Socjologia we Wrocławiu
Socjologia – studia we Wrocławiu
Studia na socjologii pozwalają zrozumieć reguły i procesy, dzięki którym funkcjonuje społeczeństwo. Studenci uczą się tworzenia analiz społecznych i statystycznych oraz realizacji badań społecznych. Mają możliwość zdobycia kompetencji niezbędnych do projektowania, monitorowania i weryfikacji programów służących rozwiązywaniu bieżących problemów społecznych.
Socjologia realizowana jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
We Wrocławiu dostępne są również studia na kierunku Socjologia ekonomiczna.
Czym zajmuje się socjolog?
Socjolog zajmuje się badaniem społeczeństwa, jego struktur, procesów, instytucji oraz zachowań ludzi w kontekście społecznym. Praca socjologa polega na analizie, zrozumieniu i wyjaśnieniu, jak ludzie funkcjonują w grupach, jakie są mechanizmy rządzące ich interakcjami oraz jak różne czynniki społeczne wpływają na ich życie.
Socjologowie pomagają zrozumieć, jak funkcjonują społeczeństwa, co z kolei może być wykorzystane do poprawy polityki publicznej, edukacji, rozwiązywania problemów społecznych i wielu innych obszarów.
Socjologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano m.in.: wstęp do socjologii, współczesne problemy społeczne, historię myśli socjologicznej, metody i techniki badań jakościowych i ilościowych w naukach społecznych, statystyka dla socjologów, techniki analizy i interpretacji danych ilościowych oraz jakościowych, seminarium badawcze, współczesne teorie socjologiczne, psychologia społeczna, opinia publiczna, wprowadzenie do big data oraz ćwiczenia terenowe i praktyki czy najnowsza historia społeczna, filozofia społeczna, ekonomia, logika, antropologia kulturowa, encyklopedia prawa.
Socjologia – specjalności
Na studiach drugiego stopnia dostępna jest anglojęzyczna specjalność:
- intercultural mediation.
Socjologia – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowany jest język polski, język obcy oraz do wyboru: wiedza o społeczeństwie, historia, matematyka, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Socjologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Socjologia – praca po studiach
Po ukończeniu studiów można podjąć pracę w:
- instytutach badawczych,
- firmach marketingowych,
- mediach,
- instytucjach rządowych i samorządowych,
- organizacjach pozarządowych,
- urzędach statystycznych,
- na stanowiskach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi, public relations i reklamą.
Czy warto studiować Socjologię?
Socjologia daje możliwość zrozumienia, jak funkcjonują społeczeństwa, jakie mechanizmy rządzą interakcjami międzyludzkimi, jakie są przyczyny nierówności społecznych, konfliktów, zmian społecznych i wielu innych zjawisk. To cenne narzędzie do analizowania otaczającego nas świata.
Wiedza socjologiczna pomaga lepiej zrozumieć dynamikę społeczną i relacje międzyludzkie, co może być przydatne zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Pozwala na bardziej świadome uczestnictwo w życiu społecznym i politycznym.
Socjologia – opinie
Studia socjologiczne rozwijają umiejętności analityczne, badawcze, krytyczne myślenie oraz zdolność do pracy z danymi i ich interpretacji. Te kompetencje są uniwersalne i cenione w wielu różnych branżach, takich jak marketing, HR, edukacja, polityka, media czy badania społeczne.
Zarobki po Socjologii
Jak wspomniano możliwości pracy po Socjologii jest wiele, a co za tym idzie, bardzo zróżnicowane będą zarobki absolwentów. Zależeć będą od posiadanego doświadczenia, wybranej branży, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Socjotechnika i oddziaływanie społeczne
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik