Farmacja we Wrocławiu
Jesteś za pan brat z chemią i biologią? Niestraszna Ci praca w laboratorium? Myślisz o studiach medycznych? Wybierz studia na Farmacji. Zobacz jakie są możliwości kształcenia w tym zakresie we Wrocławiu. Poznaj warunki naboru, program studiów, możliwości pracy i zarobki absolwentów studiów farmaceutycznych.

Farmacja - studia
5,5-letnie studia farmaceutyczne realizowane są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Obejmują wiedzę na temat przygotowywania, przechowywania, kontroli i dystrybucji leków. Studenci poznają, jak leki działają na ludzki organizm oraz jak można je badać wykorzystując specjalistyczne metody biologiczne, chemiczne, farmaceutyczne, farmakologiczne i kliniczne.
Ostatni semestr to praktyka zawodowa w aptece. Po jej ukończeniu jest możliwość przystąpienia do Państwowego Egzaminu Farmaceutycznego, którego pozytywny wynik jest równoznaczny z uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu farmaceuty.
Farmacja – przedmioty na studiach
W programie studiów farmaceutycznych znajdą się m.in. biofizyka, biologia molekularna, genetyka, mikrobiologia, immunologia, chemia, chemia nieorganiczna, chemia fizyczna, chemia analityczna, chemia organiczna, farmakologia, farmakodynamika, farmakokinetyka, technologia wytwarzania i ocena jakości leków,
Farmacja – specjalizacje
Dostępnych jest wiele specjalizacji podyplomowych, przykładowo:
- farmacja kliniczna
- farmacja apteczna
- farmacja przemysłowa
- farmacja szpitalna
- farmacja leku roślinnego
- toksykologia
Studia farmaceutyczne Wrocław
Kierunek Farmacja realizowany jest w Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, na Wydziale Farmaceutycznym.
Farmacja – rekrutacja
Kandydaci na Farmację we Wrocławiu muszą zdać na maturze biologię i chemię (na poziomie rozszerzonym).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Farmację w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia farmaceutyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Farmacji
Najczęstsze i najbardziej typowe miejsca pracy farmaceuty to:
- apteki
- szpitale
- wytwórnie farmaceutyczne
- przemysł farmaceutyczny
- laboratoria technologiczne i analityczne
- instytucje naukowo-badawcze
- działy badań klinicznych leków.
Ile zarabia farmaceuta?
Czy warto studiować Farmację?
Od kiedy pamiętam, zawsze chciałam spełniać się w zawodzie, w którym będę mogła pomagać ludziom i chronić ich zdrowie, jednak nie widziałam siebie jako lekarza, a że interesowała mnie także chemia, czułam, że powinnam połączyć te dwie rzeczy – właśnie taką możliwość daje farmacja. Stopniowo pogłębiamy swoją wiedzę na temat leków, ich mechanizmów działania i schorzeń, w jakich należy je stosować, tworzymy własnoręczne preparaty według dokładnych receptur, analizujemy ich składy, by później, z jak największą wiedzą, móc zaopiekować się pacjentem. Dodatkowo wiedziałam, że farmacja daje różne możliwości i oprócz pracy w aptece ogólnodostępnej można spełniać się w szpitalach, w przemyśle farmaceutycznym czy pracować naukowo na uczelni – wszystko zależy od naszych chęci! Karolina Szumiata, studentka UMed Wrocław
Farmacja – opinie
To kierunek odpowiedni dla osób cierpliwych, lubiących pracę laboratoryjną, miłośników świata chemii, probówek, eksperymentów. Równie istotny – szczególnie w odniesieniu do pracy farmaceuty w aptece czy szpitalu – jest łatwy kontakt z pacjentem, empatia, wrażliwość na jego problemy zdrowotne.
Farmacja to dziedzina dla osób lubiących chemię i fizjologię – na zajęciach zdobywa się najwięcej wiedzy właśnie z tego zakresu. Nie ukrywam, że jest trudno, jednak jeśli ktoś potrafi działać systematycznie i jest pewny swojego wyboru, to da radę bez problemu. Precyzja jest wymagana także po skończeniu studiów. Farmacja szybko się rozwija, więc nie możemy odpuszczać w medycznym „wyścigu zbrojeń”. W zawodowy etos farmaceuty, podobnie jak w przypadku wszystkich zawodów medycznych, wpisuje się też chęć niesienia pomocy innym, co też trzeba mieć na uwadze. Maks Wastag, student UMed Wrocław
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki:
Powiązane treści

Farmacja w Lublinie

Farmacja w Opolu

Farmacja w Bydgoszczy

Farmacja w Katowicach

Farmacja w Gdańsku

Farmacja w Białymstoku

Farmacja w Szczecinie

Farmacja w Łodzi

Farmacja w Krakowie

Farmacja w Poznaniu

Farmacja – co zdawać na maturze, żeby dostać się na studia?

Studia medyczne w Katowicach i woj. śląskim

Studia medyczne w Olsztynie i woj. warmińsko-mazurskim

Studia medyczne w Zielonej Górze i woj. lubuskim

Studia medyczne w Kielcach i woj. świętokrzyskim

Studia medyczne w Opolu i woj. opolskim

Studia medyczne w Rzeszowie i woj. podkarpackim

Studia medyczne w Lublinie i woj. lubelskim

Studia medyczne w Gdańsku i woj. pomorskim

Studia medyczne w Białymstoku i woj. podlaskim

Studia medyczne w Szczecinie i woj. zachodniopomorskim

Studia medyczne w Toruniu, Bydgoszczy i woj. kujawsko-pomorskim

Studia medyczne w Łodzi i woj. łódzkim

Studia medyczne w Krakowie i Małopolsce

Studia medyczne w Poznaniu i Wielkopolsce

Studia medyczne w Warszawie i na Mazowszu
