Kryminologia we Wrocławiu
Kryminologia – studia
W tym ośrodku akademickim dostępne są następujące kierunki związane z zagadnieniami kryminologii:
Kryminologia
Kryminologia prawnicza – studia drugiego stopnia
Oba kierunki realizowane są w trybie zaocznym.
Czym zajmuje się kryminolog?
Kryminolodzy skupiają się na genezie przestępstwa. Szukają przyczyn zjawisk patologicznych oraz rozwiązań, mających przeciwdziałać ich powstawaniu. Prowadzą badania naukowe w zakresie przestępczości i zachowań przestępczych. Analizują statystyki kryminalne, identyfikują trendy i wzorce zachowań przestępczych oraz badają czynniki wpływające na przestępczość.
Badają skuteczność istniejących programów prewencyjnych i proponują nowe metody ograniczenia przestępczości w społeczeństwie.
Kryminologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia znajdą się m.in.: historia myśli kryminologicznej, antropologia kryminalna, metodologia badań kryminologicznych, teorie kryminologiczne (etiologia kryminalna), psychologia ogólna i socjopsychologia, organizacja wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, podstawy prawa karnego, nauki policyjne, podstawy procesu karnego, psychologia kryminalna, nauki o więziennictwie i kuratela sądowa, resocjalizacja dorosłych i nieletnich, psychiatria sądowa, patologie społeczne, ekspertyzy sądowe, przestępczość zorganizowana, technologie IT i cyberprzestępczość, przestępczość kobiet, klinika kryminologiczna.
Kryminologia we Wrocławiu – rekrutacja
Kandydaci podczas rekrutacji wybierają trzy przedmioty zdawane na maturze w części pisemnej.
Na studiach drugiego stopnia wymagany jest dyplom ukończenia dowolnego kierunku, o przyjęciu decyduje ocena na dyplomie.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Kryminologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje kierunki społeczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Kryminologia – praca po studiach
Zdobyte kompetencje pozwolą absolwentom podjąć pracę przykładowowo w :
- organach wymiaru sprawiedliwości
- organach ścigania
- administracji publicznej i samorządowej
- instytucjach pomocowych
- firmach detektywistycznych
- wywiadzie gospodarczym
- podmiotach związanych z ochroną mienia.
Kryminologia - opinie
Dowiedz się, czym jest kryminologia i kryminalistyka i co je różni:
Czy warto studiować Kryminologię?
Jeśli jesteś zainteresowany przestępczością, psychologią kryminalną, analizą danych kryminalnych, funkcjonowaniem systemu sprawiedliwości czy rozwiązywaniem zagadnień związanych z przestępczością, studia z kryminologii mogą być dla Ciebie odpowiednie.
Studiowanie kryminologii może rozwijać Twoje umiejętności analizy, logicznego myślenia, pracy z danymi i rozwiązywania problemów. Może to również pomóc w rozwinięciu empatii i zrozumienia różnych perspektyw
Warto jednak pamiętać, że praca w dziedzinie kryminologii może być wymagająca i emocjonalnie trudna. Praca związana z przestępczością wymaga czasami stawienia czoła brutalnym sytuacjom i traumie. Dlatego ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wyzwań związanych z tą dziedziną i być gotowym na pracę związana z przestępczością i jej konsekwencjami.
Zarobki po Kryminologii
Pensja kryminologa zależy od miejsca zatrudnienia, stażu pracy oraz doświadczenia.
Przykładowo policjant służby kryminalnej zarabia średnio 6580 zł brutto miesięcznie.
***
Podobne kompetencje uzyskać można na kierunkach zbliżonych do Kryminologii:
Profilaktyka społeczna i resocjalizacja
Zobacz inne kierunki społeczne
Dowiedz się więcej o studiach społecznych