Elektrotechnika we Wrocławiu
Elektrotechnika – studia we Wrocławiu
Studia na Elektrotechnice obejmują zagadnienia związane z wytwarzaniem, rozdziałem, przesyłem oraz przetwarzaniem i użytkowaniem energii elektrycznej. Studenci zdobywają wiedzę na temat wysokich napięć i inżynierii materiałowej, układów elektromaszynowych. Poznają nowoczesne rozwiązania stosowane w instalacjach elektrycznych i układach sieciowych, w tym odnawialnych źródłach energii, technikach mikroprocesorowych i sztucznej inteligencji, także techniki pomiarowe i sterownicze.
Elektrotechnika realizowana jest we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Elektrotechnika – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są:
- elektrotechnika przemysłowa
- elektroenergetyka
- odnawialne źródła energii.
Elektrotechnika – przedmioty na studiach
W programie nauczania przewidziano m.in.: metody matematyczne w elektrotechnice, metody numeryczne, informatyka w elektrotechnice, technika wysokich napięć, podstawy inżynierii materiałowej, teoria obwodów, teoria pola elektromagnetycznego, urządzenia elektryczne, energoelektronika, systemy ochrony przed zagrożeniami prądem elektrycznym, wytwarzanie energii elektrycznej, systemy elektroenergetyczne, maszyny elektryczne, podstawy techniki mikroprocesorowej, napęd elektryczny, podstawy elektroniki, miernictwo elektryczne, mechanika techniczna.
Czym zajmuje się elektrotechnik?
Elektrotechnik zajmuje się projektowaniem, instalowaniem, utrzymaniem oraz naprawą systemów i urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych w obszarze takich branż, jak energetyka, automatyka, telekomunikacja czy elektronika.
Jego praca może obejmować zarówno małe układy elektroniczne, jak i duże systemy energetyczne.
Do jego zadań należeć może testowanie i diagnozowanie systemów elektrycznych, opracowywanie dokumentacji, technicznej, zajmowanie się bezpieczeństwem elektrycznym.
Elektrotechnika – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowana jest matematyka, język polski, język obcy oraz do wyboru fizyka lub wynik egzaminu zawodowego.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektrotechnikę na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektrotechnika – praca po studiach
Absolwenci mogą być zatrudniani w wielu branżach i obszarach przemysłu i gospodarki, m.in. w:
- biurach projektowych branży elektrycznej,
- biurach konstrukcyjnych różnych działów przemysłu,
- działach utrzymania ruchu w zakładach przemysłowych,
- innych obiektach gospodarki narodowej, jak szpitale, centra handlowe, biurowce itp.,
- spółkach związanych z elektroenergetyką
Pracują jako projektanci instalacji, sieci elektrycznych, inżynierowie elektrycy, konstruktorzy elementów i systemów automatyki, konsultanci, doradcy techniczni.
Czy warto studiować Elektrotechnikę?
Ukończenie tego kierunku otwiera drogę do uzyskania uprawnień projektanta instalacji elektrycznych.
Specjaliści z zakresu elektrotechniki są poszukiwani zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Branża inżynieryjna rozwija się dynamicznie, co sprawia, że zapotrzebowanie na inżynierów elektrotechników pozostaje stabilne. Przemysł energetyczny, motoryzacyjny, sektor IT i telekomunikacyjny to tylko niektóre z obszarów, w których można znaleźć zatrudnienie.
Elektrotechnika – opinie
Dowiedz się więcej o studiach na Elektrotechnice we Wrocławiu:
***
Jeśli rozważasz inne studia inżynierskie o zbliżonym profilu, może zainteresują Cię kierunki:
Automatyka i elektrotechnika przemysłowa
Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik