Kulturoznawstwo we Wrocławiu

Kulturoznawstwo – studia we Wrocławiu
Studia na wrocławskim Kulturoznawstwie pozwalają przyjrzeć się przemianom współczesnej kultury, nowym sposobom myślenia i działaniom w obrębie różnych dziedzin życia z naciskiem na perspektywy nie-antropocentryczne i post-humanistyczne.
Kulturoznawca to osoba wszechstronnie wykształcona w dziedzinie kultury, potrafiąca interpretować zjawiska kulturowe oraz popularyzować wiedzę na ich temat. Jego praca łączy elementy nauk humanistycznych, społecznych i artystycznych, dając szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
Kierunek dostępny jest na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Kulturoznawstwo – specjalizacje
Na studiach pierwszego stopnia można wybrać:
- kultura filmowa
- ekologie kultury
- studia miejskie i globalne.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalnościach:
- kultura i media
- kulturowa krytyka sztuki.
Czym zajmuje się kulturoznawca?
Praca kulturoznawcy polega na zgłębianiu zjawisk kulturowych, zarówno współczesnych, jak i historycznych oraz na ich kontekstualizacji w szerszym wymiarze społecznym i cywilizacyjnym.
Może więc zajmować się analizowaniem dzieł literackich, filmów, spektakli teatralnych i innych tekstów kultury, interpretacją symboliki i znaczeń obecnych w dziełach sztuki, muzyce czy tradycjach kulturowych, badaniem współczesnych trendów kulturowych, takich jak popkultura czy subkultury.
Kulturoznawca tworzy treści popularyzujących wiedzę o kulturze, np. w formie artykułów, podcastów czy filmów edukacyjnych. Zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, festiwali i projektów artystycznych.
Kulturoznawstwo – przedmioty na studiach
W programie nauczania znajdą się przykładowo: wstęp do kulturoznawstwa, historia myśli o kulturze, wiedza o filmie, sztuki performatywne, sztuki wizualne, historia kultury i cywilizacji, aksjologia, wiedza o sztuce, literatura współczesna, kultura w działaniu, kultura literacka, kultura i media a także przedmioty specjalnościowe, jak choćby analiza i interpretacja dzieła filmowego, kino popularne, kultura filmowa na Dolnym Śląsku, ekologia dźwięku, ekspozycje przyrody, badania ekosystemów miejskich, nowe technologie w zglobalizowanym świecie, miejskie i globalne style życia, medialny wymiar globalizacji.
Kulturoznawstwo – rekrutacja we Wrocławiu
Podczas naboru punktowane są wyniki maturalne uzyskane z języka polskiego, języka obcego nowożytnego oraz jednego przedmiotu wybranego spośród: filozofia, historia, historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu, geografia.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kulturoznawstwo możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kulturoznawstwo – praca po studiach
Absolwenci kierunku pracują przykładowo w:
- instytucjach kultury i sztuki,
- placówkach naukowo-badawczych,
- mediach,
- wydawnictwach,
- organizacjach społeczno-kulturalnych,
- przemyśle rozrywkowym,
- agencjach PR.
Czy warto studiować Kulturoznawstwo we Wrocławiu?
Dzięki porozumieniu zawartemu przez Instytut Kulturoznawstwa UWr z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu studenci specjalności „kultura filmowa" mogą korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych podczas pracy nad projektami filmowymi i multimedialnymi - w CeTA powstają m.in. eseje wideo stworzone przez naszych studentów w ramach przedmiotu „Analiza i interpretacja dzieła filmowego".
Kulturoznawstwo - opinie
Dowiedz się więcej o kierunku we Wrocławiu:
***
Może zainteresują Cię również studia:
Kulturoznawstwo - teksty kultury
Kulturoznawstwo - wiedza o kulturze
Kulturoznawstwo międzynarodowe
Kulturoznawstwo i wiedza o mediach
Kulturoznawstwo - cywilizacja śródziemnomorska
Poznaj inne kierunki społeczne
Przeczytaj o studiach społecznych
Fot. Freepik