Fizjoterapia we Wrocławiu
Fizjoterapia - studia
Praca fizjoterapeuty wymaga wysiłku, priorytetowe będzie więc dobre zdrowie i sprawność fizyczna. Idealny kandydat powinien cechować się dużą wrażliwością, empatią i cierpliwością, ale też stanowczością. Ważna będzie umiejętność motywowania pacjenta, wspierania go, a co za tym idzie – łatwość komunikowania i chęć pracy z ludźmi.
Praca fizjoterapeuty wymaga nawiązania szczególnej więzi między terapeutą a pacjentem. Z tego względu poleciłabym ten kierunek osobom, które właśnie w pracy z ludźmi odnajdują się najbardziej, a przy tym są cierpliwe, pracowite, mają w sobie dar przekonywania i nie boją się pracy fizycznej. Fizjoterapia rozwija się teraz bardzo dynamicznie i na wielu polach, co sprawia, że zarówno osoba ukierunkowana na pracę z dziećmi, jak i specjalizacje typowo sportowe odnajdzie się na tym kierunku. Marlena Telenga, studentka Fizjoterapii.
Czym zajmuje się fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta wykorzystuje ruch, bodźce termiczne, kinetyczne, mechaniczne, elektryczne, świetlne oraz chemiczne, w celu utrzymywania i przywrócenia maksymalnych zdolności ruchowych i funkcjonalnych człowieka. Absolwent kierunku po zakończeniu studiów będzie posiadał kompetencje do badania, oceny, diagnostyki funkcjonalnej oraz programowania postępowania fizjoterapeutycznego.
Łukasz opowiada o pracy w publicznej służbie zdrowia, a także prowadzeniu własnego gabinetu. Opisuje, jak wygląda jego praca, jakie wykonuje czynności, na czym polega praca fizjoterapeuty.
Fizjoterapia - przedmioty na studiach
Studia łączą zagadnienia humanistyczno-społeczne (pedagogika ogólna, pedagogika specjalna, socjologia, psychologia), z przedmiotami takimi jak biochemia, biofizyka, anatomia, metodyka nauczania ruchu, masaż, diagnostyka funkcjonalna, fizykoterapia, kinezyterapia, zaopatrzenie ortopedyczne.
Zobacz więcej o studiach na wrocławskiej AWF:
Fizjoterapia - rekrutacja
Rekrutacja na Uniwersytet Medyczny odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze z biologii oraz chemii lub fizyki, zdawanych na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Nabór na AWF obejmuje wyniki uzyskane na maturze z jednego z przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, matematyka.
Uczelnie niepubliczne przyjmują kandydatów według kolejności zgłoszeń. Wymagany jest komplet dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Fizjoterapię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po fizjoterapii
Absolwent fizjoterapii może podjąć pracę w:
- prywatnych i publicznych gabinetach fizjoterapeutycznych
- szpitalach
- sanatoriach
- ośrodkach rehabilitacji
- gabinetach odnowy biologicznej
- klubach sportowych
- przychodniach sportowo-lekarskich
- domach pomocy społecznej.
Ile zarabia fizjoterapeuta?
Godzinna wizyta w prywatnym gabinecie fizjoterapeutycznym to koszt 100-200 zł.
Nieco inaczej wygląda wynagrodzenie w pracy na etacie w publicznej służbie zdrowia. Mediana zarobków to 3500 zł.
Czy warto studiować fizjoterapię?
Społeczeństwa się starzeją, utrzymanie sprawności osób starszych wymaga wsparcia specjalistów. Coraz więcej osób uprawia sport, co zwiększa liczbę kontuzji, ale też rośnie świadomość pacjentów w zakresie dbałości o kondycję fizyczną.
Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny jest bardzo wysokie, a wykonywanie zawodu fizjoterapeuty możliwe jest tylko po ukończeniu studiów na tym właśnie kierunku i pozytywnym zdaniu Państwowego Egzaminu Fizjoterapeutycznego, uprawniającego do pracy.
Przed ostateczną decyzją o wyborze kierunku studiów polecamy rozważania o tym, czy warto zostać fizjoterapeutą. Pisze o tym terapeuta manualny, Piotr Piaskowski.
Fizjoterapia - opinie
Interesował mnie zawód, w którym mogłabym połączyć pracę z pacjentem z elementami aktywności fizycznej. Drugim argumentem była możliwość założenia własnej działalności. Fizjoterapia nie była moim pierwszym wyborem, długo wahałam się przy podejmowaniu decyzji, ale już pierwszy semestr utwierdził mnie w przekonaniu, że był to strzał w dziesiątkę. Jestem bardzo zadowolona ze studiów, nie tylko pod względem nauki, ale też atmosfery panującej na kierunku i uczelni. Na początku wiele naszych zajęć ma formę zabawy (wychowanie fizyczne, pływanie, gry i zabawy), co ułatwia integrację i zawieranie przyjaźni. Zuzanna Zientek, studentka UMed Wrocław
Swoimi doświadczeniami związanymi z uzyskaniem stabilizacji w zawodzie opowiada również Ola, absolwentka fizjoterapii. Dowiedzcie się więcej o drodze do zawodu fizjoterapeuty.
***
Zobacz inne kierunki o podobnym profilu kształcenia:
Fizjoterapia w języku angielskim
Terapia zajęciowa z rehabilitacją
***
Zobacz inne kierunki studiów medycznych.
Przeczytaj więcej o studiach medycznych.
Jakie uczelnie we Wrocławiu oferują kierunek fizjoterapia
(+48) 665 866 669, 781 610 045, EN +48 71 784 17 53, +48 71 784 19 97
rekrutacjaumw@umw.edu.pl, admission@umw.edu.pl