Inżynieria materiałowa we Wrocławiu
Inżynieria materiałowa – studia we Wrocławiu
Studia na kierunku przybliżają metody wytwarzania, modyfikowania i badania nanomateriałów, biomateriałów, polimerów, substancji hybrydowych, nanokompozytów, metali i stopów oraz powłok kompozytowych. Studenci uczą się charakteryzować nowoczesne materiały z wykorzystaniem najnowszych technik analitycznych na przykład spektroskopii, mikroskopii, technik laserowych najnowszej generacji i analizy termicznej.
Inżynieria materiałowa realizowana jest we Wrocławiu na poziomie pierwszego stopnia.
Czym zajmuje się inżynier materiałowy?
Inżynierowie materiałowi zajmują się badaniem, projektowaniem i zastosowaniem materiałów o określonych właściwościach, które są niezbędne w różnych branżach przemysłu. Opracowują materiały, które spełniają specyficzne wymagania, jak choćby wytrzymałość, lekkość, przewodnictwo elektryczne, odporność na korozję czy biodegradowalność.
Pracują nad rozwojem materiałów, które mogą zmieniać swoje właściwości w odpowiedzi na zmiany środowiska, takie jak temperatura, ciśnienie, pole magnetyczne czy wilgotność.
Inżynieria materiałowa – przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kierunkowych znajdą się: wstęp do inżynierii materiałowej, chemia analityczna i nieorganiczna, fizyka dla inżynierów, elektronika i elektrotechnika, wytrzymałość materiałów, ekologia, energia i środowisko, fizyka ciała stałego, chemia fizyczna, podstawy inżynierii chemicznej, termodynamika, materiały węglowe, metale i ich stopy, źródła i detektory promieniowania, instrumentalne metody analizy, technologie łączenia materiałów, wstęp do biomateriałów, materiały ceramiczne, materiały polimerowe, laserowe techniki obróbki materiałów, materiały funkcjonalne.
Inżynieria materiałowa – rekrutacja we Wrocławiu
Kandydaci otrzymują punkty rekrutacyjne za wyniki uzyskane na maturze z przedmiotów: matematyka, język obcy, język polski i fizyka (alternatywnie uwzględniony może być egzamin zawodowy).
Szczegółowe zasady rekrutacji na Inżynierię materiałową możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Inżynieria materiałowa – praca po studiach
Potencjalne miejsca pracy absolwentów to m.in.:
- działy rozwojowo-badawcze dużych firm typu chemicznych i farmaceutycznych
- przemysł związany z wytwarzaniem i charakteryzacją nowych materiałów
- centra badawcze
- firmy zaawansowane technologicznie
- kontrola jakości materiałów i zaawansowanych procesów
- nowoczesne przedsiębiorstwa związane z chemią, elektroniką, fotoniką i pokrewnymi nowoczesnymi technologiami.
Zarobki po Inżynierii materiałowej
Według raportów płacowych zarobki inżyniera materiałowego wahają się w zakresie około 4500-8000 złotych brutto. Mediana wynagrodzeń wynosi zatem mniej więcej 6000 złotych brutto. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem mogą otrzymywać zdecydowanie wyższe wynagrodzenia.
Czy warto studiować inżynierię materiałową
Inżynieria materiałowa to nowoczesna, interdyscyplinarna dziedzina nauki, mająca praktyczne zastosowanie w elektronice, fotonice, przemyśle polimerowym, metalurgii, czy też biotechnologii. W związku ze stale rosnącym światowym popytem na projektowanie i otrzymywanie nowoczesnych materiałów oraz wzrostem zaawansowania technologii, przewiduje się stały wzrost trendu poszukiwania nowych materiałów.
Inżynieria materiałowa – opinie
Kierunek ten będzie dobrym wyborem dla kandydatów interesujących się nowoczesnymi technologiami, nowymi materiałami, technologiami przyszłości. Międzywydziałowy charakter studiów sprawia, że w proces dydaktyczny zaangażowani są specjaliści z różnorodnych dziedzin.
***
Zobacz inne kierunki studiów z zakresu nowoczesnych materiałów:
Advanced biobased and bioinspired materials
Chemia i inżynieria materiałów
Innowacyjne technologie i nowoczesne materiały
Inżynieria materiałów i nanomateriałów
Zaawansowane materiały i nanotechnologia
Nanotechnologie i nanomateriały
Materials science and engineering
Inżynieria mechaniczna i materiałowa
Sprawdź kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych
Fot. Freepik