Mechanika i budowa maszyn we Wrocławiu
Mechanika i budowa maszyn – studia we Wrocławiu
Studenci kierunku poznają zasady projektowania, wytwarzania oraz eksploatacji urządzeń technicznych (pojazdów, maszyn, instalacji) z wykorzystaniem nowoczesnych metod, technologii oraz narzędzi projektowych i technologicznych. Uczą się właściwości i zasad doboru standardowych i nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych, diagnozowania stanu technicznego urządzeń, realizowania procesów naprawczych. Zdobywają wiedzę o procesach technologicznych, zapoznają się z nowoczesnymi technologiami wytwarzania.
Kierunek dostępny jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Mechanika i budowa maszyn – przedmioty na studiach
Program nauczania obejmuje m.in.: zarządzanie w produkcji, termodynamika techniczna, podstawy materiałoznawstwa, mechanika, metrologia wielkości geometrycznych, podstawy wytrzymałości materiałów, maszynoznawstwo, elektrotechnika, elektronika, mechanika płynów, tworzywa sztuczne, podstawy konstrukcji maszyn, teoria mechanizmów i manipulatorów, techniki wytwarzania, układy napędowe pojazdów, podstawy automatyki, bezpieczeństwo maszyn i procesów technologicznych, podstawy eksploatacji i remontów maszyn.
Czym zajmują się inżynierowie mechaniki i budowy maszyn?
Osoby z takim wykształceniem wykorzystują współczesne strategie i techniki w projektowaniu elementów i zespołów maszyn, dobierają elementy układów sterowania maszyn i je odpowiednio programują. Zajmują się diagnozowaniem stanu technicznego elementów, oceniają ich charakterystyki eksploatacyjne.
Mechanika i budowa maszyn – specjalności
Na pierwszym stopniu można wybrać:
- konstrukcje maszyn, urządzeń i pojazdów
- technologie i systemy wytwórcze.
Studenci drugiego stopnia wybierają specjalności spośród:
- inżynieria materiałów konstrukcyjnych
- konstrukcja i eksploatacja maszyn
- procesy, maszyny i systemy produkcyjne.
Mechanika i budowa maszyn – rekrutacja we Wrocławiu
Nabór na kierunek odbywa się na podstawie wyników maturalnych uzyskanych z matematyki, języka obcego, języka polskiego oraz do wyboru fizyki lub egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Mechanikę i budowę maszyn możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Mechanika i budowa maszyn – praca po studiach
Potencjalne miejsca zatrudnienia absolwentów kierunku to:
- biura projektowe
- firmy produkcyjne
- ośrodki i działy badawczo-rozwojowe
- firmy i instytucje użytkujące pojazdy, maszyny lub inne urządzenia techniczne.
Osoby z wykształceniem z tego zakresu są zatrudniane na stanowiskach konstruktorów, inżynierów procesów produkcyjnych, inżynierów ds. rozwoju, inżynierowie ds. eksploatacji, serwisu, dozoru technicznego.
Mechanika i budowa maszyn – opinie
Technologia w dziedzinie mechaniki i budowy maszyn szybko się rozwija, co wymaga od inżynierów ciągłego doskonalenia się, zdobywania nowych umiejętności i śledzenia najnowszych trendów oraz innowacji.
Dowiedz się więcej o kierunku z krótkiego filmu:
Czy warto studiować Mechanikę i budowę maszyn?
Studia na Mechanice i budowie maszyn są bardzo wartościowe, zwłaszcza dla osób zainteresowanych inżynierią, technologią i naukami ścisłymi. Ten kierunek oferuje solidne podstawy teoretyczne i praktyczne, dające przewagę na rynku pracy.
Studia rozwijają umiejętność analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów i pracy w zespole, co jest kluczowe w wielu inżynierskich projektach. Te umiejętności są bardzo cenione nie tylko w branży inżynieryjnej, ale także w zarządzaniu, konsultingu i innych dziedzinach.
Zarobki po Mechanice i budowie maszyn
Według danych jooble.pl przeciętne wynagrodzenie inżyniera mechanika wynosi ok. 11 000 zł brutto.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Mechanika i projektowanie maszyn
Mechatronika pojazdów i maszyn roboczych
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik