Inżynieria bezpieczeństwa we Wrocławiu
Inżynieria bezpieczeństwa – studia we Wrocławiu
Studenci Inżynierii bezpieczeństwa uczą się monitorowania zagrożeń, dokonywania oceny prawdopodobnych skutków katastrof naturalnych i awarii obiektów technicznych. Poznają zasady zapobiegania katastrofom obiektów technicznych, usuwania i ograniczania strat powodowanych katastrofami ekologicznymi i przemysłowymi, zmniejszania negatywnych skutków środowiskowych będących następstwem katastrof, bezpieczeństwa produkcji żywności, bezpieczeństwa i higieny pracy.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
AWL prowadzi także wojskowe jednolite studia magisterskie na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa. Przewidziane są one dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.
Inżynieria bezpieczeństwa – specjalności
Na pierwszym stopniu realizowana jest specjalność:
- inżynieria bezpieczeństwa technicznego.
Na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- bezpieczeństwo ekologiczne
- bezpieczeństwo i higiena pracy
- techniczne systemy bezpieczeństwa i ratownictwo techniczne.
Studia wojskowe prowadzone są w specjalnościach:
- inżynieria wojskowa (saperska/drogowo-mostowa/przeprawowa/lekka piechota)
- obrona przed bronią masowego rażenia (rozpoznanie i likwidacja skażeń).
Inżynieria bezpieczeństwa – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się: ergonomia, technologia informacyjna, zagrożenia środowiskowe, materiałoznawstwo, bezpieczeństwo chemiczne, prawne podstawy bezpieczeństwa, termodynamika i mechanika płynów, bezpieczeństwo obiektów inżynierskich, elektrotechnika, ratownictwo techniczne, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo ruchu drogowego, organizacja i funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa technicznego, logistyka w bezpieczeństwie, mechatronika, bezpieczeństwo ekologiczne, monitoring i modelowanie zagrożeń, systemy informacji przestrzennej, ochrona infrastruktury krytycznej.
Inżynieria bezpieczeństwa – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci rekrutowani są na podstawie wyników uzyskanych na maturze z przedmiotów wskazanych przez poszczególne uczelnie. Najczęściej są to matematyka, fizyka, informatyka lub chemia czy biologia. Na UPWr punktowany jest także język polski i język obcy.
Nieco inne wymogi stawiane są kandydatom na studia wojskowe.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię bezpieczeństwa możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria bezpieczeństwa – praca po studiach
Możliwe miejsca zatrudnienia absolwentów to przykładowo:
- struktury administracji państwowej, samorządowej oraz sektora gospodarczego,
- organizacje i instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo i ochronę ludności oraz ratowanie ich życia, zdrowia i mienia przed zagrożeniami naturalnymi i cywilizacyjnymi
- instytucje naukowo-badawcze
- ośrodki wdrożeniowe
- przemysł obronny
- sektor współpracy cywilno-wojskowej.
Przykładowymi pracodawcami mogą być: Państwowa Straż Pożarna, Inspekcja Transportu Drogowego, Zakładowa Służba Bezpieczeństwa.
Absolwenci studiów wojskowych mają zapewnioną pracę na stanowisku dowódcy plutonu lub równorzędnym w jednostkach i instytucjach wojskowych, zgodnie ze specjalnością wojskową.
Zarobki po Inżynierii bezpieczeństwa
Ukończenie Inżynierii bezpieczeństwa daje różnorodne możliwości zatrudnienia. Tym samym odmienny będzie poziom zarobków absolwentów. Na wysokość wynagrodzenia wpływa posiadane doświadczenie, wybrana branża, zajmowane stanowisko oraz miejsce pracy.
Czy warto studiować Inżynierię bezpieczeństwa?
Rozwój technologii, zmiany klimatyczne niosą nowe, nieznane zagrożenia. Wiele z nich trudno przewidzieć i wyeliminować. Dążenie człowieka do poprawy bezpieczeństwa we wszystkich obszarach życia stanowi jedną z głównych naszych potrzeb. Zadanie to powierza się specjalistom – inżynierom, znającym mechanizmy powstawania zagrożeń, potrafiących uwzględnić wszystkie elementy systemu człowiek-technika-środowisko.
Analizy rynku potwierdzają, że inżynierowie bezpieczeństwa wskazywani są wśród najbardziej perspektywicznych zawodów.
Inżynieria bezpieczeństwa – opinie
Kadra kierunku Inżynieria bezpieczeństwa na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu to wykwalifikowani pracownicy naukowi i dydaktyczni, korzystający z nowoczesnych metod dydaktycznych (PBL – Problem Based Learning, tutoring) oraz narzędzi, takich jak VR czy symulatory zdarzeń i gry decyzyjne.
„Studenci inżynierii bezpieczeństwa UPWr (…) wykazali się cenną praktyczną i interdyscyplinarną wiedzą, na podstawie której można podnosić jakość zarządzania bezpieczeństwem (…). Specjaliści posiadający szeroką wiedzę w tym obszarze są niezwykle cenni i potrzebni w kształtowaniu bezpiecznych warunków pracy, szczególnie w sytuacji pojawiania się nowych zagrożeń.” – opinia pracodawcy MICHALCZEWSKI Sp. z o.o.
Dowiedz się więcej o kierunku realizowanym na UPWr:
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z zagadnieniami bezpieczeństwa. Zobacz studia:
Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej
Tutaj znajdziesz inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik