Transport we Wrocławiu
Transport – studia we Wrocławiu
Studia na Transporcie pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu projektowania, zarządzania, organizacji, utrzymania i eksploatacji różnych systemów transportowych. Studenci poznają środki transportu, ich budowę i wynikające z ich konstrukcji parametry oraz właściwości ruchowe. Zapoznają się z zagadnieniami z zakresu inżynierii ruchu, procesów transportowych, ekonomiki transportu oraz ekologii transportu.
Kierunek realizowany jest we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia.
Czym się zajmuje specjalista ds. transportu?
Ze względu choćby na różnorodność gałęzi transportu osoba pracująca na takim stanowisku może zajmować się przykładowo organizacją przewozu towarów między magazynami, centrami dystrybucji a punktami sprzedaży, planowaniem i zarządzaniem trasami autobusowymi, przewozami turystycznymi. Do jej zadań należeć może koordynacja przewozów kontenerowych, zarządzanie łańcuchem dostaw w transporcie międzynarodowym, organizacja przewozu towarów drogą lotniczą, współpraca z liniami lotniczymi, odprawa celna czy zarządzanie przewozami towarów koleją, planowanie tras, optymalizacja kosztów.
Transport – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kierunkowych przewidziano: systemy transportowe, środki transportu, infrastruktura transportu, spedycja, podstawy automatyki, procesy transportowe, podstawy projektowania środków transportu, techniki wytwarzania środków transportu, komputerowe wspieranie systemów transportowych, zarządzanie zasobami ludzkimi w transporcie, projektowanie elementów infrastruktury transportowej, ekonomika i rachunek kosztów w transporcie, technologia procesów ładunkowych, transport drogowy, transport kolejowy, transport lotniczy, transport wodny,
Transport – specjalności
Studenci na pierwszym stopniu mogą wybrać:
- zarządzanie transportem multimodalnym
- spedycja i ubezpieczenia transportowe
- zarządzanie firmą transportową
- organizacja transportu specjalnego
- zarządzanie w transporcie kolejowym.
Studia drugiego stopnia realizowane są w specjalności:
- menedżer transportu.
Transport – rekrutacja we Wrocławiu
Nabór na studia odbywa się w oparciu o wyniki maturalne z matematyki, języka obcego, języka polskiego oraz fizyki. Zamiast fizyki można uwzględnić punkty uzyskane na dyplomie zawodowym technika.
Uczelnia niepubliczna rekrutuje na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Transport w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Transport – praca po studiach
Ukończenie Transportu umożliwia różnorodne ścieżki kariery. Absolwenci posiadają kompetencje, dające szerokie perspektywy zatrudnienia. Są to choćby:
- stanowiska związane z realizacją usług transportowych i logistycznych, doboru technologii i technicznych środków transportowych,
- instytucje kształtujące eksploatacyjne strategie środków transportowych w zakresie utrzymywania ich w gotowości eksploatacyjnej,
- działy logistyczne dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, handlowych i usługowych (w tym centra logistyczne),
- działy projektowania systemów transportowych,
- działy utrzymywania w gotowości eksploatacyjnej systemów transportowych,
- działy konstrukcyjne środków transportu,
- działy badań i ekspertyz systemów transportowych.
Zarobki po studiach transportowych
Wynagrodzenie pracowników branży transportowej jest bardzo zróżnicowane. Zależy od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia, rodzaju transportu. Statystycznie przeciętne zarobki to ok. 5000 zł brutto. W transporcie lotniczym i międzynarodowym zatrudnieni mogą liczyć na zdecydowanie wyższe pensje.
Czy warto studiować Transport we Wrocławiu?
Kształcenie na tym kierunku pozwala zaznajomić się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w badaniu i zarządzaniu systemami transportowymi. Są to chociażby eyetracking, wirtualna rzeczywistość, radiowe systemy pomiarowe czy badania ekspertowe w oparciu o aplikacje cyfrowe.
Dowiedz się więcej o studiach na Transporcie we Wrocławiu:
Transport – opinie
Na Politechnice Wrocławskiej niemal połowa zajęć na Transporcie ma charakter praktyczny. Mają formę m.in. wycieczek dydaktycznych do portów lotniczych, terminali przeładunkowych, miejskich przedsiębiorstw transportowych, czy centrów zarządzania kryzysowego, gdzie studenci wykonują zadania badawcze.
***
Tutaj znajdziesz informacje o studiach technicznych.
Przeczytaj opisy kierunków technicznych.
Poznaj inne kierunki związane z zagadnieniami logistyki:
Inżynieria transportu i logistyki
Fot. Freepik