Fizyka techniczna we Wrocławiu
Fizyka techniczna – studia we Wrocławiu
Studia na Fizyce technicznej pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu fizyki i fizykochemii materiałów i nanomateriałów, także umiejętności wykorzystywania zaawansowanych metod komputerowych w badaniach tych materiałów.
Studenci poznają najnowsze osiągnięcia w dziedzinie urządzeń elektronicznych i optoelektronicznych. Zapoznają się z zasadami działania podstawowych urządzeń diagnostycznych i pomiarowych stosowanych w nanoinżynierii.
Kierunek realizowany jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się fizyk techniczny?
Szerokie zastosowanie fizyki technicznej sprawia, że specjaliści z tego zakresu zajmują się badaniami, projektowaniem, optymalizacją i testowaniem systemów oraz materiałów. Fizyk techniczny może prowadzić badania nad właściwościami fizycznymi materiałów, procesów i urządzeń. Wdraża nowoczesne technologie w różnych sektorach, takich jak elektronika, fotonika, nanotechnologia, energetyka i materiały kompozytowe. Zajmuje się projektowaniem zaawansowanych urządzeń i systemów, np. sensorów, układów optycznych, urządzeń medycznych, systemów energetycznych. Pracuje nad rozwijaniem i zastosowaniem nowych materiałów, takich jak nanomateriały, superprzewodniki czy materiały kompozytowe.
Fizyka techniczna – przedmioty na studiach
Program kształcenia obejmuje przedmioty: podstawy analizy danych, elementy fizyki współczesnej, podstawy mechaniki analitycznej, mechanika kwantowa, podstawy elektrodynamiki, fizyka ciała stałego, termodynamika i fizyka statystyczna, podstawy elektroniki, podstawy optyki, podstawy spektroskopii, teoria struktur niskowymiarowych, nanomateriały, krystalografia i rentgenografia, matematyczne metody fizyki, obliczenia inżynierskie, optoelektroniczna aparatura pomiarowa, źródła i detektory, fizyka cienkich warstw, elektronika kwantowa, światłowody i struktury fotoniczne, bionanostruktury, makro i nanomateriały dielektryczne, polimery.
Fizyka techniczna – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia wybrać można specjalność:
- nanoinżynieria.
Studenci uczą się projektowania, wytwarzania i badania nanostruktur do zastosowań w zakresie telekomunikacji oraz czujników bezpieczeństwa, ochrony środowiska i medycyny.
Na drugim stopniu dostępne są:
- nanoinżynieria
- fotowoltaika
- fizyka teoretyczna.
Fizyka techniczna – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci przyjmowani są na studia na podstawie wyników maturalnych z matematyki, języka obcego, języka polskiego oraz fizyki.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizykę techniczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje ten kierunek i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Fizyka techniczna – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów kierunku to przykładowo:
- instytuty badawczo rozwojowe
- przemysł wysokich technologii
- przemysł wykorzystujący umiejętności i wiedzę z zakresu badania i technologii nanostruktur i nowoczesnych materiałów oraz ich zastosowania w specjalistycznych urządzeniach wykorzystywanych w medycynie, elektronice i optoelektronice, fotowoltaice, czujnikach substancji toksycznych, aparaturze diagnostycznej, technologiach kwantowych
- branże zajmujące się chemicznymi i fizycznymi metodami wytwarzania materiałów i przyrządów
- firmy zajmujące się wytwarzaniem inteligentnych leków.
- branże rynku finansowego (wykorzystanie modelowania i metod numerycznych).
Czy warto studiować Fizykę techniczną we Wrocławiu?
Dowiedz się więcej o kierunku:
Fizyka techniczna – opinie
Studia są odpowiednie dla kandydatów o predyspozycjach analitycznych, umiejętnościach rozwiązywania skomplikowanych problemów technicznych i znajdowania efektywnych rozwiązań.
***
Może zainteresują Cię inne kierunki związane z fizyką:
Zastosowanie fizyki i biologii w medycynie
Biofizyka molekularna i komórkowa
Zobacz inne kierunki ścisłe
Dowiedz się więcej o studiach technicznych