Ekonomia w Łodzi
Ekonomia - studia
Studia ekonomiczne realizowane są na poziomie licencjackim - I stopnia. Po ich ukończeniu można kontynuować naukę na studiach magisterskich II stopnia na tym samym lub pokrewnym kierunku.
Studiując Ekonomię nauczysz się m.in. analizować i diagnozować zdarzenia, zjawiska i procesy występujące w mediach ekonomicznych danej firmy i jej otoczenia. Dowiesz się, jak w nieszablonowy sposób rozwiązywać skomplikowane problemy gospodarcze i społeczne.
Czym zajmuje się ekonomista?
Ekonomiści analizują zjawiska gospodarcze, przewidują ich skutki. Podejmują decyzje finansowe, oceniają ryzyko inwestycji, szacują zyski projektów, zarządzają przedsiębiorstwami. Wykonują ekspertyzy gospodarcze, przeprowadzają audyty, zajmują się doradztwem.
Ekonomia - program studiów
W programie nauczania na kierunku ekonomia znajdą się m.in. takie przedmioty, jak: matematyka, ekonometria, międzynarodowe stosunki gospodarcze, mikroekonomia, prawo, polityka społeczna, polityka gospodarcza, rachunkowość, geografia ekonomiczna, marketing, statystyka. Zajęcia odbywają się głównie w formie wykładów i ćwiczeń, a także seminariów dyplomowych. Studenci odbywają praktyki zawodowe.
Ekonomia - specjalizacje
Studenci kierunków ekonomicznych mogą wybrać interesującą ich ścieżkę kształcenia. Do wyboru są m.in.:
- audyt wewnętrzny i kontrola zarządcza
- rachunkowość i finanse
- kierowanie małą i średnią firmą
- kreowanie kompetencji menedżerskich
- metody ilościowe w biznesie i ekonomii
- ekobiznes
- inwestycje kapitałowe
- organizacja i rozwój innowacyjnej firmy
- rachunkowość w biznesie
- menedżer sprzedaży.
Ekonomia - rekrutacja
Rekrutacja UŁ odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z języka obcego oraz jednego przedmiotu do wyboru spośród: matematyka, geografia, historia, wos, informatyka.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania limitu miejsc.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Ekonomię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia ekonomiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Ekonomii
Absolwenci ekonomii są przygotowani do podjęcia pracy kierowniczej na różnych szczeblach struktury:
- przedsiębiorstw,
- banków,
- firm konsultingowych,
- instytucji finansowych
- firm ubezpieczeniowych,
- organizacji non-profit.
Mogą zostać zatrudnieni jako dyrektorzy ekonomiczni, menedżerowie, stratedzy gospodarczy, analitycy, doradcy, specjaliści ds. rozwoju, eksperci w instytucjach rządowych, przedsiębiorstwach działających na rynkach unijnych.
Ile zarabia ekonomista?
Menedżerowie wyższych szczebli otrzymują wynagrodzenie w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. Doradcy, audytorzy mogą zarabiać kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.
Czy warto studiować Ekonomię?
Studia na ekonomii pozwalają poznać i zrozumieć procesy zachodzące w gospodarce w ujęciu lokalnym i globalnym. Nazwaniu i opisaniu tych procesów służą nie tylko wzory matematyczne, schematy analityczne i liczby, ale szersza, ogólniejsza wiedza z zakresu historii, filozofii czy socjologii.
Ekonomia - opinie
Dyplom ukończenia studiów to oczywiście zasadniczy krok w kierunku dobrej pracy, przyszłej kariery. Niemniej obecnie w cenie są umiejętności i doświadczenia niekoniecznie wyniesione z wykładu czy konsultacji. Warto w trakcie studiów podejmować aktywności, nie zawsze zarobkowe, które podniosą naszą wartość na rynku pracy, pozwolą zaznajomić się z realiami zawodowymi i zdobyć praktyczne doświadczenia.
***
Czytaj więcej o studiach ekonomicznych.
Zajrzyj do opisów kierunków ekonomicznych.
Kierunki studiów podobne do Ekonomii: