Inżynieria i gospodarka wodna we Wrocławiu

Inżynieria i gospodarka wodna – studia we Wrocławiu
Inżynieria i gospodarka wodna to kierunek studiów łączący hydrotechnikę, ekologię, zarządzanie zasobami wodnymi i budownictwo wodne. Przygotowuje specjalistów do pracy przy ochronie wód, projektowaniu infrastruktury hydrotechnicznej oraz gospodarowaniu zasobami wodnymi w miastach i na terenach wiejskich.
Kierunek dostępny jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Inżynieria i gospodarka wodna – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia dostępne są:
- inżynieria i gospodarka wodna
- śródlądowe drogi wodne.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- gospodarka wodna
- inżynieria melioracyjna
- zagospodarowanie wód opadowych.
Czym zajmuje się specjalista z obszaru inżynierii i gospodarki wodnej?
Specjaliści w tej dziedzinie prowadzą działalność inżynierską w zakresie ochrony przed powodzią i suszą. Zajmują się projektowaniem, budową i eksploatacją obiektów hydrotechnicznych, wodociągowych i kanalizacyjnych, eksploatacją obiektów inżynierii wodnej oraz ochroną zasobów wodnych.
Inżynieria i gospodarka wodna – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się przykładowo: geodezja inżynierska, chemia wody i ścieków, inżynieria elektryczna, meteorologia i klimatologia, hydrologia, geologia inżynierska i hydrogeologia, planowanie i zagospodarowanie przestrzeni, inżynieria wodno-melioracyjna, mechanika gruntów i fundamentowanie, wodociągi i kanalizacje, systemy informacji przestrzennej, budownictwo ogólne, drogi wodne, eksploatacja dróg wodnych, regulacja rzek, renaturyzacja rzek, gospodarka wodna w systemach żeglownych, ekologia wód płynących, mechanika gruntów i fundamentowanie, ochrona wód, ruch rumowiska i morfologia koryt rzecznych, zagrożenie i ryzyko powodziowe, ekstremalne zjawiska hydrometeorologiczne, inżynieria rzeczna, hydroenergetyczne wykorzystanie budowli piętrzących i wiele innych.
Inżynieria i gospodarka wodna – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowany jest język polski, język obcy oraz jeden przedmiot do wyboru spośród: biologia, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, alternatywnie wskazać można wynik na dyplomie w zawodzie technik inżynierii sanitarnej, technik inżynierii środowiska i melioracji, technik budownictwa wodnego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię i gospodarkę wodną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria i gospodarka wodna – praca po studiach
Absolwenci zatrudniani są przykładowo w:
- przedsiębiorstwach realizujących roboty wykonawcze,
- biurach projektów,
- jednostkach administracji państwowej i samorządowej związanych z gospodarką wodną, zajmującą się infrastrukturą i planowaniem rozwoju i gospodarką komunalną.
Inżynieria i gospodarka wodna – opinie
Kierunek ten jest odpowiedni dla osób o zacięciu projektowym, w sposób szczególny zainteresowanych zagadnieniami inżynierii i gospodarki wodnej oraz ekologii.
To dobry wybór dla kandydatów, którzy w przyszłości chcą pracować przy dużych projektach infrastrukturalnych.
Czy warto studiować Inżynierię i gospodarkę wodną?
Po spełnieniu dodatkowych wymogów absolwenci kierunku mogą ubiegać się o nadanie uprawnień zawodowych w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz inżynieryjnej hydrotechnicznej.
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Gospodarka wodna i ochrona zasobów wód
Hydrologia, meteorologia i klimatologia
Dowiedz się więcej o studiach inżynierskich.
Sprawdź inne kierunki techniczne.
Fot. Freepik