Technologia chemiczna we Wrocławiu

Technologia chemiczna – studia we Wrocławiu
Studia przygotowuje specjalistów na potrzeby przemysłu chemicznego. Kształcenie obejmuje tematykę wytwarzania różnorodnych produktów chemicznych, począwszy od nawozów sztucznych, tworzyw polimerowych, paliw, kosmetyków, barwników, aż po produkty codziennego użytku jak na przykład detergenty. Poruszane są kwestie wytwarzania i magazynowania energii.
Technologia chemiczna realizowana jest we Wrocławiu na poziomie studiów pierwszego i drugiego stopnia.
Czym zajmuje się technolog chemiczny?
Specjalista z tego zakresu może być odpowiedzialny za projektowanie i eksploatację instalacji przemysłowych. Stosując różnorodne metody przyczynia się do wytwarzania użytecznych związków chemicznych na skalę przemysłową. Zajmuje się wyodrębnianiem z surowców pożądanych składników, ich selektywnym wzbogacaniem i dalszym przetwarzaniem.
Praca technologów chemicznych wiąże się nie tylko z produktami stricte kojarzonymi z chemią, takimi jak nawozy, detergenty czy polimery. Dotyczy także z nowoczesnych katalizatorów, akumulatorów, systemów oczyszczania wody, tworzenia kosmetyków czy leków a nawet dodatków spożywczych.
Technologia chemiczna – specjalizacje
Na drugim stopniu można wybrać:
- technologie materiałów zaawansowanych
- zarządzanie procesami technologicznymi i jakością.
Technologia chemiczna – przedmioty na studiach
Program nauczania przewiduje m.in. przedmioty: materiałoznawstwo, elektronika i elektrotechnika, obliczenia w chemii technicznej, podstawy chemii nieorganicznej, miernictwo i automatyka, maszynoznawstwo, chemia techniczna nieorganiczna, podstawy chemii fizycznej, termodynamika chemiczna i techniczna, technologia chemiczna – surowce i nośniki energii, technologia chemiczna – surowce i procesy przemysłu nieorganicznego, podstawowe procesy jednostkowe w technologii chemicznej, kontrola jakości surowców i produktów, inżynieria chemiczna, metody chromatograficzne w chemii i biotechnologii.
Technologia chemiczna – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowana jest matematyka, język obcy, język polski oraz do wyboru: chemia, fizyka lub wynik egzaminu zawodowego.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Technologię chemiczną możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki ścisłe i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Technologia chemiczna – praca po studiach
Potencjalne miejsca zatrudnienia absolwentów, to przykładowo:
- firmy bazujące na procesach chemicznych i biochemicznych
- działy nadzoru eksploatacji instalacji chemicznych
- laboratoria kontroli przebiegu procesu technologicznego
- działy projektowania i rozwoju technologii i produktów
- samodzielna działalność gospodarcza w branży chemicznej
- firmy wdrażające technologie chemiczne ukierunkowane na ochronę środowiska
- jednostki badawczo-rozwojowe
- instytuty naukowe
- jednostki administracji publicznej związane z produkcją chemiczną i ochroną środowiska.
Czy warto studiować Technologię chemiczną?
Dzisiejszy świat nie może istnieć bez technologów-chemików. Potrzebni są niemal we wszystkich branżach. Dzięki ich wkładowi w rozwój technologii żyje się nam wygodniej i zdrowiej.
Program studiów przewiduje wiele zajęć praktycznych, zarówno w formie stacjonarnej jak i wyjazdowej np. w zakładach PCC Rokita, KGHM, Grupy Azoty czy we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Kierunek posiada europejski certyfikat Eurobachelor Label, przyznany przez European Chemistry Thematic Network Association oraz EUR-ACE Label, ENAEE European Network for Accreditation of Engineering Education przyznany przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych KAUT. Certyfikaty są odnotowane w suplemencie do dyplomu ukończenia studiów.
Technologia chemiczna – opinie
Program studiów na kierunku Technologia chemiczna nawiązuje bezpośrednio do produkcji przemysłowej. Studenci mają kontakt z zaawansowanymi technikami laboratoryjnymi, które obejmują np. inżynierię reaktorów chemicznych, projektowanie i wytwarzanie wartościowych substancji w skali przemysłowej, technologie tworzyw sztucznych, nawozów, środków powierzchniowo czynnych, paliw kopalnych, a nawet praktycznego wykorzystania biomasy.
„Chemia od zawsze była moją pasją, miałem z niej najlepsze oceny. Na studia we Wrocławiu namówił mnie kolega, który chciał tutaj studiować medycynę. I tak studiując tutaj, zakochałem się we Wrocławiu.
Swoją przyszłość widzę w inżynierii procesowej, projektowaniu procesów chemicznych oraz technologii rafineryjnej. Chciałbym spróbować swoich sił w koncernie chemicznym, obecnie ubiegam się o staż w Grupie Orlen. Inną opcją jest… własna działalność gospodarczej w zakresie nauczania języków obcych i prowadzenia korepetycji.” Piotr Owsiak, Technololgia chemiczna
***
W dziedzinie chemii do wyboru jest szereg innych kierunków. Może zainteresują Was również:
Inżynieria chemiczna i procesowa
Sprawdź inne kierunki ścisłe
Poznaj studia techniczne
Fot. Freepik