Elektronika i telekomunikacja we Wrocławiu
Elektronika i telekomunikacja – studia we Wrocławiu
Studenci uczą się wykorzystywać metody numeryczne do rozwiązywania typowych zagadnień inżynierskich. Wybierając konkretną specjalność, poznają m.in. mikro- i nanosystemy, zaawansowane systemy sensorowe, zagadnienia technik optoelektronicznych, fotonicznych i światłowodowych w nowoczesnej elektronice, telekomunikacji i technice mikrosystemów optoelektromechanicznych, stosowanych w skali makro, mikro i nano.
Elektronika i telekomunikacja realizowana jest we Wrocławiu na poziomie studiów drugiego stopnia.
Elektronika i telekomunikacja – specjalności
Studenci mogą wybrać:
- mikrosystemy
- optoelektronika i telekomunikacja.
Elektronika i telekomunikacja – przedmioty na studiach
Program kształcenia przewiduje kursy: matematyka, elektronika ciała stałego, czujniki i aktuatory, nanotechnologia, metody optymalizacji, metody numeryczne, diagnostyka i niezawodność, metody statystyczne w EMF, a także przedmioty specjalnościowe: autonomiczne systemy zasilające, techniki próżniowe i plazmowe, modelowanie mikrosystemów, mikrosystemy ceramiczne, sensory, systemy operacyjne, elektronika polimerowa i molekularna, fotowoltaika, światłowody, miernictwo optoelektroniczne, technika laserowa, czujniki światłowodowe, projektowanie urządzeń optoelektronicznych, metody symulacji komputerowej w fotonice.
Elektronika i telekomunikacja – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowana jest ocena na dyplomie oraz uwzględniana średnia ważona z przebiegu studiów.
Jeśli chcesz poznać szczegółowe zasady rekrutacji na Elektronikę i telekomunikację na innych uczelniach, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Elektronika i telekomunikacja – praca po studiach
Absolwenci kierunku mogą pracować przykładowo jako:
- projektanci lub liderzy zespołów projektowych systemów informacyjno-komunikacyjnych, optoelektronicznych i laserowych, systemów diagnostycznych
- projektanci lub liderzy zespołów projektowych opracowujących mikrosystemy elektromechaniczne i optoelektromechaniczne
- pracownicy działów badawczo – rozwojowych z dziedzin optoelektroniki, technik laserowych i światłowodowych oraz nowoczesnych technik diagnostycznych w elektronice i technologii mikrosystemów
- integratorzy systemów elektronicznych i informatycznych dla np. Internetu Rzeczy, Przemysłu 4.0, motoryzacji czy inteligentnych rozwiązań infrastrukturalnych.
Czy warto studiować elektronikę i telekomunikację?
Rozwój większości interdyscyplinarnych rozwiązań konstrukcyjnych, przemysłowych, a także wyspecjalizowanego sprzętu badawczo-naukowego zależy od elektroniki i telekomunikacji.
Do dyspozycji studentów we Wrocławiu pozostaje unikalna w skali europejskiej baza laboratoryjna i badawcza.
Elektronika i telekomunikacja to dziedziny o zasięgu globalnym. Specjaliści mogą pracować zarówno w kraju, jak i za granicą, często z możliwością relokacji czy pracy zdalnej.
Elektronika i telekomunikacja we Wrocławiu – opinie
Dowiedz się więcej o kierunku – czego się spodziewać na studiach?
Zarobki po Elektronice i telekomunikacji
Miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku inżyniera telekomunikacji wynosi 9 320 PLN brutto. Co drugi inżynier telekomunikacji otrzymuje pensję od 7 180 PLN do 12 100 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych inżynierów telekomunikacji zarabia poniżej 7 180 PLN brutto.
***
Jeśli interesujesz się studiami na Elektronice i telekomunikacji, poznaj również kierunki:
Inżynieria elektroniczna i komputerowa
Mikroelektronika w technice i medycynie
Automatyka i elektronika praktyczna
Przeczytaj więcej o studiach technicznych.
Zobacz bazę innych kierunków technicznych.
Fot. Freepik