Chemia w Łodzi
Chemia - studia
Studia na kierunkach chemicznych pozwalają na zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu nowoczesnych, interdyscyplinarnych i rozwijających się dziedzin wiedzy – nanomateriałów, chemii biomedycznej, chemii medycznej czy chemii w kryminalistyce.
W Łodzi do wyboru jest wiele kierunków chemicznych. Może zainteresują Cię:
Analityka chemiczna
Chemia
Chemia budowlana
Chemia kosmetyków i farmaceutyków z elementami biznesu
Chemia materiałów i nanotechnologia
Chemia w kryminalistyce – studia drugiego stopnia
Inżynieria chemiczna i biochemiczna
Nauczanie chemii – studia drugiego stopnia
Technologia chemiczna
Chemia - specjalności
Na kierunku Chemia na studiach pierwszego stopnia dostępne są specjalności :
- kontrola jakości w chemii
- chemia biomedyczna
- chemia materiałów polimerowych
- synteza organiczna i bioorganiczna
- chemia w nauce i gospodarce
na studiach drugiego stopnia:
- chemia analityczna i strukturalna
- chemia i fizyka polimerów
- chemia medyczna
- nowoczesna synteza i analiza organiczna
- techniki fizykochemiczne i obliczeniowe w chemii, biologii i medycynie
Czym zajmuje się chemik?
Absolwenci chemii mają szeroki zakres możliwości zawodowych. Mogą pracować jako naukowcy w laboratoriach badawczych, w przemyśle farmaceutycznym, petrochemicznym, kosmetycznym czy w sektorze spożywczym. Możliwości kariery obejmują również edukację, analizę danych, konsulting i zarządzanie jakością.
Oznacza to, że zależnie od wybranej drogi zawodowej chemicy mogą prowadzić badania naukowe, badając nowe związki chemiczne, analizując ich strukturę i właściwości oraz badając ich zachowanie w różnych warunkach, pracują nad produkcją różnych substancji chemicznych, takich jak leki, kosmetyki, tworzywa sztuczne, farby, nawozy i wiele innych produktów przemysłowych.
Chemicy farmaceutyczni zajmują się badaniem i projektowaniem leków oraz innych produktów farmaceutycznych. Chemicy odpowiedzialni są za przeprowadzanie testów i analizy różnych materiałów i produktów, w tym żywności, leków, kosmetyków, materiałów budowlanych itp., aby zapewnić ich jakość i zgodność z normami i przepisami.
Chemia - przedmioty na studiach
W programie kształcenia na Chemii znajdą się przykładowo: matematyka, podstawy fizyki, podstawy biologii, chemia ogólna, chemia analityczna, chemia nieorganiczna, chemia organiczna, chemia fizyczna, chemia analityczna, biochemia, spektroskopia, krystalografia, analiza instrumentalna.
Chemia - opinie
Studia na kierunku Chemia pozwalają posiąść szeroką wiedzę z zakresu nauk chemicznych, nie zamykają się na jedną konkretną dziedzinę. Jest to atutem zarówno dla osób, które mają już sprecyzowane zainteresowania – mogą dzięki temu poszerzać swoje horyzonty i zyskać nowe spojrzenie na swoją ulubioną część chemii, jak i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, co ich w chemii pociąga najbardziej. Studia na kierunku chemia są dobrym wyborem dla osób, które są zainteresowane zdobywaniem i poszerzaniem wiedzy oraz umiejętności związanych z tą nauką. Zachęcam wszystkich, którzy widzą swoją przyszłość w tej dziedzinie do zapoznania się z programami studiów, a także do poszukania informacji na temat wszystkich możliwości zapewnianych przez ten kierunek, jak również Politechnikę Łódzką.
Nathan Kłoszewski, Politechnika Łódzka
Chemia w Łodzi – rekrutacja
W przypadku uniwersytetu rekrutacja obejmuje wynik maturalny z języka obcego oraz jeden przedmiot wybrany spośród: chemia, fizyka, matematyka, biologia. Nabór na Politechnikę Łódzką odbywa się na podstawie punktów uzyskanych z matematyki, języka obcego oraz do wyboru: chemii lub fizyki (również biologii w przypadku kierunku Inżynieria chemiczna i biochemiczna).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Chemię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Chemia w Łodzi – perspektywy zawodowe
Absolwenci różnorodnych kierunków i specjalności posiadają kompetencje, pozwalające z powodzeniem realizować się zawodowo przykładowo w:
- laboratoriach kryminalistycznych policji i służby celnej,
- laboratoriach badawczych,
- laboratoriach kontrolnych,
- laboratoriach diagnostycznych,
- przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym,
- przedsiębiorstwach handlowych zajmujących się dystrybucją odczynników i sprzętu pomiarowego,
- instytucjach administracji państwowej i samorządowej,
- instytucjach ochrony środowiska,
- szkolnictwie,
- instytutach naukowo-badawczych,
- parkach nanotechnologicznych
- prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Czy warto studiować Chemię?
Dowiedz się więcej o jednym z łódzkich kierunków chemicznych:
Zarobki po Chemii
Na wysokość zarobków wpływa wybór ścieżki kariery. Ponad połowa chemików otrzymuje pensje miesięczne netto w granicach między 3200 a 4600 zł netto. Wykładowcy akademiccy, a także pracownicy dużych zakładów chemicznych odpowiedzialni za rozwój przedsiębiorstwa uzyskują większe wynagrodzenie.
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe