Zdrowie publiczne we Wrocławiu
Zdrowie publiczne – studia we Wrocławiu
Zdrowie publiczne łączy wiedzę z zakresu nauk medycznych, nauk o zdrowiu, nauk społecznych, ekonomicznych oraz nauk humanistycznych. Studenci poznają zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i budowania kapitału zdrowotnego społeczeństwa. Uczą się prowadzenia edukacji zdrowotnej, zarządzania placówkami medycznymi, sprawowania kontroli stanu sanitarno-epidemiologicznego, rozpoznawania potrzeb zdrowotnych, organizacji i realizacji programów profilaktycznych.
Zdrowie publiczne realizowane jest we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Zdrowie publiczne – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępne są specjalności:
- zdrowie populacyjne
- organizacja i zarządzanie.
Czym zajmuje się specjalista z zakresu zdrowia publicznego?
Osoba pracująca w tym zawodzie może być przykładowo odpowiedzialna za zarządzanie jednostkami ochrony zdrowia, organizację i prowadzenie działań profilaktycznych, marketing i szeroko pojętą edukację dla różnych grup odbiorców z uwzględnieniem priorytetowych potrzeb zdrowotnych.
Zdrowie publiczne – przedmioty na studiach
W programie nauczania na Zdrowiu publicznym znajdą się m.in.: marketing, ekonomia, evidence-based medicine, polityka społeczna i zdrowotna, zarządzanie jakością, finanse, rachunkowość, prawo, podstawy organizacji i zarządzania, podstawy makro i mikroekonomii, nauka o człowieku, podstawy epidemiologii, podstawy demografii, podstawy zdrowia środowiskowego, propedeutyka medycyny, prepedeutyka zdrowia publicznego, finanse i zamówienia publiczne, globalizacja a problemy zdrowia publicznego, metody badań społecznych, podstawy promocji zdrowia, diagnozowanie i prognozowanie zjawisk społecznych, farmakoekonomika, zarządzanie zmianą, psychologia społeczna.
Zdrowie publiczne – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci na ten kierunek uzyskują punkty rekrutacyjne z jednego przedmiotu zdawanego na maturze wybranego spośród: geografia, biologia, chemia, matematyka, fizyka/fizyka i astronomia. Dodatkowym kryterium jest wynik z języka polskiego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Zdrowie publiczne możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia z tego zakresu i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Zdrowie publiczne – praca po studiach
Absolwenci przygotowani są m.in. do pracy w:
- opiece zdrowotnej,
- przemyśle farmaceutycznym,
- badaniach klinicznych,
- samorządzie terytorialnym,
- organizacjach pozarządowych,
- administracji państwowej,
- instytucjach ubezpieczeniowych,
- Narodowym Funduszu Zdrowia,
- Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych,
- Ministerstwie Zdrowia.
Zajmują przykładowo takie stanowiska, jak edukator zdrowotny, koordynator pacjenta w procesie leczenia, analityk danych w szpitalu, koordynator badań klinicznych.
Zdrowie publiczne – opinie
Kierunek jest odpowiedni dla osób, które chcą związać swoją przyszłość z ochroną zdrowia na wielu płaszczyznach, lubią wyzwania i interesują się zarówno branżą medyczną, epidemiologią, analizą big data, ekonomią zdrowia, promocją zdrowia i profilaktyką chorób, ale też prawem czy socjologią.
Czy warto studiować Zdrowie publiczne we Wrocławiu?
Dowiedz się więcej o kierunku:
***
Może zainteresują Cię także kierunki:
Zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
Zdrowie publiczne i epidemiologia
Zarządzanie w ochronie zdrowia
Zarządzanie instytucjami służby zdrowia
Poznaj inne kierunki medyczne
Dowiedz się więcej o studiach medycznych
Fot. Freepik
Jakie uczelnie we Wrocławiu oferują kierunek zdrowie publiczne
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl