Biotechnologia w Łodzi
Biotechnologia w Łodzi – studia
Biotechnologia uchodzi obecnie za jedną z najbardziej innowacyjnych dziedzin nauki istotnych dla rozwoju gospodarki i cywilizacji. To studia dla osób interesujących się biologią, chemią, farmacją czy medycyną, posiadających zacięcie naukowe, otwartych na nowoczesne podejście do rozwiązywania problemów, wprowadzanie zmian w technologii wytwarzania i ulepszania już istniejących procesów i produktów.
W zakresie biotechnologii w tym ośrodku akademickim dostępne są następujące studia:
Biotechnologia
Biomonitoring i biotechnologie ekologiczne
Industrial biotechnology
Biotechnologia - przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje m.in. przedmioty: biologia komórki, biofizyka, chemia organiczna, mikrobiologia ogólna, analiza instrumentalna, biochemia, mikrobiologia przemysłowa, chemia i analiza żywności, inżynieria bioprocesowa, mikrobiota człowieka i jej funkcje, glony w mikrobiologii, inżynieria komórki, enzymologia, genetyka, biotechnologia środowiskowa, biologia molekularna, biorafinerie, aparatura w biotechnologii, inżynieria genetyczna.
Biotechnologia specjalności
Na Biotechnologii do wyboru są ścieżki kształcenia:
- biokataliza stosowana
- bioaktywne fitozwiązki
- mikrobiologia techniczna
- żywność i napoje fermentowane
- biotechnologia medyczna
- biotechnologia molekularna i przemysłowa
- mikrobiologia stosowana i technologia fermentacji
Czym zajmuje się biotechnolog?
Biotechnologia w Łodzi – rekrutacja
Kluczowe przedmioty brane pod uwagę w procesie rekrutacji to: matematyka, język obcy, fizyka, chemia, biologia, również geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Biotechnologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia biologiczno-przyrodnicze i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Biotechnologia – praca po studiach
Absolwenci kierunków z obszaru biotechnologii posiadają przygotowanie do podjęcia pracy w:
- przemyśle biotechnologicznym, spożywczym, chemicznym, paszowym i farmaceutycznym,
- przedsiębiorstwach produkujących żywność funkcjonalną i suplementy diety,
- instytucjach monitoringu i ochrony środowiska,
- laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych,
- laboratoriach kontroli jakości,
- instytucjach naukowo-badawczych,
- jednostkach zajmujących się projektowaniem procesów biotechnologicznych,
- szkolnictwie zawodowym,
- własnej firmie biotechnologicznej,
- firmach konsultingowych zajmujących się wykonywaniem ocen oddziaływania na środowisko inwestycji różnego typu
- firmach realizujących ekspertyzy związane z przygotowywaniem planów ochrony obiektów i obszarów objętych ochroną prawną oraz przygotowywaniem programów rolno-środowiskowych
- parkach narodowych lub krajobrazowych
- społecznych organizacjach ekologicznych oraz krajowych i międzynarodowych programach badawczych wyspecjalizowanych w działaniach na rzecz redukcji zagrożeń dla środowiska i jego degradacji.
Czy warto studiować Biotechnologię?
Biotechnologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną, w której dokonują się liczne odkrycia i postępy naukowe. Studiowanie biotechnologii pozwala być na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami i technologiami w dziedzinie biologii, genetyki, inżynierii genetycznej i bioinformatyki. Jeśli czujesz pasję do nauk przyrodniczych, biologii, genetyki i inżynierii, oraz zainteresowanie rozwijaniem innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie biologii i medycyny, to warto rozważyć studia z zakresu biotechnologii.
Zarobki po Biotechnologii
Średnie miesięczne zarobki biotechnologa wynoszą ok. 4450 zł brutto, przy czym najlepiej zarabiający pracownicy mogą liczyć na pensję w wysokości nawet 6200 zł brutto. Dominującą formą zatrudnienia jest umowa o pracę, często z dodatkowymi benefitami pozapłacowymi.
Biotechnologia - opinie
"Uważam, że studia na kierunku biotechnologia są zarówno dla tych, którzy już wiedzą co chcą robić po studiach, jak i dla tych którzy wciąż szukają dla siebie celu. Chcesz zajmować się produkcją leków? Badaniem lub produkcją żywności lub produktów fermentacji? A może interesują Cię sprawy związane z rolnictwem? Albo biopaliwa? To wszystko to biotechnologia i studiując ją poznasz podstawy teoretyczne oraz praktyczne procesów wykorzystywanych w każdej z tych branż.
Spowodowane to jest ogromną interdyscyplinarnością biotechnologii jako nauki, a co za tym idzie również studiów. Dzięki temu studiując poznaje się zagadnienia z zakresu chemii – zarówno nieorganicznej jak i organicznej, fizyki, szeroko pojętych przedmiotów inżynierskich oraz oczywiście biochemii i mikrobiologii. Takie przygotowanie pozwala na wykorzystanie ogromnych i wciąż rosnących możliwości biotechnologii. Całą tę wiedzę pomogą Ci przyswoić wykładowcy, posiadający duże doświadczenie w pracy w przemyśle".
Maciej Nielipiński, Politechnika Łódzka
***
Poznaj inne kierunki z dziedziny biotechnologii:
Biotechnologia stosowana roślin
Genetyka i biologia eksperymentalna
Biofizyka molekularna i komórkowa
Dowiedz się więcej o kierunkach biologiczno-przyrodniczych
Sprawdź studia biologiczno-przyrodnicze