka we Wrocławiu – rekrutacja
Kandydaci na Uniwersytet Przyrodniczy uzyskują punkty rekrutacyjne za wyniki otrzymane na maturze z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka.
Rekrutacja do uczelni niepublicznej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, do wypełnienia limitu miejsc.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Bioinformatykę w innych uczelniach, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Bioinformatyka – perspektywy pracy
Najbardziej typowe miejsca zatrudnienia absolwentów Bioinformatyki to:
- firmy farmaceutyczne
- firmy bioinformatyczne
- laboratoria badawcze
- placówki kliniczne
- ośrodki oceny genetycznej roślin i zwierząt.
Bioinformatyka - opinie
Dowiedz się więcej o studiowaniu Bioinformatyki we Wrocławiu:
Zarobki po Bioinformatyce
Średnie wynagrodzenie bioinformatyka to 6800 zł brutto.
Na wysokość zarobków wpływ ma posiadane wykształcenie, specjalizacja, doświadczenie w pracy, miejsce i forma zatrudnienia.
Czy warto studiować Bioinformatykę?
W dzisiejszych czasach technologie biologiczne generują ogromne ilości danych, a bioinformatyka pozwala na ich efektywną analizę i wykorzystanie.
Studia związane z bioinformatyką mogą otworzyć drzwi do pracy badawczej nad analizą genów, ewolucją, strukturami białek i wieloma innymi zagadnieniami biologicznymi.
Bioinformatyka ma zastosowanie w badaniach medycznych, diagnostyce, poszukiwaniu leków, genomice osobistej oraz wielu innych dziedzinach biomedycznych.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki z dziedziny biologii.
Bioinformatyka i biologia systemów
Genetyka i biologia eksperymentalna
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach biologiczno-przyrodniczych