Lotnictwo i kosmonautyka we Wrocławiu
Lotnictwo i kosmonautyka - studia
Studia wybierają osoby o predyspozycjach technicznych, łatwości nauki przedmiotów ścisłych, ale przede wszystkim zainteresowaniach związanych z inżynierią lotniczą. Studenci poznają zasady projektowania konstrukcji lotniczych. Przeprowadzają obliczenia inżynierskie, uczą się opracowywania dokumentacji technicznej oraz wdrażania metod ulepszeń, bazując na nowoczesnych technologiach.
Absolwenci studiów pierwszego stopnia uzyskują tytuł inżyniera.
Lotnictwo i kosmonautyka - specjalności
Obecnie dostępne są specjalności:
- awionika i sterowanie
- napędy i płatowce.
Lotnictwo i kosmonautyka - przedmioty na studiach
W programie studiów znajdą się m.in. takie przedmioty jak wprowadzenie do lotnictwa, podstawy metrologii, podstawy materiałoznawstwa, mechanika, fizyka, chemia, grafika inżynierska, analiza matematyczna, materiałoznawstwo lotnicze, techniki wytwarzania, wytrzymałość konstrukcji lotniczych, teoria napędów lotniczych, aerodynamika, mechanika lotu, eksploatacja statków powietrznych, napędy lotnicze.
Co robi inżynier lotniczy?
Inżynier lotniczy to specjalista odpowiedzialny za projektowanie, budowę, utrzymanie, naprawę i rozwijanie różnych typów maszyn latających, w tym samolotów, śmigłowców, dronów i innych statków powietrznych. Jego praca obejmuje szeroki zakres zadań związanych z technologią lotniczą.
Inżynierowie lotniczy zajmują się projektowaniem różnych komponentów i systemów lotniczych, takich jak kadłuby, skrzydła, silniki, układy hydrauliczne i elektryczne. Wykorzystują zaawansowane technologie i narzędzia komputerowe do modelowania, analizy i symulacji konstrukcji.
Praca inżyniera lotniczego jest wymagająca i wymaga zaawansowanej wiedzy z dziedziny mechaniki, aerodynamiki, materiałoznawstwa, elektroniki, termodynamiki i innych dziedzin nauki.
Lotnictwo i kosmonautyka - rekrutacja
Rekrutacja obejmuje obowiązkowe przedmioty maturalne (język polski, język obcy i matematykę) oraz dodatkowo fizykę.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Lotnictwo i kosmonautykę w innych ośrodkach akademickich możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki techniczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Lotnictwo i kosmonautyka – perspektywy pracy
Absolwenci kierunku są cenionymi specjalistami w branży lotniczej. Zajmują stanowiska średniego szczebla w działach obsługi bieżącej i działach remontowych statków powietrznych, ich napędów i wyposażenia.
Mogą pracować przykładowo jako:
- konstruktorzy w zakładach przemysłu lotniczego i kosmicznego
- inżynierowie-technolodzy produkcji i remontu techniki lotniczej.
Lotnictwo i kosmonautyka - opinie
Studia na tym kierunku nie wiążą się z nauką pilotażu. Natomiast przygotowują konstruktorów statków powietrznych, nowoczesnych inżynierów posiadających wiedzę i kompetencje do pracy w jednej z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi światowych gospodarek – inżynierii lotniczej.
Dowiedz się więcej o kierunku na Politechnice Wrocławskiej:
Zarobki inżynierów lotniczych
Osoba na stanowisku inżynier mechanik lotniczy zarabia średnio 12 330 brutto.
***
Może zainteresują Cię również studia:
Inżynieria lotnicza i kosmiczna
Technologie kosmiczne i satelitarne
Aviation law and professional pilot licence
Poznaj inne kierunki studiów technicznych
Więcej o studiach technicznych