Matematyka we Wrocławiu
Matematyka - studia
Studenci matematyki uczą się m.in. analizować problemy pojawiające się w świecie finansów i ubezpieczeń, modelować praktyczne zagadnienia w przemyśle i nauce. Nabywają umiejętności niestandardowego podchodzenia do badanych problemów.
Poznają zasady konstruowania nowych rozwiązań informatycznych, projektowania i implementowania innowacyjnych modeli statystycznych, tworzenia nowych konstrukcji i teorii matematycznych. Zapoznają się także z praktycznym zastosowaniem metod matematycznych w technice, przemyśle i biznesie. Wyróżnia ich logiczne myślenie i kreatywność.
Studia na Matematyce są dwustopniowe.
We Wrocławiu dostępne są kierunki:
Matematyka
Matematyka stosowana
Indywidualne studia informatyczno-matematyczne
Matematyka – przedmioty na studiach
W programie kształcenia znajdą się m.in.: analiza matematyczna, kombinatoryka, algebra liniowa, rachunek prawdopodobieństwa, równania różniczkowe, analiza i topologie oraz przedmioty specjalnościowe, w tym: modele liniowe, analiza numeryczna, modelowanie stochastyczne, wstęp do inżynierii finansowej, statystyka, ekonometria, miara i całka, funkcje analityczne.
Matematyka – specjalizacje
Kierunek matematyka realizowany jest w specjalnościach:
- analiza danych
- matematyka stosowana
- matematyka w ekonomii
- matematyka aktuarialno-finansowa
- matematyka nauczycielska
- matematyka teoretyczna
- matematyka informatyczna
- statystyka matematyczna i analiza danych
Na Matematyce stosowanej na studiach drugiego stopnia można wybrać:
- matematyka finansowa i ubezpieczeniowa
- statystyka matematyczna i analiza danych
- matematyka teoretyczna
Matematyka – rekrutacja
W naborze na UWr punktowana jest matematyka na poziomie rozszerzonym, jeden z przedmiotów – fizyka, matematyka, informatyka – również na poziomie rozszerzonym oraz język obcy.
Rekrutacja na UWr obejmuje matematykę, język obcy, język polski oraz do wyboru fizykę lub informatykę.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Matematykę możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia matematyczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Praca po Matematyce
Absolwenci studiów pracują jako matematycy, analitycy danych, statystycy aktuariusze, nauczyciele.
Są zatrudniani w:
- bankach
- firmach ubezpieczeniowych
- firmach leasingowych
- firmach doradczych
- firmach windykacyjnych
- firmy informatyczne
- szkołach
Ile zarabia matematyk?
Według danych statystycznych mediana zarobków jest najwyższa w przypadku matematyków pracujących w charakterze analityków, analityków rynku oraz analitycy sprzedaży. To kwoty między 5500 – 6500 zł.
Specjaliści ds. finansów i controllingu otrzymują wynagrodzenie nieco ponad 5000 zł.
Najmniej zarabiają nauczyciele i statystycy.
To oczywiście wartości uśrednione, faktyczne zarobki zależą od formy zatrudnienia, wielkości i kapitału firmy, doświadczenia i zajmowanego stanowiska.
Czy warto studiować Matematykę?
Wybór matematyki jako kierunku studiów jest moim zdaniem jedną z najtrafniejszych decyzji, jakie może podjąć absolwent szkoły średniej. Studia te nie tylko pomagają zdobyć wiedzę potrzebną do rozpoczęcia pracy w licznych, mniej lub bardziej związanych z matematyką zawodach, ale, co może najważniejsze, rozwijają samodzielność, krytycyzm, umiejętność samodzielnego poszerzania wiedzy, logicznego myślenia oraz rozwiązywania abstrakcyjnych (a co za tym idzie – również konkretnych) problemów. Absolwent matematyki jest dzięki temu bardzo uniwersalną, bo przygotowaną do podjęcia niemal każdego wyzwania i konkurencyjną jednostką na rynku pracy.
Wojciech Samotij, naukowiec, wykładowca Uniwersytetu Tel Awiwu.
Matematyka – opinie
Studia matematyczne rozwijają zdolność analitycznego myślenia i odważnego podchodzenia do pojawiających się problemów. Mnogość i różnorodność problemów rozwiązywanych podczas studiów pozwalają utwierdzić w przekonaniu, że mimo iż coś jest nowe i trudne, można się tego nauczyć i zrozumieć nawet wtedy, gdy jest to dla nas coś nieznanego.
Agata Tomanek, aktuariusz
***
Poznaj inne kierunki ścisłe
Może zainteresują Cię inne kierunki o tematyce matematycznej:
Indywidualne studia informatyczno-matematyczne