Górnictwo i geologia we Wrocławiu
Górnictwo i geologia – studia we Wrocławiu
Studia na kierunku Górnictwo i geologia łączą wiedzę z zakresu nauk ścisłych, przyrodniczych, społecznych. Studenci poznają najnowsze technologie wykorzystywane w przemyśle surowcowym. Uczą się rozwiązywać problemy związane z wydobyciem surowców oraz projektować obiekty górnicze wykorzystując nowoczesne oprogramowanie komputerowe. Zdobywają wiedzę z obszaru cyfryzacji, mechanizacji i robotyzacji górnictwa oraz oceny wpływu przemysłu na środowisko.
Studia realizowane są na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. Absolwenci uzyskują odpowiednio tytuł inżyniera oraz magistra inżyniera.
Górnictwo i geologia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać specjalności:
- cyfrowe górnictwo
- eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż.
Ofertę studiów drugiego stopnia stanowią:
- eksploatacja podziemna i odkrywkowa złóż
- geoinżynieria i ochrona środowiska
- zarządzanie w górnictwie skalnym.
Czym zajmuje się inżynier górnictwa?
Inżynier górnictwa zajmuje się projektowaniem, zarządzaniem i nadzorowaniem procesów związanych z wydobyciem surowców mineralnych, w tym metali, minerałów, paliw kopalnych i innych. Jego praca obejmuje wiele obszarów, zarówno technicznych, jak i zarządczych.
Do zadań osoby z takim wykształceniem może należeć projektowanie infrastruktury kopalń, opracowywanie strategii eksploatacji złóż, nadzorowanie codziennych operacji w kopalniach, opracowywanie strategii rekultywacji terenów po eksploatacji, ocena zasobów mineralnych, planowanie wydobycia.
Inżynierowie udzielają konsultacji technicznych firmom górniczym oraz instytucjom rządowym w zakresie projektowania i zarządzania kopalniami oraz eksploatacji zasobów mineralnych. Prowadzą także badania naukowe w celu opracowania nowych technologii wydobywczych, poprawy efektywności procesów eksploatacji oraz zrozumienia zjawisk związanych z geologią kopalnianą.
Górnictwo i geologia – przedmioty na studiach
W programie kształcenia przewidziano: podstawy górnictwa, podstawy geologii, geodezja i kartografia górnicza, podstawy ochrony środowiska, mechanika techniczna, hydrogeologia, mineralogia i petrologia, geologia złożowa i górnicza, technika strzelnicza, mechanika gruntów, mechanika górotworu, wiertnictwo, geofizyka stosowana, a także przedmioty specjalnościowe.
Górnictwo i geologia – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowane są przedmioty: język polski, matematyka, język obcy oraz do wyboru fizyka, chemia, geografia lub egzamin zawodowy).
Jeśli chcesz poznać zasady rekrutacji na kierunkach pokrewnych, możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru w tym roku akademickim.
Górnictwo i geologia – perspektywy pracy
Absolwenci studiów mogą pracować w różnorodnych branżach przemysłu i gospodarki, w przedsiębiorstwach górniczych, geologicznych, geotechnicznych, a także w innych działach gospodarki, w których występują problemy z zakresu górnictwa i geologii.
Są zatrudniani przykładowo w:
- podziemnych i odkrywkowych zakładach górniczych
- organach nadzoru górniczego i geologicznego
- przedsiębiorstwach i biurach projektowych
- przedsiębiorstwach prowadzących rozpoznanie złóż kopalin
- przedsiębiorstwach budownictwa geotechnicznego
- w instytucjach naukowo – badawczych i ośrodkach badawczo – rozwojowych.
Czy warto studiować Górnictwo i geologię?
Górnictwo i geologia są kluczowe dla pozyskiwania surowców mineralnych, takich jak węgiel, metale, minerały przemysłowe i inne, które są niezbędne do wielu dziedzin przemysłu, w tym budownictwa, energetyki, przemysłu chemicznego, czy elektroniki.
Górnictwo i geologia są istotne dla sektora energetycznego, zarówno pod względem pozyskiwania tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel, jak i rozwijania nowych, takich jak gaz łupkowy czy energia geotermalna.
Absolwenci górnictwa i geologii mogą znaleźć zatrudnienie w różnych sektorach, od przemysłu wydobywczego po badania naukowe, ochronę środowiska, inżynierię geologiczną, czy konsulting.
Górnictwo i geologia – opinie
W obliczu wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i wyczerpywaniem zasobów naturalnych, wiedza z zakresu górnictwa i geologii może przyczynić się do rozwijania zrównoważonych praktyk wydobywczych oraz nowych technologii pozwalających na bardziej efektywne i ekologiczne wykorzystanie zasobów.
Studia na Górnictwie i geologii mogą być wartościowe dla osób zainteresowanych zrozumieniem struktury Ziemi, eksploatacją zasobów naturalnych, ochroną środowiska oraz rozwojem zrównoważonych praktyk wydobywczych.
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geoinżynieria i górnictwo otworowe
Inżynieria naftowa i gazownictwo
Poznaj inne kierunki inżynierskie
Dowiedz się więcej o studiach technicznych