Geodezja i kartografia we Wrocławiu
Geodezja i kartografia – studia we Wrocławiu
Studia na Geodezji i kartografii pozwalają uzyskać wiedzę z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych i nauk technicznych oraz wiedzę specjalistyczną z obszaru geodezji i kartografii.
Studenci poznają współczesne metody badania i modelowania kształtu i własności fizycznych ziemi, obserwacji ich zmian w czasie oraz numerycznego opracowywania i prezentacji wyników pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych.
Uczą się m.in. określać i ewidencjonować własności Ziemi oraz pozyskiwać dane dla systemów informacji przestrzennej, gospodarki gruntami, projektowania rozwoju obszarów wiejskich, wykonywania map zasadniczych, ewidencyjnych, gospodarczych, topograficznych i tematycznych oraz geodezyjnej realizacji i obsługi inwestycji.
Studia geodezyjne realizowane są we Wrocławiu na poziomie pierwszego i drugiego stopnia. W tym ośrodku akademickim studia dostępne są także w języku angielskim.
Geodezja i kartografia – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się: podstawy geologii, geomorfologii i gleboznawstwa, podstawy rolnictwa, ekologii i ochrony środowiska, podstawy geomatyki, informatyka geodezyjna, grafika inżynierska, technologia informacyjna, geodezyjne pomiary szczegółowe oraz podstawy prawa i prawo w geodezji i gospodarce nieruchomościami, geodezyjne układy odniesienia, rachunek wyrównawczy, systemy informacji przestrzennej, kataster nieruchomości, pomiary katastralne, geodezyjne pomiary szczegółowe, geodezja fizyczna, geodezja satelitarna, geodezja inżynieryjna, fotogrametria i teledetekcja, kartografia oraz przedmioty specjalnościowe.
Czym zajmuje się geodeta?
Do zadań osoby pracującej w tym zawodzie należeć może pozyskiwanie, przetwarzanie i analizowanie danych przestrzennych, wykonywania geodezyjnych pomiarów terenowych, sporządzania wymaganej przepisami dokumentacji geodezyjno-kartograficznej, budowanie modeli 3D otoczenia na podstawie zobrazowań fotograficznych i mikrofalowych, wykonywania prac geodezyjnych związanych z pozyskiwaniem surowców mineralnych i ochroną powierzchni terenów górniczych, czy wykonywania specjalistycznych pomiarów diagnostycznych i kontrolnych obiektów przemysłowych.
Geodezja i kartografia – specjalności
Na studiach pierwszego stopnia realizowane są:
- geodezja i gospodarka nieruchomościami
- geodezja i geoinformatyka
- geodezja inżynieryjna.
Na drugim stopniu można wybrać:
- geodezja inżynieryjna
- geoinformatyka
- wycena nieruchomości
- teledetekcja
- geodezja satelitarna
- inżynieria geodanych.
Geodezja i kartografia – rekrutacja we Wrocławiu
Uczelnie publiczne przyjmują kandydatów w oparciu o wynik maturalne z określonych przedmiotów. Będzie to język polski, język obcy, matematyka, fizyka, informatyka czy geografia. Punktowany może być także egzamin zawodowy.
Rekrutacja do niepublicznej szkoły wyższej odbywa się na podstawie złożenia wymaganych dokumentów, według kolejności zgłoszeń.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Geodezję i kartografię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia na tym kierunku i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Geodezja i kartografia – praca po studiach
Absolwenci Geodezji i kartografii mogą pracować przykładowo w:
- przedsiębiorstwach i biurach geodezyjno-kartograficznych,
- biurach urządzeń terenów wiejskich,
- jednostkach zajmujących się geodezją i gospodarką terenami w administracji samorządowej i rządowej,
- przemyśle naftowym, gazowym, górnictwie,
- firmach geomatycznych,
- firmach deweloperskich,
- jednostkach naukowo-badawczych.
Czy warto studiować Geodezję i kartografię we Wrocławiu?
Wrocławskie uczelnie dysponują nowoczesnym sprzętem i oprogramowaniem komputerowym, niezbędnym do praktycznej nauki zawodu. Wiele zajęć realizowanych jest w terenie. Studenci mogą uczestniczyć w wyjazdowych obozach naukowych.
Geodezja i kartografia - opinie
Dowiedz się więcej o studiach, bazie dydaktycznej jednej z wrocławskich uczelni oraz urządzeniach i instrumentach stosowanych w pracy geodety:
***
Może zainteresują Cię również kierunki:
Geodezja i planowanie przestrzenne
Dowiedz się więcej o studiach przyrodniczych.
Sprawdź inne kierunki przyrodnicze.
Fot. geoportal360.pl