Logopedia we Wrocławiu
Logopedia – studia we Wrocławiu
Studia na Logopedii przybliżają różne zaburzenia mowy i komunikacji oraz metody pracy z nimi zgodne z najnowszymi standardami postępowania logopedycznego.
Studenci zdobywają wiedzę, która pozwoli im na samodzielne stawianie diagnozy logopedycznej, opracowywanie programu rehabilitacji mowy oraz jego realizację. Poznają sposoby postępowania z dziećmi dwujęzycznymi, które coraz częściej trafiają do polskiej szkoły.
Zajęcia mają formę wykładów, warsztatów, konwersatoriów oraz praktyk studenckich.
Logopedia realizowana jest na poziomie studiów jednolitych magisterskich.
Czym zajmuje się logopeda?
Do zadań logopedy należy m.in. ocena rozwoju mowy i języka u dzieci i dorosłych, identyfikowanie i klasyfikowanie różnych rodzajów zaburzeń mowy, takich jak opóźnienia rozwoju mowy, afazja, dyslalia (nieprawidłowa wymowa dźwięków), jąkanie.
Logopedzi prowadzą terapie mające na celu poprawę artykulacji, płynności mowy, rozumienia języka, budowania zdań i innych aspektów komunikacji.
Praca może polegać na podtrzymywaniu i przywracaniu funkcji mowy po przebytych urazach, chorobach czy w przewlekłych schorzeniach neurologicznych.
Logopedia – przedmioty na studiach
W programie studiów na Logopedii znajdą się: biologiczne podstawy rozwoju mowy i myślenia, anatomia funkcjonalna obszaru ustno-twarzowego, fonetyka i fonologia języka polskiego, klasyfikacja zaburzeń mowy, wprowadzenie do dwujęzyczności, fonetyka porównawcza, dyslalia, ortodoncja, neuropsychologia, nauczanie wymowy polskiej jako obcej, diagnoza zaburzeń mowy, opóźniony rozwój mowy, kultura języka polskiego, nauczanie bilingwalne, dysleksja, zaburzenia płynności mówienia, foniatria dla logopedów, masaż logopedyczny, afazja, neonatologia, dla logopedów, wczesna interwencja logopedyczna, komunikacja międzykulturowa.
Logopedia – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci przyjmowanie są na podstawie wyników maturalnych z języka polskiego, języka obcego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: biologia, inny język obcy, chemia, matematyka, fizyka, informatyka, historia, WOS, geografia.
Drugim etapem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, weryfikująca predyspozycje kandydata do wykonywania zawodu logopedy. Ocenie podlega umiejętność nawiązania kontaktu interpersonalnego (także kontaktu wzrokowego), swobodna wypowiedź kandydata, sposób przeczytania fragmentu tekstu, realizacja sylab, wyrazów lub zdań podczas powtarzania po bezpośrednim wzorze, poprawność wymowy, jakość głosu, realizacja akcentu i intonacji, tempo i płynność mówienia oraz reakcje słuchowe
Szczegółowe zasady rekrutacji na Logopedię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne lub pedagogiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Logopedia – praca po studiach
Studia na wrocławskiej Logopedii przygotowują przykładowo do pracy w:
- żłobkach, przedszkolach i szkołach publicznych i prywatnych
- placówkach medycznych (przychodniach, szpitalach)
- poradniach psychologiczno-pedagogicznych
- fundacjach
- prywatnych gabinetach logopedycznych
- szkołach języków obcych
- szkołach polonijnych w świecie.
Czy warto studiować Logopedię?
Logopedzi są poszukiwani zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i w służbie zdrowia. Coraz więcej dzieci i dorosłych potrzebuje terapii logopedycznej, co stwarza duże możliwości zatrudnienia.
Praca logopedy jest często bardzo satysfakcjonująca, ponieważ przyczynia się do poprawy zdolności komunikacyjnych pacjentów, co znacząco wpływa na jakość ich życia.
Absolwenci uzyskują dodatkowo uprawnienia pedagogiczne do pracy w placówkach edukacyjnych różnego typu
Logopedia – opinie
Studia na Logopedii są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie usług logopedycznych, które wspierają człowieka na każdym etapie jego życia.
To kierunek odpowiedni dla osób kontaktowych, lubiących pracę z ludźmi. Niekiedy praca z osobami z poważnymi zaburzeniami mowy może być emocjonalnie i psychicznie obciążająca.
Zarobki po logopedii
***
Może zainteresują Was również kierunki:
Logopedia z językiem polskim jako obcym
Poznaj inne kierunki filologiczne
Dowiedz się o studiach pedagogicznych