Analityka medyczna we Wrocławiu
Analityka medyczna – studia we Wrocławiu
Kształcenie na Analityce medycznej przybliża zasady zarządzania medycznym laboratorium diagnostycznym. Studenci poznają m.in. istotne zagadnienia z zakresu prawa medycznego oraz systemu zarządzania jakością w laboratorium.
Jest to kierunek interdyscyplinarny, realizowany na poziomie magisterskim. Studia trwają 5 lat.
Czym zajmuje się analityk medyczny?
Absolwenci Analityki medycznej, diagności laboratoryjni to specjaliści, którzy za pomocą zaawansowanych metod i aparatury wykonują badania z zakresu m.in. chemii klinicznej, analityki ogólnej, hematologii, serologii z transfuzjologią, immunologii i mikrobiologii, genetyki i biologii molekularnej.
Prowadzą także nadzór nad wykonaniem oznaczeń laboratoryjnych oraz autoryzacją wyników. Przedmiotem badań jest materiał biologiczny w postaci m.in. krwi, moczu, kału, płynu mózgowo-rdzeniowego, stawowego, opłucnowego, otrzewnowego, nasienia czy materiału tkankowego.
Analityka medyczna – przedmioty na studiach
Początkowo w programie kształcenia dominują przedmioty ogólne, takie jak anatomia, histologia, fizjologia, patofizjologia.
Wśród przedmiotów kierunkowych znajdą się: hematologia, chemia kliniczna, diagnostyka laboratoryjna, analityka ogólna, serologia z transfuzjologią. Studenci uczą się zawodu w laboratoriach.
W przebiegu studiów, studenci mają możliwość obserwacji i uczestnictwa w pracy diagnostów laboratoryjnych w szpitalach. Na ostatnim – 5 roku nauki odbywają się zajęcia z propedeutyki medycyny, wprowadzające w podstawy zawodu lekarza i roli diagnosty w pięciu dziedzinach: chirurgii, ginekologii i położnictwa, intensywnej terapii, pediatrii i interny.
Analityka medyczna – specjalizacje
Po ukończeniu magisterskich studiów jest możliwość podniesienia kwalifikacji choćby poprzez kształcenie specjalizacyjne. Dostępnych jest trzynaście specjalizacji, w tym m.in.:
- laboratoryjna mikrobiologia medyczna,
- laboratoryjna diagnostyka medyczna,
- laboratoryjna genetyka medyczna lub sądowa,
- laboratoryjna transfuzjologia medyczna.
Analityka medyczna – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci na Analitykę medyczną muszą zdać na maturze biologię oraz drugi przedmiot do wyboru: chemia albo matematyka.
Jeśli chcesz sprawdzić szczegółowe zasady rekrutacji na Analitykę medyczną w innym ośrodku akademickim, odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Analityka medyczna – praca po studiach
Po studiach jest możliwość podjęcia pracy w:
- laboratoriach diagnostycznych zarówno w publicznych jak i prywatnych podmiotach opieki zdrowotnej,
- laboratoriach szpitalnych,
- zakładach medycyny sądowej,
- klinikach leczenia niepłodności,
- ośrodkach badawczych,
- laboratoriach naukowych.
Zarobki po Analityce medycznej
Diagnosta ze specjalizacją zarabia średnio nieco ponad 8 000 zł brutto. Zarobki diagnosty bez specjalizacji wynoszą ok. 6500 zł.
Analityka medyczna – opinie
„Ważną cechą diagnosty jest odporność – materiał, który bada, nie zawsze ma przyjemny wygląd czy zapach. Trzeba mieć świadomość, że będziemy mieć do czynienia z każdym płynem ustrojowym (początkowo badań uczymy się na własnych próbkach) i nie można się nim brzydzić. Diagnosta musi też być odpowiedzialny – analizowane próbki bywają potencjalnie zagrażające, więc nie można lekceważyć zasad bezpieczeństwa związanych np. z właściwym strojem. Ważna jest też skrupulatność przy postępowaniu z materiałem, żeby nie zafałszować wyniku i nie zmarnować samej próbki. Krew zazwyczaj można pobrać po raz drugi, ale np. w przypadku płynu mózgowo-rdzeniowego sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Analityk musi też być ciekawy i nieustannie się dokształcać – jesteśmy partnerami lekarzy, którzy często pytają nas o możliwość wykonania dodatkowych badań, i nie możemy odstawać od nich wiedzą” – tak o studiach na Analityce medycznej wypowiada się studentka Nadia.
Czy warto studiować Analitykę medyczną?
To studia odpowiednie dla osób, które interesują się medycyną, ale nie do końca czują się w pracy z bezpośrednim kontaktem z pacjentem.
Ten kierunek poleciłabym przede wszystkim osobom, które interesują się medycyną, ale nie widzą siebie może w bezpośrednim kontakcie z pacjentem. Powiem krótko: jeżeli masz typowo analityczny umysł, chciałbyś pracować w laboratorium, a jednocześnie służyć swoją pracą dobru i zdrowiu pacjentów – ten kierunek jest dla ciebie! - zachęca absolwentka Analityki medycznej we Wrocławiu.
***
Tu znajdziesz więcej informacji o studiach medycznych.
Przeczytaj opisy kierunków medycznych.
Może zainteresują Cię szczególnie kierunki:
Jakie uczelnie we Wrocławiu oferują kierunek analityka medyczna
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl